Slovenské firmy predpovedajú: Takto bude vyzerať práca v office po korone. Čo sa zmení?

  • Koronavírus zmenil prácu takmer všetkým ľuďom, ktorí boli zvyknutí pracovať z kancelárií a to, čo prinesie budúcnosť je stále neisté
  • Viac ako 80 % zamestnancov firiem na Slovensku pracuje z domu, to ale neznamená, že by sme mali na kancelárie zabúdať
  • Aj napriek rozsiahlym home officom sa kancelárie zmenia – prejdú zásadnou digitalizáciou a renováciou
cnre
Office roka
  • Koronavírus zmenil prácu takmer všetkým ľuďom, ktorí boli zvyknutí pracovať z kancelárií a to, čo prinesie budúcnosť je stále neisté
  • Viac ako 80 % zamestnancov firiem na Slovensku pracuje z domu, to ale neznamená, že by sme mali na kancelárie zabúdať
  • Aj napriek rozsiahlym home officom sa kancelárie zmenia – prejdú zásadnou digitalizáciou a renováciou

Pandémia koronavírusu ovplyvnila spôsob využívania kancelárií. Až 78 % firiem v júni zaviedlo prísne hygienické opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov, aby sa predišlo šíreniu nákazy na pracovisku.

Najvyužívanejším spôsobom v boji proti koronavírusu sa stal plynulý prechod na home office. Podľa prieskumu CEE Office Occupier Survey, realizovaného v júni 2020 spoločnosťou CBRE, až 91 % firiem v strednej a východnej Európe, vrátane Slovenska, prešlo na prácu z domu.

zdroj: CBRE - Absolútny víťaz minuloročnej ankety Ofiice roka, HB Reavis.

9:00 – 17:00 bude minulosťou

Viac ako polovica firiem umožnila svojim zamestnancom nabehnúť na  flexibilný pracovný čas a kvôli ochrane ich zdravia zaviedla striedanie sa kolegov v kancelárii. Autori prieskumu dedukujú, že klasické kancelárske priestory v budúcnosti prejdú reorganizáciou a digitalizáciou – a to v prospech zamestnancov.

Pandémia však nezmenila len personálny aspekt kancelárií, ale aj ten technologický. Čoraz častejšie môžeme v kancelárskych priestoroch  vidieť napríklad inteligentné mapovanie zamestnancov v priestoroch či kontrolu kvality ovzdušia. Spojenie technológií a zdravia nasvedčujú, že sa máš v office sfére ešte na čo tešiť – najmä, ak si zamestnanec.

Personálne aj technologické zmeny, ktoré priniesol rok 2020, sa prejavili nielen vo fyzickej kancelárii, ale aj v pracovných postupoch či v riešení problémov. Zamestnancom začali chýbať osobné stretnutia, spoločné obedy, ale aj obyčajné konverzácie s kolegami.

zdroj: CBRE - Campus City, víťaz v kategórií Inovatívna kancelária v ankete Office roka 2019.

Tento ročník súťaže Office roka, ktorý už pravidelne vzniká pod záštitou realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, sa preto bude týkať práve transformácie pracovného prostredia.

Každý ročník sa oproti sebe stavajú najprogresívnejšie slovenské firmy a súťažia v tom, kto má príjemnejší a inovatívnejší office. Prioritou podujatia je zvýšiť kvalitu pracovných priestorov.

Minuloročný víťaz kategórie Inovatívna kancelária, coworkingové centrum Campus City, tému transformácie už načrtol. Ich kancelárie sú koncipované tak, aby mali zamestnanci podmienky pre flexibilnú prácu, ale aj priestor na vytváranie komunity.

Titul Absolútneho víťaza si odniesol HB Reavis vďaka rôznym priestorom, v ktorých zamestnanci môžu byť naplno koncentrovaní na prácu, spoluprácu, ale aj relax.

zdroj: CBRE – Absolútny víťaz HB Reavis.

V kategórii Zdravá kancelária zvíťazili priestory spoločnosti Australian Beton Werk, ktoré spájajú priemyselné priestory so zelenými prvkami. 

A oceňuje sa aj kreatívny duch – víťazom kategórie Kancelária ako DNA firmy sa stali priestory spoločnosti WebSupport. O titul sa zaslúžili kanceláriami, ktoré sú kreatívne vyskladané ako matičná doska počítača, ktorá podčiarkuje ich filozofiu.

zdroj: CBRE - Priestory spoločnosti WebSupport sa stali víťazom v roku 2019 kategórie Kancelária ako DNA firmy.

Rok 2021 predstavuje veľké výzvy

Na prvý pohľad sa môže zdať irelevantné zlepšovať kancelárske priestory, pretože trend práce z domu bude čoraz viditeľnejší. Lenže zamestnancom chýba fyzický kontakt s kolegami a radi by si opäť vytvorili pracovnú rutinu.

Preto je dôležité inovovať kancelárie tak, aby sa vyznačovali vkusným dizajnom, súčasnými trendmi a podporovali kreatívne myšlienky zamestnancov.

Tieto atribúty budú odborným okom posudzovať v 5. ročníku ankety Office roka poprední domáci a zahraniční architekti, projektanti, dizajnéri a konzultanti.

zdroj: CBRE – Víťaz kategórie Zdravá kancelária Austrian Beton Werk.

Anketa Office roka je každoročne dlhoočakávanou súťažou – tentokrát ju ako partneri podporili developeri Immocap Group, Bavaris, Froosh, Nestlé a Nespresso, mediálnu podporu zase zaisťujú SME a Startitup.

CBRE a Office roka tiež bojujú aj o záštitu magistrátu Bratislavy – anketa totiž výrazne vplýva na kancelársky život a pre Bratislavu má významný pozitívny prínos.

Registrácia kancelárií sa spustí v januári 2021. Dovtedy si môžeš o Office roka naštudovať viac informácií, pripraviť sa na prípadnú registráciu či dať vedieť známym pracujúcim v kanceláriách, ktoré by mohli v tomto ročníku zabodovať. Porota bude vyberať víťazov v štyroch kategóriách: Zdravá kancelária, Inovatívna kancelária, Kancelária ako DNA firmy a Absolútny víťaz Office roka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK