Slovenské lekárne hlásia výpadok lieku, ktorý pozná takmer každý. Nejde však o jediný problém

  • Aktuálne je u našich susedov problém s nedostatkom lieku
  • Ide o vyhľadávaný liek na kŕče v bruchu
  • Ako je to s výpadkom lieku u nás?
Slovenské lekárne hlásia výpadok lieku, ktorý pozná takmer každý. Nejde však o jediný problém
Slovenské lekárne hlásia výpadok lieku, ktorý pozná takmer každý. Nejde však o jediný problém Freepik/@prostooleh
  • Aktuálne je u našich susedov problém s nedostatkom lieku
  • Ide o vyhľadávaný liek na kŕče v bruchu
  • Ako je to s výpadkom lieku u nás?

Spravodajský portál tvnoviny.sk informoval, že slovenské lekárne hlásia výpadok jedného lieku. Ide o liek, ktorý Slováci vyhľadávajú v prípade viacerých zdravotných ťažkostí.

Ako píše portál, aktuálne je u našich susedov problém s nedostatkom vyhľadávaného lieku na kŕče v bruchu Algifen Neo. Tento liek, ktorý je možné vydať len na recept, sa používa proti bolesti pri rôznych problémoch so žalúdkom, žlčníkom, no aj pri menštruačných bolestiach či bolestiach zubov.

Ako sa podarilo zistiť redakcii tvnoviny.sk, výpadok tohto lieku je evidovaný aj na Slovensku. „Ešte na konci decembra 2023 bolo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oznámené prerušenie dodávok tohto lieku,“ povedala pre portál Lenka Vasiľová, riaditeľka Úradu Slovenskej lekárnickej komory (SLK).

Uviedla aj to, že SLK nemá informáciu o tom, kedy by k ďalšej dodávke Algifenu Neo malo prísť. Unipharma, spoločnosť, ktorá je jedna z najväčších distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok potvrdila výpadok dodávky daného lieku, no trvá to už pol roka.

„Výrobca lieku nám zatiaľ nepotvrdil jeho presnú dostupnosť. Očakávame, že by mal byť opäť dostupný začiatkom druhej polovice tohto roka,“ povedal hovorca spoločnosti Jána Zošák.

Nejde však len o výpadok Algifenu, chýbajú aj niektoré antibiotiká, očné kvapky, lieky na kardiovaskulárne a neurologické ochorenia, ale i kortikoidy a vakcíny.

Prerušené dodávky s liekmi

Situácia s dostupnosťou liekov sa od minulého mesiaca výrazne nezmenila. Výpadky sú naďalej pri liekoch zo skupiny antibiotík či liekoch na psychické a neurologické ochorenia. Vyplýva to zo stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pre TASR.

lekáreň
zdroj: Freepik/prostooleh

„Pokiaľ ide o antibiotiká, tu v rámci všetkých ich skupín evidujeme isté percento s prerušenými dodávkami,“ priblížila pre TASR hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová. Krátkodobé výpadky zaznamenali aj pri liekoch zo skupiny imunoglobulínov.

Zvážanie nespotrebovaných liekov

V najbližších týždňoch sa majú zo slovenských lekární začať zvážať nespotrebované lieky. Prioritou prvého zvozu majú byť lekárne, kde sa liekový odpad hromadí najviac. TASR o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) s tým, že verejné obstarávanie na zabezpečenie zvozu bolo úspešné.

„Verejnú súťaž, do ktorej sa mohli záujemcovia prihlásiť do 23. februára 2024, vyhrala spoločnosť Detox, s. r. o. Firma zabezpečí zvoz liekov nespotrebovaných fyzickými osobami zhromaždenými vo verejných lekárňach na území SR a rovnako zabezpečí aj zneškodnenie liekového odpadu v spaľovni,“ priblížil ŠÚKL.

Prioritou prvého zvozu majú byť najkritickejšie lekárne. „Lekárne mohli do aplikácie spoločnosti nahlasovať množstvo nahromadeného liekového odpadu. Tým sme zistili, kde je situácia najkritickejšia,“ poznamenal riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík.

Na hromadenie pacientami nespotrebovaných liekov v lekárňach v januári upozornili Slovenská lekárnická komora a Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekárni. Poukázali na to, že ŠÚKL zber naposledy zabezpečil v marci minulého roka.

Ten reagoval, že vlaňajší jesenný zber bol obmedzený, a to z dôvodu zatvorenia spaľovní a vzhľadom na ukončenie pôvodnej zmluvy platnej do 31. decembra.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá