Slovenské umenie ovládli ženy. Toto sú TOP maliarky a víťazky prestížnej súťaže Maľba

  • Súťaž „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ prináša najprestížnejšie ocenenie pre profesionálnych slovenských výtvarníkov do 35 rokov. Víťazmi 12. ročníka sa stali tri maliarky - Žofia Dubová, Marta Kissová a Hana Garová. Tie si počas včerajšieho slávnostného vyhlásenia výsledkov prevzali ocenenia s finančnou podporou pre ďalšiu tvorbu v celkovej výške 20 000 eur.
collagejhbjhb
Nadácia VÚB
  • Súťaž „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ prináša najprestížnejšie ocenenie pre profesionálnych slovenských výtvarníkov do 35 rokov. Víťazmi 12. ročníka sa stali tri maliarky - Žofia Dubová, Marta Kissová a Hana Garová. Tie si počas včerajšieho slávnostného vyhlásenia výsledkov prevzali ocenenia s finančnou podporou pre ďalšiu tvorbu v celkovej výške 20 000 eur.

Víťazné diela spolu s prácami ďalších 17 finalistov súťaže si môžete pozrieť bezplatne v Galérii Nedbalka do 11. novembra. Výstava bude prístupná aj počas Bielej noci v sobotu 7. októbra v Bratislave.

Medzinárodná porota bola zložená z popredných mien európskeho výtvarného umenia. Slovenských mladých tvorcov hodnotili kurátorka súčasného umenia Jane Neal z Veľkej Británie, maliar Attila Szűcs z Maďarska, kurátorka a galeristka Denisa Kujelová z Českej republiky a domáci renomovaný výtvarník a pedagóg Ján Berger. Úlohou štvorice porotcov bolo najskôr vyselektovať spomedzi doposiaľ rekordného počtu 118 prihlásených diel finálovú dvadsiatku a následne určiť troch víťazov.

Pri všetkých troch víťazných dielach sme ocenili ich autenticitu. Všetky sú presvedčivé, každé svojím spôsobom. Ocenené maľby zaujmú vyváženou súhrou kompozície a farby, techniky i námetu,“ hodnotí predsedníčka poroty Jane Neal.

  1. miesto

Absolútnym víťazom 12. ročníka súťaže Maľba sa stala dvadsaťšesťročná výtvarníčka Žofia Dubová. Tá získava spolu s prestížnym ocenením a uznaním aj najvyššiu odmenu vo výške 10 000 eur. Podľa hodnotenia poroty sa víťazná maľba s názvom „Over the mountain“ na prvý pohľad odlišuje od ostatných finálových diel. Je to pôsobivé, inovatívne dielo, ktoré zaujímavo pracuje s históriou maľby a zároveň prináša inovatívny prístup k tomuto klasickému médiu. Vyjadruje kontrast medzi východnou a západnou civilizáciou, spája európsku kultivovanosť a tradíciu maľby s ázijskou vizualitou, ktorá sa prejavuje v motíve prírody a hory. Dielo reprezentuje nový smer, novú vlnu 21. storočia. Porota ocenila taktiež využitie nových techník i spôsob maľby.

  1. miesto

Druhou sa podľa hodnotenia poroty stala a finančné prostriedky pre ďalšiu tvorbu vo výške 6 500 eur si odniesla výtvarníčka Marta Kissová. Sila jej obrazu s názvom „Je na čase ísť spať“ spočíva v autenticite, z ktorej prirodzene vyrastá maliarska téma. Dielo zaujímavým spôsobom vyobrazuje zápas medzi realitou a niečím imaginárnym. Obraz definuje presvedčivá dynamika maľby – je farebne aj tematicky vyvážený – autorka zvládla maľbu, tému i jej prevedenie. Kissová nezobrazuje predstieranú vidieckosť – namaľovala realitu, ktorú pozná – súčasne a imaginatívne.

  1. miesto

Na treťom mieste sa umiestnila a finančnú odmenu vo výške 3 500 eur získala Hana Garová za dielo „Útek zo zajatia“. Podľa hodnotenia poroty ide o veľmi konzistentný a zároveň voľný obraz, ktorý prináša zaujímavý dialóg medzi naznačenými líniami a abstrakciou. Porota vyzdvihla Garovej prácu s farbou a špecifické narábanie s abstrakciou.

Cieľom Nadácie VÚB je podporiť mladých slovenských výtvarníkov pri ich začiatkoch a pomôcť im etablovať sa na profesionálnej umeleckej scéne. Môžu sa tak stať úspešnými a slávnymi už počas života, o čom sa mnohým historickým výtvarným velikánom ani nesnívalo. Som presvedčený, že o viacerých z dnešných vystavujúcich autorov budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Držím im palce a želám veľa úspechov a množstvo inšpirácie pre ďalšiu tvorbu,” povedal Jozef Kausich, člen predstavenstva a riaditeľ úseku firemného bankovníctva VÚB banky.

Bezplatná výstava pre verejnosť

Zámerom súťaže Maľba je nielen uvádzať mladých maliarov do radov etablovaných umelcov, ale taktiež priblížiť mladé umenie širokej verejnosti. Možnosť pozrieť si práce mladých slovenských výtvarníkov zblízka má preto opäť každý, kto sa zaujíma o súčasnú slovenskú tvorbu. Výstava 20 finálových súťažných diel vrátane prác 3 najlepších umelkýň je sprístupnená v bratislavskej Galérii Nedbalka od 6. októbra do 11. novembra 2017. Vďaka organizátorovi súťaže, Nadácii VÚB, je vstup pre každého návštevníka voľný.

zdroj: TS Nadácie VÚB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech