Slovenské hotely sú zdrvené, tisíce hostí zo zahraničia rušia svoje rezervácie kvôli novým opatreniam

  • Sprísnenie opatrení sa odrazilo aj na odlive zahraničných turistov
  • V slovenských hoteloch ľudia spoza hraníc hromadne rušia rezervácie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Milan Kapusta,TASR/ Eduard Fašung
  • Sprísnenie opatrení sa odrazilo aj na odlive zahraničných turistov
  • V slovenských hoteloch ľudia spoza hraníc hromadne rušia rezervácie

Sprísnenie opatrení od 9. júla nesúvisí len so zmenou plánov Slovákov, ktorí chceli dovolenkovať v zahraničí ale aj so zahraničnými turistami, ktorí sa chystali na dovolenku na Slovensko. Podľa nových opatrení by totiž museli ísť nezaočkované osoby po príchode na Slovensko minimálne na niekoľko dní do izolácie.

O hostí prišli..

Aktuálne opatrenia tak budú mať nepochybne dopad aj na slovenský cestovný ruch. Zahraniční hostia totiž hromadne rušia rezervácie nielen v hlavnej turistickej oblasti – v Tatrách, ale aj v iných lokalitách. Odrieknuté dovolenky zo strany Čechov registrujú aj hotely v Senci.

„Môžeme potvrdiť, že nám Českí hostia rezervácie rušia. Aj tie, ktoré boli realizované cez booking, aj také, ktoré rezervovali priamo cez nás. Trend sa výraznejšie rozbehol včera, odkedy nám ľudia píšu maily s touto požiadavkou,“ uviedla pre Startitup recepcia seneckého hotela Sun.

Senec
zdroj: TASR /Eduard Fašung

Penzióny aj hotely

Najväčší odliv turistov ale pocítili najmä Tatry. Väčšina hotelov aj penziónov sa otriasa zo zrušení rezervácií a obávajú sa, že Slováci im voľné miesta nezaplnia. Podobne to vníma aj rodinný penzión Villa Kunerad, ktorý nám uviedol, že pobyt u nich zrušili všetci českí hostia aj poľský turista.

Nakoľko sa penzión najmä v súvislosti s prenájmom apartmánov spoliehal na zahraničných hostí, Slováci im miesta pravdepodobne nevykryjú.

„Domáci hostia nám možno pokryjú izby, ale apartmány pravdepodobne nie. Predpokladáme preto, že apartmány budeme musieť ponúkať za cenu izieb. Sú to však len predpoklady. Ako budeme reálne postupovať sa rozhodneme až neskôr. Chceme počkať a pozrieť sa, ako sa situácia vyvinie,“ hovorí nám rodinný penzión.

Nebavia ťa dovolenky na lehátku a máš rád adrenalín? Navštív miesta na Slovensku, ktoré ti ponúknu aktívny oddych

Dodávajú tiež, že nakoľko neponúkajú možnosť vrátenia peňazí, ľudia si zväčša presúvajú pobyty u nich až na budúcoročné leto. Odriekanie pobytov zo strany zahraničných turistov registruje aj hotel Sliezsky dom. Tu nám vysvetlili, že sezóna v dôsledku aktuálnych opatrení stagnuje.

Počet zrušených rezervácií od zahraničných hostí je zásadný. Dá sa povedať, že každý druhý pobyt zo zahraničia sa ruší a sezóna sa akoby stopla. Musím povedať, že stagnujeme,“ povedal pre Startitup Sliezsky dom.

Sliezsky dom
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Viditeľné straty

Rovnaký trend pocítil aj penzión A1 Štart. Tým sa od zajtrajšieho dňa zrušili všetky české rezervácie.

„Podobne to má aj známy, ktorý vlastní penzión v Tatranskej Lomnici. Ten mal nahlásených niekoľko českých partií, pričom mu pobyty aktuálne všetci hromadne rušia. Čo sa nás týka, väčšina už ubytovaných českých turistov odchádza zajtra a noví ich zatiaľ nenahradia,“ hovorí pre Startitup penzión A1 Štart.

Podľa slov majiteľky prídu o veľa hostí. „Budeme sa pokúšať nahradiť ich slovenskými turistami. Určite sa však už nevyplnia všetky rezervácie tak, ako to bolo počas rezervácií od zahraničných hostí. Budú tam teda viditeľné straty,“ dodáva penzión.

Vysoké Tatry
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Je neistá aj budúcnosť?

TASR informovala, že podľa podpredsedu Asociácie cestovných kancelárií ČR Jan Papeže, môžu nové karanténne pravidlá slovenskej vlády značne poškodia tamojší turistický ruch.

„My, ako cestovné kancelárie urobíme jediné. Odchýlime klientov do iných destinácií, podobných Slovensku, teda do Talianska, Rakúska či Poľska,“ povedal Papež v súvislosti s pravidlami zavedenými na Slovensku.

Podľa jeho slov vraj môžu aktuálne opatrenia postihnúť viac ako 150 000 ľudí, ktorí sa chystali vycestovať na dovolenku na Slovensko, informuje ďalej TASR.

Či bude teda aktuálny odliv zahraničných turistov súvisieť aj s ich stratou v budúcich rokoch je otázne.

Slovensko
zdroj: TASR/Milan Kapusta
Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK