Slovenské startupy chcú na nemecký trh. Tri z nich získali možnosť stretnúť sa až s 200 investormi

  • Slovenské startupy chcú pôsobiť na nemeckom trhu
  • Svedčí o tom aj záujem o podujatie s názvom Startup Germany tour, ktoré sa konalo v Bratislave
Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora
Slovenko-nemecká obchodná a priemyselná komora
  • Slovenské startupy chcú pôsobiť na nemeckom trhu
  • Svedčí o tom aj záujem o podujatie s názvom Startup Germany tour, ktoré sa konalo v Bratislave

V Bratislave sa predstavilo osem slovenských startupov, ktoré mali možnosť vyhrať 5-dňovú cestu do Nemecka, kde sa môžu stretnúť s inými startupmi a tiež s potenciálnymi investormi.

„Víťazi majú hradený celý program a dopravu po Nemecku, organizáciu B2B stretnutí, vstup na jedno z najväčších startupových podujatí v Nemecku, RuhrSummit v nemeckom Bochume, kde môžu stretnúť viac ako 300 startupov z celého sveta a 200 potenciálnych investorov,“ povedala Martina Šušová zo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

Každý zúčastnený startup mal 5-minút na predstavenie svojej myšlienky, biznis plánu alebo akýchkoľvek dôležitých informácii. Nasledoval trojminútový priestor na otázky odbornej štvorčlennej poroty.

Podujatia sa zúčastnili známe, ale aj menej známe startupy ako Ecocapsula, Fleximodo alebo Nettle, SC Client, Sensoneo, Airtester, Parkio, či Infotech.

Víťaz kategórie Mobilita a logistika chce preraziť na väčšom trhu

Víťazom v kategórii mobilita a logistika sa stal Infotech, ktorý vytvára mobilné, deskopové a webové aplikácie a na trhu je už od roku 1999.

„Je to pre nás česť vyhrať takúto cestu, ešte nikdy sme sa ničoho podobného nezúčastnili,“ povedal pre StartitUp Michal Ukropec, CEO firmy. Infotech dúfa, že sa im podarí nadviazať kontakt s nemeckými partnermi a budú tak môcť ponúknuť svoje služby na najväčšom trhu v Európe.

zdroj: Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora

Pre Smart City je dôležité riešenie odpadového hospodárstva

V druhej kategórii Smart City (inteligentné mesto) zvíťazila spoločnosť Sensoneo, ktorá vytvorila inteligentné riešenie pre zber odpadu, kde pomocou aplikácie je presne možné vidieť, ktoré kontajnery sú plné a ktoré ešte nie. Odobrnú porotu zaujímalo najmä, ako riešia so zákazníkmi rôzne špecifické situácie. Zástupca spoločnosti Sensoneo vysvetlil, že sú veľmi flexibilní a vždy sa snažia prispôsobiť klientovi.

V kategórii Insure Tech presvedčila spoločnosť Nettle

V poslednej kategórii Insure Tech (technológie v poistení) zvíťazila spoločnosť Nettle, ktorá vytvorila aplikáciu so zameraním na návrh zmysluplných konverzačných rozhraní. Ak napríklad pri dopravnej nehode potrebujete vyplniť formulár a nahrať svoje dokumenty, nemusíte ich písať na papier, ale jednoducho použijete aplikáciu.

„Veríme, že je to obrovská príležitosť pre nás, ukázať naše riešenia na nemeckom trhu a sme veľmi hrdí, že sme vyhrali v našej kategórii,“ povedal pre StartitUp spoluzakladateľ Nettle Richard Guga.

zdroj: Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora

Prvý, ale nie posledný ročník

Troch víťazov vyberala odborná štvorčlenná porota, ktorú tvorili Peter Kompalla zo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory, Karl Kraus, predseda predstavenstva Východoslovenskej energetiky, Günter Oswald, Tax Partner v spoločnosti Mazars a Michal Nešpor, Partner for Startups v Crowdberry.

„Snažili sme sa vybrať firmy na základe toho, ktoré sa najviac hodia na nemecký trh a taktiež sme posudzovali biznis plán spoločností, či sa na nemecký trh vôbec hodia,“ ozrejmil hodnotenie startupov Peter Kompalla.

Posielajú startupy aj do Mníchova

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora organizuje v rámci Start.up Germany Tour ešte jednu cestu do nemeckého Mníchova, kde so sebou berie dva slovenské startupy z oblasti Healthcare (zdravotníctvo).

Túto cestu organizuje s podporou innovlab T-Systems Košice. Spoločnosť STEMI Global a spoločnosť SENSORY STATION budú mať v rámci týždňovej cesty v nemeckom Mníchove možnosť stretnúť na najväčšom európskom startupovom festivale Bits&Prezels viac ako 5000 účastníkov. Podujatie bude otvárať bývalý americký prezident Barack Obama.

Posledné podujatie v Bratislave organizovala Slovensko-nemecká obchodná priemyselná komora so svojimi partnermi Crowdberry, SARIO, Mazars a Východoslovenská energetika. Podujatie tohto charakteru sa konalo prvýkrát a organizátori plánujú v budúcnosti aj ďalšie akcie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech