Slovenské mesto ide príkladom. Celkom zakázalo cirkusy so zvieratami

  • Cirkusové zvieratá strávia na cestách 10 mesiacov v roku
  • V lete im pritom hrozí prehriatie, nakoľko v prívesov sa môže vyšplhať teplota aj na 60 °C
  • Mesto Pezinok sa rozhodlo dať cirkusom so zvieratami definitívnu stopku
cool
pixabay.com
  • Cirkusové zvieratá strávia na cestách 10 mesiacov v roku
  • V lete im pritom hrozí prehriatie, nakoľko v prívesov sa môže vyšplhať teplota aj na 60 °C
  • Mesto Pezinok sa rozhodlo dať cirkusom so zvieratami definitívnu stopku

Cirkusy sú aj napriek okolitému vývoju na poli tzv. šoubiznisu ukážkou zábavy, ktorá vzdoruje času. Odhalenie skutočnej reality cirkusov, krutých zákulisných praktík a pribúdajúcej iniciatívy ochrancov zvierat na celom svete už prinášajú prvé úspechy a zdá sa, že postupné zákazy cirkusov so zvieratami v jednotlivých krajinách naštartovali ukončenie jednej smutnej éry.

Dobré správy najnovšie prichádzajú z mesta Pezinok. Nový primátor Igor Hianik dal stopku cirkusu na území mesta. Svoje rozhodnutie zamietnuť žiadosť cirkusu, ktorý tu každý rok vystupuje, oznámil primátor aj na svojej facebookovej stránke.

“To,že prišla žiadosť , vcelku narýchlo, to by sme ešte vedeli zmenežovať.  Ale dali sme si podmienku, že v poriadku, keď nebudú súčasťou cirkusu zvieratá. Keďže táto podmienka nebola splnená. Žiadosť bola zamietnutá,” vysvetľuje Igor Hianik. 

zdroj: pixabay.com

Rozhodnutie mesta Pezinok a tamojšie primátora víta aj Sloboda zvierat, ktorá nabáda aj ďalšie slovenské mestá k podobnému zmýšľaniu. “Vítame rozhodnutie mestského zastupiteľstva Pezinka a jeho primátora Igora Hianika, neuzatvoriť s cirkusom so zvieratami zmluvu o prenájme verejného priestranstva! Je to dôležitý precedens a veríme, že aj inšpirácia pre ďalšie slovenské mestá,” píše Sloboda zvierat na svojom webe. 

Sloboda zvierat však upozorňuje, aby sa verejnosť nedala zmiasť medializovaným zákazom vystupovania voľne žijúcich zvierat v cirkusoch. Ten Sloboda zvierat presadila v roku 2018 a týka sa celého Slovenska. Keďže sa však stále čaká na vyhlášku ministerstva pôdohospodárstva, zákon zatiaľ nie je možné využívať.

Veci sa pomaly hýbu dopredu

Utrpenie z bolestivej drezúry, dlhých transportov z krajiny do krajiny a život strávený v stiesnených klietkach už obmedzilo mnoho krajín a úplne zastavilo Grécko. Od 2012 nesmú v Grécku v cirkusoch vystupovať žiadne zvieratá, a to nielen divožijúce ako slony, opice či tigre, ale ani spoločenské druhy, ako mačky, psy či kone a zákaz platí pre všetky druhy verejných vystúpení v krajine.

zdroj: wikipedia.org

Rôzne obmedzenia pri využívaní zvierat v cirkusoch platia dnes už v 20 krajinách EÚ (Nórsko, Švédsko, Poľsko), v ďalších 11 krajinách EÚ platí úplný zákaz používania všetkých divožijúcich druhov zvierat (napr. Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Lotyšsko, Slovinsko, Cyprus, Malta, Chorvátsko atď).

Praktiky cirkusových krotiteľov sú pred zrakmi verejnosti často ukryté, dokumentov o zaobchádzaní s cirkusovými zvieratami však pribúda. Pozriete si svedectvo zamestnanca cirkusu vo filmovom dokumente medzinárodnej organizácia Animal Defenders International.

zdroj:slobodazvierat.sk,peta.org.up

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK