Slovenské startupy môžu porásť aj vďaka Inovačnému fondu NATO

  • Slovensko chce byť súčasťou Inovačného fondu NATO
  • Minister obrany Jaroslav Naď v ňom vidí príležitosť aj pre domáce startupy
TASR/AP/Virginia Mayo
  • Slovensko chce byť súčasťou Inovačného fondu NATO
  • Minister obrany Jaroslav Naď v ňom vidí príležitosť aj pre domáce startupy

Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v rámci rokovania ministrov obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie podpísal v mene Slovenskej republiky Deklaráciu o zámere pristúpiť do Inovačného fondu NATO.

Táto iniciatíva vzišla zo summitu NATO v júni 2021, počas ktorého lídri členských krajín NATO schválili agendu NATO 2030 s ambíciou udržať si technologickú konkurencieschopnosť podporou širšej spolupráce členských krajín aliancie v oblasti technológií a inovácií.

V NATO chceme vytvoriť podmienky na efektívnu podporu startupov a vedeckých inštitúcií zameraných na vývoj technologicky náročných riešení použiteľných tak v civilnom, ako aj obrannom sektore. Verím, že to môže byť zaujímavá príležitosť aj pre slovenských špecialistov,“ priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Z NATO prichádza DIANA

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť DIANA, ktorá má slúžiť na prepojenie aliančných štruktúr s civilným sektorom a akademickou sférou a podporu výskumu a vývoja inovačných startupov.

Ministri obrany v rámci dnešného zasadnutia rokovali tiež o možnostiach rozšírenia oblastí spolupráce NATO a EÚ, a to aj v kontexte prípravy strategických dokumentov v oboch organizáciách či bezpečnostnými výzvami, akými sú hybridné hrozby, odolnosť, nové prelomové technológie, klíma, globálne súperenie a pod. Súčasťou diskusie boli aj ministri obrany Švédska a Fínska.

Na okraj zasadnutia sa uskutočnilo tiež stretnutie ministrov obrany členských krajín NATO pôsobiacich v predsunutej vojenskej prítomnosti NATO (eFP) v Lotyšsku, počas ktorého minister J. Naď informoval partnerov o nasadení slovenských vojakov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie