Slovenské nemocnice dostali špeciálne ústne spreje proti COVID-19, chránia ťa pred nakazením

  • Nemocnice ako aj domovy pre dôchodcov dostali novú prevenciu proti šíreniu nového koronavírusu
  • Ide o ústne spreje, ktoré vedci označili ako účinné v boji s vírusmi
koronavirus
TASR/AP/Gregorio Borgia
  • Nemocnice ako aj domovy pre dôchodcov dostali novú prevenciu proti šíreniu nového koronavírusu
  • Ide o ústne spreje, ktoré vedci označili ako účinné v boji s vírusmi

Fakultná nemocnica v Nitre a dvanásť domovov sociálnych služieb po celom Slovensku dostali v posledných týždňoch tisíce kusov ústneho spreja. Ten podľa štúdie vedcov z maďarskej Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti slúži ako účinná prevencia proti nákaze novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Ústny sprej s názvom Virostop po nastriekaní do hrdla vytvára na sliznici ochrannú bariéru, ktorá bráni preniknutiu baktérií a vírusov do organizmu.

„Zamestnanci nemocnice sa takýmto spôsobom môžu chrániť a znížiť riziko nákazy koronavírusom. Momentálna situácia v slovenských nemocniciach je veľmi náročná, preto by sme chceli úprimne poďakovať spoločnosti Herb-Pharma za dar v podobe ústnych a nosových sprejov,“ objasnila na sociálnej sieti nemocnica. 

Vedenie nemocnice zdôrazňuje, že udržiavanie imunity a zdravia lekárov a zdravotných sestier je teraz našou najvyššou prioritou. „Takže sme radi, že aj týmto spôsobom budú naši zdravotníci chránení pred respiračnými ochoreniami, chrípkou a koronavírusom SARS-CoV-2.“

Uvedomujeme si, že nemocnice a domovy sociálnych služieb sú plné zraniteľných a ohrozených ľudí. Sme veľmi radi, že im môžeme takto nezištne pomôcť v neľahkej situácii,“ vraví konateľ spoločnosti Ondrej Michlo pre Teraz.sk.

Vedecký tím pod vedením maďarského virológa a klinického mikrobiológa Dr. Istvána Jankovicsa objasňuje, že na to, aby sa mohol vírus v ľudskom organizme rozširovať, musí sa nalepiť na živé bunky. Vedecká štúdia dokázala, že používaním spreja sa vírusom zamedzuje prístup k samotným bunkám. Účinná látka tak na seba viaže vírusy a chráni pred nimi sliznicu.

zdroj: TASR/AP, Armando Franca

Produkt výrobcu Herb-Pharma Corporation s.r.o sa vyrába na Slovensku a je bežne dostupný v lekárňach už 9 rokov. Podľa odborníkov je kľúčovou zložkou spreja najmä rastlina Cistus creticus (cist krétsky). Tá obsahuje veľké množstvo polyfenolov.

„Rastlinné extrakty z cista krétskeho sa v tradičnej medicíne používajú už stáročia, a to bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Cist krétsky účinkuje priamo na choroboplodný zárodok,“ vysvetlil významný maďarský virológ a klinický mikrobiológ, Dr. István Jankovics.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Výskum, ktorý dokazuje preventívne účinky roztoku na báze cista krétskeho, sa realizoval na zvieracích bunkových tkanivách. „Testovali sme roztok Virostop, ktorý sme aplikovali na covidom infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho a roztok Virostop, je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive,“ priblížil Jankovics. Úspešnosť a efektivita roztoku bola dokázaná už pri boji s vírusom SARS-1.

Koľko mesiacov si imúnny, ak si už prekonal koronavírus? Štúdie konečne nachádzajú odpoveď, na ktorú čakal celý svet

Počas deviatich rokov na trhu sa predalo už viac ako 1 500 000 kusov výrobku. Za celú dobu predaja neboli zaznamenané žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Neobjavili sa ani komplikácie pri kombinácii ústneho spreju s inými liečivami.

Tým, že produkt je tvorený na prírodnej báze, umožňuje dlhodobé a bezpečné užívanie bez vedľajších účinkov, nehrozí pri ňom predávkovanie či vytvorenie návyku.

Sprej sa aktuálne predáva aj v Európe a Ázii. „Exportujeme do Poľska, Česka, Maďarska, Chorvátska, Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Litvy, Talianska, Turecka, Iraku, Kuvajtu a Bangladéša. Samozrejme, máme v pláne aj ďalšie trhy,“ vraví konateľ spoločnosti  Ondrej Michlo.

Spoločnosť je zároveň otvorená spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR či Úradom verejného zdravotníctva SR ako formu pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva a zdravotníkov v prvých líniách.

Zdroje: Virostop.info, Fakultná nemocnica Nitra, researchgate.net, teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá