Slovenské ministerstvo je pod virtuálnou paľbou, útočia Rusi, hovorí Naď

  • Ministerstvo obrany čelí výraznému kybernetickému útoku
  • Už sa k tomu prihlásil aj konkrétny útočník
Minister obrany SR Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď, TASR/Jaroslav Novák
  • Ministerstvo obrany čelí výraznému kybernetickému útoku
  • Už sa k tomu prihlásil aj konkrétny útočník

Šéf Ministerstva obrany SR Jaroslav Naď dnes v pléne Národnej rady SR počas diskusie k návrhu na odvolanie vlády povedal, že ministerstvo obrany čelí výraznému kybernetickému útoku.

„MO SR je aktuálne pod výrazným kybernetickým útokom. Už sa k tomu prihlásil aj konkrétny útočník. Je to ruská skupina,“ zdôraznil minister.

Kybernetický útok vníma Naď ako reakciu na štvrtkovú (8. 12.) zahraničnú pracovnú cestu na Ukrajine, kde bol aj s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom a šéfom rezortu diplomacie Rastislavom Káčerom. „Asi si povedali, že naša cesta na Ukrajinu má byť nejakým spôsobom odmenená,“ podotkol Naď.

„Národný bezpečnostný úrad sa nemôže vyjadrovať ku konkrétnym kybernetickým bezpečnostným incidentom,“ priblížil hovorca úradu Peter Habara s tým, že zákon o kybernetickej bezpečnosti ukladá úradu povinnosť zachovávať mlčanlivosť.

Slovenskí ministri na Ukrajine

Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

„Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo také, čo sa deje na Ukrajine, nedialo v iných krajinách. Sloboda, teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny je postavená na rovnakých princípoch ako tá naša. Ukrajina sa bráni vojenskej agresii a keby nebola taká úspešná v bránení sa, tak už túto vojenskú agresiu možno máme na našom území,“ skonštatoval Káčer.

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny sa podľa Naďa obávajú, že v prípade zmeny vlády sa pomoc od SR skončí. „Minimálne od troch vysokých ústavných činiteľov som počul obavu, že ak by došlo k výmene vlády, tá vláda by nemusela byť proukrajinská a prodemokratická,“ dodal minister obrany SR.

Cesta bola utajená

Ako sme ťa informovali, so Zelenským sa stretli aj novinári a hovorili o vojne, ale aj o tom, ako veľmi si prezident Zelenský pomoc Slovenska Ukrajine váži. Ten prehovoril aj k ľuďom, ktorí sú orientovaní prorusky. Povedal, že práve to je pasca, v ktorej sa nachádzali najmä východní Ukrajinci. Títo ľudia stratili dôveru v Rusko až v čase, keď Putin začal ostreľovať Ukrajinu.

Portál TV Noviny uviedol, že ministri cestovali do Kyjeva nočným vlakom cez Poľsko. Od samého rána prebiehali stretnutia a rokovania, až do rokovania s prezidentom Volodymyrom Zelenským bola cesta utajená.

Ukrajinský prezident poslal Slovákom odkaz: „Ľudia si pamätajú. My si budeme pamätať vašu pomoc. A možno príde čas, nedajbože, aby sa to stalo, my vieme, čo je vojna, a želáme vám len mier, ale Ukrajina vždy pomôže Slovenskej republike za pomoc, ktorú ste nám poskytli.“

Zdroje: TASR, TV Noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá