Slovenské deti nemá kto liečiť. Desiatky lekárov z Ukrajiny pritom čakajú len na jedno

  • Ukrajinskí pediatri čakajú na Slovensku mesiace na odobrenie vzdelania
  • Ministerstvo zdravotníctva SR od nich vyžaduje jeden krok
Lekár a dieťa, meranie teploty
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, Unsplash/@kellysikkema
  • Ukrajinskí pediatri čakajú na Slovensku mesiace na odobrenie vzdelania
  • Ministerstvo zdravotníctva SR od nich vyžaduje jeden krok

Desiatky ukrajinských lekárov stále čakajú na Slovensku na uznanie svojho diplomu. Ministerstvo zdravotníctva SR, ale aj profesijné zdravotnícke komory od nich žiadajú, aby sa vrátili domov, kde im potvrdia, že ich atestácia nie je falošná.

Ukrajinskí zdravotníci pritom naďalej musia zaplatiť poplatky v neúnosnej výške. V tlačovej správe na to upozorňuje Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku (MALnS).

Príchod ukrajinských lekárov

„Už trištvrte roka riešime napríklad ukrajinského pediatra, ktorý požiadal o uznanie vzdelania,’’ upozorňuje Alona Kurotová z MALnS.

Keďže ho získal v spornom študijnom odbore pediatria, ktorý nie je podľa našej legislatívy rovnocenný so vzdelaním na Slovensku, rezort školstva požiadal o stanovisko jednu z našich lekárskych fakúlt. Tá mala porovnať obsah vzdelania ukrajinského pediatra so slovenským študijným programom všeobecné lekárstvo.

Aj toto je však podľa MALnS výrazný pokrok oproti minulosti, kedy sa všetky žiadosti pediatrov automaticky zamietali. Slovenské deti pritom podľa asociácie nemá kto liečiť. Ministerstvo zdravotníctva SR podľa MALnS dokonca v decembri o kritickej situácii v detských ambulanciách informovalo na svojom facebookovom profile s tým, že pediatri nie sú za tento stav zodpovední a nevedia ovplyvniť, koľko ich je.

Tiež vyzvalo rodičov, aby kontaktovali pediatra, až keď majú vážne obavy o svoje dieťa. Ukrajinským pediatrom podľa asociácie nepomohol ani balík zákonov Lex Ukrajina, ktorý oficiálne platí už trištvrte roka. Ten mal uľahčiť príchod ukrajinských lekárov na náš trh, v realite to však platí len čiastočne.

„Okrem toho, že mnohí ukrajinskí lekári majú obmedzené možnosti nechať si doma potvrdiť platnosť svojich dokladov, stojí ich to aj nemalé peniaze. Ukrajinské dokumenty totiž treba ešte preložiť do slovenčiny, vyžaduje sa súdny preklad, kde sa poplatok pohybuje vo výške 50 až 100 eur,“ objasňuje Kurotová.

Podľa nej by pomohlo aj prípadné dočasné zrušenie poplatkov, ako to v prípade ukrajinských zdravotníkov zaviedli v Českej republike. MALnS preto vyzýva slovenské inštitúcie, aby odstránili zbytočnú byrokraciu.

„Ak sa niečo dá overiť online na diaľku, skúsme byť moderným štátom, ktorý nebude žiadať od ľudí z vojnou zmietanej krajiny, aby hľadali v zbombardovaných domoch svoje dokumenty,“ dodala Kurotová.

Nápor na lekárov

V predchádzajúcom článku sme ťa už predtým informovali o tom, že situácia v detských ambulanciách je kritická. Nielen na Slovensku, ale aj vo všetkých európskych krajinách chorobnosť detí narastá v extrémnych rozmeroch. 

Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojom príspevku upriamilo pozornosť na to, že na Slovensku je až o jednu tretinu pediatrov menej, ako by malo byť nevyhnutné pre správnu zdravotnú starostlivosť o deti.

VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI Na Slovensku ako aj vo všetkých Európskych krajinách…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, December 15, 2022

„Väčšina primárnych pediatrov má v starostlivosti o stovky pacientov viac, ako je optimálny počet detí, často aj dvojnásobok. Popri každodennej práci v detských ambulanciách výrazne poddimenzované počty pediatrov musia zabezpečovať aj ambulantnú pohotovostnú službu 7 dní v týždni. Polovica primárnych pediatrov na Slovensku je starších ako 65 rokov,“ píše rezort zdravotníctva v príspevku.

To, že situácia v ambulanciách je kritická už niekoľko rokov, nie je žiadnou novinkou. Ministerstvo preto upovedomilo občanov, že pediatri nie sú tí, ktorí by mali byť za tento stav zodpovední. 

Nápor na lekárov je aktuálne bezprecedentný. Ako informujú, „denne ošetria aj 60 – 80 detí, mnohým rodičom poradia telefonicky, mailom a podobne“.

Zdroje: SITA, SIU, FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá