Slovenské CSI: Polícia hľadá kriminalistického experta. Už ako absolvent tu dostaneš takmer 1 700 eur

  • Kriminalistický a expertízny ústav hľadá experta oddelenia chémie a toxikológie
  • Prácu tu môžeš dostať aj ako absolvent bez skúseností z praxe
Facebook/Polícia SR,TASR/KR PZ v Prešove
  • Kriminalistický a expertízny ústav hľadá experta oddelenia chémie a toxikológie
  • Prácu tu môžeš dostať aj ako absolvent bez skúseností z praxe

Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru Slovenskej republiky vznikol ešte v roku 1991, nariadením ministra vnútra. Ide o organizáciu na zabezpečenie kriminalisticko-technickej, ale aj expertíznej činnosti pre potreby slovenskej polície či súdov.

Mladej Slovenke práca v pitevni nevadí. Na Slovensku je veľa nálezov pozostatkov ľudí spájaných s podsvetím, tvrdí

Ústav skúma napríklad stopy a vzorky z miesta činu alebo vzorky, ktoré s daným trestným činom inak súvisia. Tieto vzorky sem predkladajú najmä súdy alebo orgány činné v trestnom konaní. V súčasnosti je tu zamestnaných približne 200 expertov a 50 občianskych zamestnancov.

Uverejnil používateľ FCHPT – Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU Utorok 4. mája 2021

Kriminalistický a expertízny ústav momentálne hľadá do svojich radov aj jedného nového člena. Stojí za zmienku, že ide o unikátnu pracovnú ponuku, ktorá je vhodná aj pre absolventov. V hľadáčiku ústavu je expert oddelenia chémie a toxikológie. Po splnení požiadaviek tak môžeš nastúpiť do stálej štátnej služby, pričom tvojou plánovanou hodnosťou bude „major“.

Miesto tvojho výkonu práce bude Bratislava, zarobiť si tu môžeš od 1689 eur v hrubom. Ide o siedmu platovú triedu s tým, že očakávať môžeš aj príslušné príplatky. Takmer 1700 eur mesačne dostaneš už ako absolvent, a teda aj bez započítateľnej odbornej praxe.

Chcel/a by si pracovať pre Kriminalistický a expertízny ústav?

Tvoju hlavnú náplň práce bude tvoriť napríklad skúmanie textilných vlákien, skiel, farieb či plastov. Očakávaj aj kriminalistickú toxikológiu. Na starosti tak budeš mať skúmanie drog a ich metabolitov v krvi a v moči.

Pozornosť sa tu venuje aj takzvanej kriminalistickej požiarnej chémii. To znamená, že budeš zisťovať príčiny vzniku požiarov a realizovať ich chemickú analýzu.

V odôvodnených prípadoch sa dostaneš aj na obhliadku miesta trestného činu. Môže ísť napríklad o miesto požiaru, výbuchu či priemyselnej havárie. V rámci tejto pozície sa zúčastníš aj na súdnych pojednávaniach.

„Na základe žiadosti, sa expert v prípade potreby, ako poradca zúčastňuje obhliadky miesta činu. Výsledky skúmania kriminalistických stôp, zistené skutočnosti na mieste činu alebo pri psychofyziologickom vyšetrení osôb experti ústavu spracúvajú písomne hlavne formou znaleckého posudku alebo odborného vyjadrenia, v ktorých odpovedajú na otázky položené vyšetrovateľom, súdom alebo iným oprávneným subjektom,“ približuje rezort vnútra.

Podľa Organizačného poriadku Ministerstva vnútra SR platí, že expert je v odborných otázkach vždy nezávislý a pri hodnotení dôkazov a súvislostí sa riadi len odbornými zásadami.

Na tejto pozícia sa bude od teba očakávať, že sa budeš zúčastňovať na vedeckých a odborných seminároch, konferenciách či školeniach. Hodnotnou skúsenosťou ti môže byť aj spolupráca s vedecko-výskumnými a forenznými pracoviskami doma, ale aj v zahraničí.

Čo sa týka benefitov, úrad uvádza len riadnu dovolenku – v dĺžke 6 týždňov a dodatkovú dovolenku v trvaní jedného týždňa.

Ak sa rozhodneš prihlásiť na túto pozíciu mal by si mať ukončené vysokoškolské vzdelanie minimálne II. stupňa, a to s chemickým zameraním, najlepšie odbor analytická chémia, fyzikálna chémia, organická chémia alebo chemické inžinierstvo. Odborná prax v oblasti chemickej analýzy je síce vítaná, no nie nevyhnutná.

Zdroje: Polícia SR, MVSR, Kriminalistický a expertízny ústav PZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech