Slovenské YouTube kanály, ktoré ťa „nadopujú“ informáciami

  • Síce je YouTube vnímaný ako zábavná platforma, ponúka aj mnoho obsahu so vzdelávacím zámerom
  • Štúdium je pre mladých ľudí často vyčerpávajúce a nudné, vďaka týmto kanálom však majú nie len študenti možnosť obohatiť svoje vedomosti zábavnou formou
Vzdelávacie YouTube kanály
  • Síce je YouTube vnímaný ako zábavná platforma, ponúka aj mnoho obsahu so vzdelávacím zámerom
  • Štúdium je pre mladých ľudí často vyčerpávajúce a nudné, vďaka týmto kanálom však majú nie len študenti možnosť obohatiť svoje vedomosti zábavnou formou

Dejepis Inak

Obľúbený vzdelávací kanál má 117-tisíc odberateľov. Jeho autorkou je 27 ročná Sandra Sviteková, ktorá vyštudovala učiteľstvo filozofie a histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Síce je vyštudovaná učiteľka, nepôsobí na žiadnej škole. Učeniu sa však vždy venovať chcela. To je aj dôvod, prečo si založila YouTube kanál.

Sandra totižto prostredníctvom svojho kanálu Dejepis Inak edukuje ľudí v oblastiach histórie a filozofie. Na prvý pohľad náročné témy dokáže Sandra vysvetliť zaujímavým spôsobom, vďaka čomu si u mladých získala obľubu. Prepájaním minulosti a prítomnosti poukazuje na posun vo svete.

Vo svojich videách rieši napríklad dejiny hygieny, pôvod našich zvykov, ale tiež aj otázky smrti, slobodnej vôle. Zaoberá sa tiež morálnymi dilemami. Práve najviac vzhliadnutí má video s výchovným zámerom „Zaregistrovala som sa na Pokeci ako 13 ročná“. 

JurajVie

Autorom tohto kanálu je Juraj. Talentovaný YouTuber, ktorý má 193-tisíc odberateľov. Kanál JurajVie je venovaný vzdelávacím videám, ktoré sú podané zábavnou formou. Prvé video na tomto kanáli vyšlo v apríli 2017. 

Juraj sa nezameriava na špecifickú oblasť. Témy videí si vyberá podľa toho, či sú zaujímavé a o ktorých si myslí, že by mohli zaujať ľudí. Dozvieš sa viac o bežných veciach, nad ktorými sa všetci zamýšľame, no je ťažké na ne nájsť odpoveď. Ak ťa zaujíma, či bolo prvé vajce alebo sliepka, prečo je zívanie nákazlivé, tu nájdeš odpovede. 

Dozvieš sa napríklad viac aj o socializme, kapitalizme alebo parlamentných voľbách. Video, ktoré ma najviac videní je na tému „Koľko čoho ťa zabije“. Medzi substanciami nie sú len drogy či alkohol, ale napríklad aj obyčajná voda, čokoláda, alebo soľ.

Matika za 3 minúty

Mnohí študenti považujú matematiku za ťažký predmet, ktorý pochopí málokto. Bývalý učiteľ matematiky z Bilingválneho gymnázia C.S. Lewisa v Bratislave sa to prostredníctvom svojich videí snaží zmeniť. Rasťo Halamiček má na svojom kanáli takmer 5 000 sledovateľov, no určite by si ich zaslúžil viac. 

Od decembra 2015 prináša Rasťo dávku matematiky, hádaniek a zaujímavostí, ktoré sa snaží podať zrozumiteľne, jednoducho a občas aj s dávkou humoru. Obľúbené sú videá, kde Rasťo ukazuje, ako riešiť príklady na maturitných testoch z matematiky. Na svoje si teda prídu aj maturanti z matematiky, ktorí sa potrebujú pripraviť na skúšku dospelosti. 

Najviac videní má jeho video, ktoré vzniklo po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Toto video nesie názov „Hádanka: O dvoch klamároch“. Vysvetľuje tu, ako vypočítať pravdepodobnosť, že istí politici klamú. Ide o akúsi matematicko-politickú glosu. 

Minúta ekonómie

V matematike ešte chvíľu ostaneme. Ak ťa zaujíma ako sa robia podvody s vrátkami DPH, či koľko peňazí dostane z tvojej výplaty štát, kanál Minúta ekonómie ti na tieto, i mnohé ďalšie otázky odpovie. 

Ako sa dozvieš na webe, Minúta ekonómie je nezávislá iniciatíva pre dobro veci. Jej misiou je ekonomické vzdelávanie spoločnosti. Síce je obsah videí tvorený v spolupráci s rôznymi odborníkmi v závislosti od témy, samotný projekt má na starosti Adam Šabla.

„Tvorba kvalitného obsahu je časovo veľmi náročná. Pripraviť objektívny a pochopiteľný obsah, za ktorý sa môžem postaviť niekedy trvá aj niekoľko full-time víkendov, nocí a raňajok.“ hovorí Adam. To je dôvod, prečo obsahu veľa nie je, ale na tomto kanáli nájdeš zaujímavé a prepracované videá.

Baštrng

Michal Kubovčík sa prostredníctvom tohto kanálu snaží mladým ľudom priblížiť témy, ktoré popravde mnoho mladých ľudí až tak nebavia. Kanál Baštrng má vyše 72-tisíc odberateľov a na svoje si prídu hlavne maturanti, ktorým sa do čítania povinnej literatúry až tak nechce.

Práve tu nájdeš spracované literárne diela formou, ktoré zaujmú každého. V každom videu s literárnym dielom sa dozvieš hlavnú dejovú líniu a mená hlavných postáv. Jednoducho to, čo sa ti na maturite zaručene zíde. Dodnes v rámci projektu spracovali literárne diela ako Jozef Mak, Statky zmätky, Valaská škola mravú v stodola a podobne.

Okrem spracovaných diel tu nájdeš aj sériu videí pod názvom Sedliacka prvá pomoc. Vďaka týmto videám máš možnosť sa oboznámiť o správnom podávaní prvej pomoci pri rôznych situáciách. Táto séria funguje pod skratkou SEPRP a odborné informácie získava Michal od MUDr. Viliama Dobiáša.

Zdroje: Minutaekonomie.sk, Youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech