Slovenské letisko pred piatimi rokmi bojovalo o život, dnes sa mu darí ako nikdy

  • Päť rokov dozadu Letisko Piešťany bojovalo o existenciu
  • Jeho finančné výsledky sú najlepšie vôbec
  • Podľa predsedu kraja by mohli byť ešte lepšie
letisko piešťany
Z Piešťan tento rok lietajú viaceré charterové lety cestovných kancelárií. Ilustračná snímka, Reprofoto: Facebook/Letisko Pieštany - Piešťany Airport (PZY)
  • Päť rokov dozadu Letisko Piešťany bojovalo o existenciu
  • Jeho finančné výsledky sú najlepšie vôbec
  • Podľa predsedu kraja by mohli byť ešte lepšie

Spoločnosť Letisko Piešťany, a. s., dosiahla v roku 2021 výnosy vo výške 1,4 milióna eur, z toho vlastné tržby v rekordnom objeme 629-tisíc eur. V porovnaní s rokom 2020 výnosy letiska vzrástli o 57 % a vlastné tržby o 156 %. Výsledok hospodárenia pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) predstavoval prevádzkový zisk 189,5-tisíca eur.

Letisková spoločnosť vlani vykázala záporný hospodársky výsledok 108,4-tisíca eur, čo je medziročne o 63 % menej. Valné zhromaždenie spoločnosti v piatok schválilo jej účtovnú závierku a výročnú správu za uplynulý rok. Informoval o tom Trnavský samosprávny kraj, väčšinový akcionár piešťanského letiska.

Zachránené letisko

Pred piatimi rokmi bolo piešťanské letisko na prahu likvidácie. Spolu s novým manažmentom sme ho zachránili a v jeho ešte dynamickejšom rozvoji nás pribrzdila pandémia ochorenia COVID-19,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

finstat letisko piešťany výsledky zisk
zdroj: Reprofoto: Finstat.sk

Podľa neho Letisko Piešťany vlani opäť zlepšilo hospodárenie, dosiahlo historicky najvyššie vlastné tržby a prvýkrát od začiatku ozdravného procesu v roku 2018 aj kladný prevádzkový výsledok hospodárenia.

Ten mohol byť ešte vyšší, keby letisko nemuselo vyplácať nehorázne odmeny bývalým členom orgánov spoločnosti, ktorí mu nepomáhali, práve naopak,“ uviedol Viskupič.

Ozdravenie pokračuje

Podľa predsedu predstavenstva Letiska Piešťany Jána Marušinca cieľom spoločného snaženia akcionárov musí byť dokončenie finančného ozdravovania a intenzívny rozvoj aktivít letiska na základe schváleného viacročného podnikateľského plánu. Pri tom vychádzajú najmä zo štúdie, ktorá vznikla v spolupráci rakúskych expertov s Krajskou inovačnou rozvojovou agentúrou.

Minulý týždeň sme úspešne otvorili letnú sezónu, v ktorej máme štyri charterové linky do Turecka. Predpokladáme teda znova o niečo lepšie tržby a vyšší počet spokojných cestujúcich. V spolupráci s trnavskou župou a krajskou organizáciou cestovného ruchu podnikáme konkrétne kroky na získanie pravidelných incomingových letov najmä z Izraela a Blízkeho východu,“ priblížil Marušinec.

Veľký záujem

Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková (nom. Sme rodina) doplnila, že tento týždeň ukázali Piešťany členom investično-ekonomickej vládnej delegácie zo Spojených Arabských Emirátov.

Potenciálni hostia z Blízkeho východu majú záujem lietať priamo do kúpeľného mesta, aby minimalizovali presuny z Bratislavy alebo Viedne. Aj to je pre nás impulzom do podpory rozvoja miestneho letiska, ktoré má potenciál stať sa vstupnou bránou do širšieho regiónu,“ podotkla Bruncková.

Letisko Piešťany v tomto roku investovalo do montáže klimatizácie v príletovom termináli. Počíta tiež s pridaním tretieho vybavovacieho pultu pre cestujúcich i nákupom zariadenia na odmrazovanie vzletovej a pristávacej dráhy.

Najväčšou investíciou bude nákup hasičského vozidla za 180-tisíc eur z poskytnutého príspevku z rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy a výstavby.

Akcionármi Letiska Piešťany sú Trnavský samosprávny kraj (podiel 59,31 %), mesto Piešťany (20,04%) a štát prostredníctvom ministerstva dopravy a výstavby (20,65%).

Zdroje: SITA, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá