Protestujúci učitelia, chýbajúce učebnice. Slovenské školstvo je zúfalo bez peňazí

  • Bez pomoci súkromného sektora dokážu školy poskytovať adekvátne vzdelanie len s odretými ušami
  • Vlastné projekty s peniazmi len od štátu nedokážu financovať
  • Školám musia pomáhať súkromné spoločnosti ako Raiffeisen banka
20191119_demonstracia_01663489
TASR - Branislav Caban
  • Bez pomoci súkromného sektora dokážu školy poskytovať adekvátne vzdelanie len s odretými ušami
  • Vlastné projekty s peniazmi len od štátu nedokážu financovať
  • Školám musia pomáhať súkromné spoločnosti ako Raiffeisen banka

Nie je žiadne tajomstvo, že slovenské školstvo je na tom zle. Učitelia a iní zamestnanci škôl sú platovo podhodnotení a školy nájdu v rozpočte peniaze ledva na prežitie a už vôbec nie na realizáciu nových plánov či projektov, ktoré by mohli posunúť kvalitu vzdelávania na vyššiu úroveň.

Súhlasí aj Darina Súderová, riaditeľka gymnázia Paulínyho-Tótha v Martine, ktoré patrilo medzi prvé tri na Slovensku. Aj napriek svojej siahodlhej histórii, ktorá siaha až do roku 1867, na tom dnes škola z finančného hľadiska nie je dobre.

Štátne školy sú dlhodobo podhodnotené. Častokrát sa snažíme získať finančné prostriedky prostredníctvom výziev, grantov či projektov, aby sme mohli zabezpečiť pomôcky či napríklad techniku.

Aby škola držala krok s dobou, musí peniaze získavať aj inou cestou než zo štátneho rozpočtu.Máme mnoho projektov, na ktoré priebežne žiadame prostriedky a zapájame sa do rôznych výziev či už sú to súťaže, revitalizácie športovísk alebo aktivity pre žiakov, častokrát aj z iných škôl, vysvetľuje smutný postup Súderová.

zdroj: Raiffeisen banka

Súhlasí aj Eva Balková, ktorá sa v slovenskom školstve pohybuje už 40 rokov a vyskúšala si aj pozície učiteľky či riaditeľky. „Mojím osobným názorom je, že financovanie škôl štátom nie je dostatočné. Tieto financie dokážu pokryť len platy a najnutnejšie náklady na prevádzku.

Bez obetavosti pracovníkov školy, bez kreativity učiteliek, ktoré dokážu vyrobiť aj z ničoho niečo edukačné a estetické a bez podpory rodičov a súkromného sektora, dokáže škola ponúkať kvalitu vzdelania len s odretými ušami.

Práve súkromný sektor je častokrát riešením pre utiahnuté rozpočty slovenských škôl. Granty a nenávratné príspevky z rôznych nadácií spoločností sú zvyčajne jediným spôsobom, ako sa v škole môže udiať niečo „navyše„.

Jeden zo spôsobov, ako môžu školy získať financie navyše, je už 4 ročníky Gesto pre mesto, filantropický program Raiffeisen banky, kde o toku financií hlasuje verejnosť, vďaka čomu sa vyberú tie najužitočnejšie projekty.

V materskej škole Evy Balkovej v Čiernom Poli vznikla Záhrada usilovných včeličiek. Školská záhrada sa premenila na miesto aktívneho oddychu. Škola tu deti v špeciálnom centre učí pracovné znalosti v prostredí vyvýšených záhonov či okrasných rastlín. Na záhradu by pritom škôlka nikdy nemala prostriedky, nebyť dotácie.

zdroj: Čierne pole

Prípad spomínaného martinského gymnázia je v mnohých ohľadoch podobný. S prostriedkami z projektu Gesto pre mesto majú v pláne zlepšiť vybavenie fit zóny v škole. Základným cieľom projektu Cvičme v škole ako vo fitku je vybaviť telocvičňu kardiostrojmi, ktorými chce škola podporiť telesný rozvoj študentov aj zamestnancov.

Chceme skvalitniť a zatraktívniť hodiny telesnej a športovej výchovy a tým u žiakov budovať pozitívny vzťah k pohybu a zdravému životnému štýlu, uvádza sa na webe projektu. Kardiostroje budú môcť využívať žiaci, zamestnanci, ale aj rodinní príslušníci.

Vďaka investícii od Raiffeisen banky sa škola zmení na zdravšie miesto, ktoré podporuje kondičné schopnosti. Z vlastných zdrojov by škola takýto rozvoj financovať nedokázala.

Raiffeisen banka cez Gesto pre mesto už preinvestovala 800-tisíc eur do 764 projektov na Slovensku. Svoj projekt môže prihlásiť každý a o víťazovi následne hlasuje verejnosť.

Projekt Gesto pre mesto vznikol, aby sme ľuďom, komunite či mestu pomohli a boli tak bližšie k ľuďom. Vďaka tomu tak vieme skvalitňovať a zlepšovať život každému okolo nás, vysvetľuje dôležitosť programu Renáta Pajtinová z oddelenia komunikácie Raiffeisen banky.

Už v apríli sa rozbehne ďalšia vlna podporovania projektov a tentokrát bude téma vzdelávanie. Svoj projekt preto určite prihlás a možno aj ty získaš grant od Gesto pre mesto a svoj nápad zrealizuješ.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK