Slovenské mesto urobilo úžasné gesto a inšpirovalo ostatné. Podnikom odpustí poplatky za terasy na celú sezónu

  • Terasy podnikov a reštaurácií môžu by od dnes otvorené
  • Mnohí podnikatelia však zaznamenali značné finančné výpadky kvôli koronakríze a ocitli sa v problémoch
  • Primátori miest tak hľadajú možnosti, ako im pomôcť
trnava
Unsplash/Alisa Anton, Martin Katler
  • Terasy podnikov a reštaurácií môžu by od dnes otvorené
  • Mnohí podnikatelia však zaznamenali značné finančné výpadky kvôli koronakríze a ocitli sa v problémoch
  • Primátori miest tak hľadajú možnosti, ako im pomôcť

Od dnešného dňa sú verejnosti prístupné vonkajšie terasy podnikov. Je však potrebné, aby okraje stolov boli od seba vzdialené minimálne dva metre, pri jednom stole majú sedieť maximálne dve osoby, respektíve rodičia s deťmi. Dotykové plochy na terase a na toaletách budú musieť prevádzkovatelia dezinfikovať každú hodinu.

Najmä kvôli nutnosti dodržania odstupu dvoch metrov sa značne zníži ich kapacita a prevádzkovatelia by mohli mať problém platiť za ne poplatky. Primátor mesta Trnava Peter Bročka sa rozhodol voči miestnym podnikateľom urobiť pekné gesto. Na svojom Instagrame oznámil, že „Trnava umožní tento rok každému podniku terasu na celú sezónu bezplatne.”

POSEDIEŤ NA ERBEpred radnicou si môžete opäť aj tento rok. 👍

Gepostet von Peter Bročka am Dienstag, 5. Mai 2020

A čo Bratislava? 

Pomôcť podnikateľom, ktorí opatreniami utrpeli najviac, má v pláne aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Vedenie mesta sa rozhodlo, že na najbližšie zastupiteľstvo podá návrh na odpustenie dane za užívanie verejného priestranstva pre terasy na pozemkoch hlavného mesta. Vallo tiež dodal, že prípadné požiadavky na rozšírenie terás sa budú posudzovať individuálne.

Od dnes môžu mať prevádzky za prísnejších hygienických podmienok otvorené terasy. Vzhľadom na nariadenie hlavného…

Gepostet von Bratislava – hlavné mesto SR am Mittwoch, 6. Mai 2020

„Snažíme sa reagovať na uvoľňovanie opatrení čo najrýchlejšie a ponúknuť prevádzkam účinnú pomoc, preto zmenu nariadenia, ktoré by umožnilo odpustiť poplatok, chceme zaradiť do rokovania v skrátenom procese už na májové mestské zastupiteľstvo,” informuje Matúš Vallo na svojom Facebooku.

„Vďaka prísnym opatreniam a príkladnej disciplíne sme prvú vlnu pandémie zvládli, ale nikto z nás nevie, či sa vírus v ďalšej vlne nevráti. Verím, že sa budeme aj naďalej správať zodpovedne a hoci sú posedenia na terasách obľúbeným spôsobom trávenia času v letných mesiacoch, budeme ich v čase hrozby vírusu využívať s mierou a ohľaduplne,” dodal.

Košické prevádzky chcú odpustenie poplatkov 

Košické reštaurácie a bary žiadajú vedenie mesta o odpustenie poplatkov súvisiacich s prevádzkou letných terás. Pre TASR to uviedol predseda komory reštaurácií Oblastnej organizácie cestovného ruchu Košice – Turizmus, Visit Košice Peter Škripko. Mesto zvažuje čiastočné úľavy.

„Dnes sme my, teda 35 prevádzok a zároveň všetci členovia komory a ďalšie prevádzky, listom požiadali primátora Jaroslava Polačeka o odpustenie poplatkov za letné sedenia a aj to, aby zrušil zákaz používania kvetináčov, drevených lavíc a sudov, pretože nemáme z čoho kúpiť nové sedenie,“ povedal s tým, že s touto podmienkou by sa podľa neho mohlo počkať.

zdroj: Pexels

Ako dodal, letné terasy nebudú otvárať všetky prevádzky. „Možno to pomôže zamestnať nejakého ďalšieho človeka, ale stále je to o tom, že bojujeme o prežitie,“ povedal v súvislosti s opatreniami pre pandémiu nového koronavírusu, pre ktoré sú zatvorené a evidujú výrazné straty.

Primátora a vedenie mesta listom oslovil aj starosta košickej mestskej časti (MČ) Staré Mesto Igor Petrovčik. „Aby sme zvážili zľavy, prípadne odpustenie poplatkov za zabratie verejného priestranstva na nejaké obdobie, alebo ponúknutie väčšej plochy v rámci pešej zóny,“ spresnil.

Pripomenul, že aj keď sa to týka najmä letných terás na Hlavnej ulici v historickom centre Starého Mesta, ide o kompetencie mesta. Preto by podľa neho bolo vhodné, aby sa zástupcovia tejto MČ zúčastňovali na spoločných rokovaniach týkajúcich sa uvedenej problematiky.

Mesto Košice v súčasnosti eviduje 26 prevádzkovateľov, ktorí žiadajú o umiestnenie letnej terasy. „Momentálne zvažujeme aj to, že by sme pristúpili na čiastočné úľavy z ceny nájomného pre prevádzkovateľov letných terás,“ uviedlo mesto vo svojom stanovisku s tým, že nielen o tejto možnosti budú diskutovať na štvrtkovom zasadnutí finančného krízového štábu.

„Ak budú schválené konkrétne opatrenia, budeme o nich informovať verejnosť,“ dodal magistrát.

Zdroje: facebook.com/vallo.primator, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech