Slovenské Pyjamas Academy – Odteraz študuj aj v pyžame!

  • Kto z nás po tom netúžil? Neopustiť vrúcnu náruč svojej postele, keď ho povinnosti volali. Šikovná Slovenka s medzinárodnými koreňmi prežila zrejme podobnú situáciu, keď vymyslela svoj projekt a priniesla tak nový priestor pre online učenie.
12265711_720500771315494_2840795340439163793_o
  • Kto z nás po tom netúžil? Neopustiť vrúcnu náruč svojej postele, keď ho povinnosti volali. Šikovná Slovenka s medzinárodnými koreňmi prežila zrejme podobnú situáciu, keď vymyslela svoj projekt a priniesla tak nový priestor pre online učenie.

 

 

Dnes, keď sa štúdium čím ďalej, tým viac presúva do virtuálnej reality, vzniká aj na Slovensku užitočná platforma pre eLearning pod vtipným názvom Pyjamas Academy

Autorka projektu, Slovenka, Lujza Olsen, je vyštudovaná žurnalistka a vďaka častému cestovaniu ovláda niekoľko jazykov. Pôvodom je síce z Alžírska, ale istú dobu žila v Británii a dokonca aj v Nórsku, kde sa vydala. Momentálne žije a pôsobí v Prahe. Aj vďaka týmto cestovateľským životným náhodám a aktívnemu štúdiu jazykov sa dostala k učeniu na diaľku. „Mala som žiačku, ktorá bývala v Londýne a hodiny sme mali cez Skype. Zdalo sa mi to veľmi praktické, a tak som sa pustila do hľadania stránok, ktoré by takéto služby poskytovali u nás. Nič som nenašla, ale v Amerike a Británii už podobné služby boli, len našinec by na ich využitie najprv musel vedieť po anglicky. To sa mi už až tak praktické nezdalo, a tak vznikol nápad s Pyjamas Academy.“ hovorí autorka projektu Lujza Olsen.

12309966_721741047858133_6554536264957478490_o

A presne na tomto základe funguje Pyjamas Academy. Združuje „učiteľov“, ktorí majú poznatky a „študentov“, ktorí sa chcú či potrebujú učiť. Pre registráciu ako učiteľ nie je dôležité, či je človek profesionál alebo nadšenec, podstatné je, že má čo naučiť iných. Na stránke si vytvorí profil, kde predstaví seba a predmet, ktorý chce učiť. Kontrolu týchto „učiteľov“ vykonávajú sami študenti – hodnotia ich bodmi. Čím viac spokojných žiakov bude učiteľ mať, tým viac bodov od nich získa a jeho profil stúpne v rebríčku učiteľov vyššie. To mu opäť prinesie viac študentov. Cenu za hodinu si určí učiteľ sám. Žiak si na stránke zarezervuje hodinu, a keď sa obaja s učiteľom prihlásia, hodina sa môže začať!

hero-aspect-eq-elearning-870x370

Platforma „Pyžamovej akadémie“ tiež sprostredkováva najmodernejšie metódy učenia – ako obrazový a zvukový prenos, virtuálna tabuľa, možnosť učiť viac študentov naraz či zdieľanie obrazovky.

Autorka platformy hovorí, že jej „ cieľom je vytvoriť stránku, kde sa ľudia navzájom nájdu a budú si môcť odovzdávať vedomosti. Veľa ľudí tiež už dnes nechce a ani nie je viazaných na jedno miesto. Cestujú, sťahujú sa, sú v pohybe a pre takýchto ľudí je ťažké viazať sa na kurz na jednom mieste. Sú tu aj menšie skupinky ľudí, ktorí bývajú v zahraničí a potrebujú pre deti slovenských či českých učiteľov alebo bývajú na odľahlejšom mieste a z rôznych dôvodov nemôžu nikam chodiť.“ Pre týchto ľudí je tento priestor ako stvorený. Inšpiráciou pre tento nápad bola aj anglická babička, ktorá učila jazyk online z domova dôchodcov.

Stránka Pyjamasacademy.sk momentálne funguje v beta verzii, a je otvorená pre registráciu učiteľov. Pre študentov bude spustená v januári 2016.

Screen Shot 2015-12-07 at 12.03.14

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech