Slovenské pivo porazilo svetovú konkurenciu, z prestížnej súťaže si odnieslo zlatú medailu

  • Tmavé pivo z Banskobystrického pivovaru porazilo 2 000 pív z 50-tich krajín sveta.
pivko
facebook.com/urpiner/unsplash.com
  • Tmavé pivo z Banskobystrického pivovaru porazilo 2 000 pív z 50-tich krajín sveta.

Majitelia Banskobystrického pivovaru Urpiner začínali ako obchodníci s kancelárskymi potrebami a hudobnými nástrojmi. Stály kolobeh predaja a nákupu ich časom prestal napĺňať. Rozhodli sa preto pre biznis, ktorého pridanú hodnotu nemožno poprieť. Pre spolumajiteľov pivovaru Ľubomíra Vanča a Branislava Cvika bola voľba jasná, zvíťazil pivovarnícky priemysel. Ich prvým krokom bola kúpa krachujúceho pivovaru, ktorý doslova naplnili životom.

Dnes vyrábajú pivo, ktoré je schopné konkurovať aj svetovým hráčom, aj keď to nie je práve prechádzka ružovou záhradou. Dnes už nemôžu s veľkými hráčmi hrať cenovú vojnu či kupovať si priazeň krčmárov reklamnými dáždnikmi.

Banskobystrický pivovar sa rozhodol uspieť vďaka poctivej výrobe. Stavili na použitie tradičných receptúr a klasických technologických postupov bez urýchľovacích procesov a chemických úprav.

„Rozhodli sme sa neklamať konzumentov na úkor chémie a konzervantov. Cieľom bolo odlíšiť sa od unifikovaných „europív“ najmä chuťou,“ povedal Cvik pre hnonline.sk

Dať na prvé miesto kvalitu sa naozaj oplatilo. Svedčia o tom desiatky ocenení, ktoré tento pivovar získal. To najhodnotnejšie však prišlo až teraz. Zo súťaže European Beer Star si slovenské pivo odnieslo zlatú medailu v kategórií tmavých pív. Banskobytrický pivovar tak so svojím tmavým pivom tromfol aj zabehnuté pivné veľmoci, ako sú Nemecko, Belgicko alebo Česko.

„Je to pre nás niečo úžasné, neuveriteľné, ešte teraz to aj s kolegom tak trochu rozdýchavame, a naozaj vyhrať zlatú medailu v konkurencii viac ako 2 000 pív z 50 krajín sveta je niečo fantastické. Považujeme to za jeden z najväčších úspechov v histórii slovenského pivovarníctva,“ povedal predseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru Branislav Cvik pre tvnoviny.sk

Dnešná doba praje nezávislým pivovarom. Hlad po inakosti na trhu existuje, a preto sa objavuje veľa malých pivovarov či kočovných pivovarníkov.

Aj keď nie je možné, aby pivovary s pár sudmi piva dominovali nad pivnými monopolmi, už teraz je vidieť, že aj kočovné pivovary sa môžu dostať na top pozície. Poctivých pivovarov s kvalitnou výrobou a unikátnou chuťou piva nie je nikdy dosť, a to ani v tak malej krajine ako je Slovensko.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech