Slovenské značky, ktoré tvoj byt premenia na štýlové retro

  • Nostalgický retro dizajn nemusíš obdivovať len v magazínoch a na Pintereste. Sprav si ho doma!
collage_retro
sashe.sk/Gnatural /sashe.sk/LaHodky
  • Nostalgický retro dizajn nemusíš obdivovať len v magazínoch a na Pintereste. Sprav si ho doma!

V dnešnej rýchlo napredujúcej dobe si čoraz viac vážime vecí, ktoré majú dušu a históriu. Radi sa nimi obklopujeme, pretože nám prinášajú nostalgiu a teplo domova. Zopár dobre skombinovaných kúskov pritom dokáže dodať iskru aj modernému interiéru. Nemusíš len otvárať ústa nad krásnymi fotografiami v časopisoch, ale na štýlové retro môžeš premeniť svoj vlastný byt. Dokonca pomerne lacno a s pomocou slovenských značiek.

Retro-design

Názov značky možno znie prvoplánovo, no Retro-design je tým prvým, na čo by si mal kliknúť, ak do svojho bytíku hľadáš poklady. Kopa nábytku končí zbytočne v smetiaku či zapadnuté v bazároch, ktoré nikto nenavštevuje. Títo ľudia sa preto rozhodli zachraňovať starý nábytok, ktorý nestratil svoju kvalitu, no jeho fazóna by potrebovala malú úpravu.  Vrátia mu nový život pomocou brúsenia, farby či laku a za pár korún môže byť tvoj.

Foto: sashe.sk/retro-design

Foto: sashe.sk/retro-design

Foto: sashe.sk/retro-design

Fern

Ak si dolaďuješ bývanie, tvoje kroky nemusia smerovať len do Ikey. Nájdeš tam síce moderný severský štýl aj náznak retra, no kvalita a originalita takéhoto nábytku bude vždy pokrivkávať. Naopak vo Fern-e nájdeš úžasne zrenovované kreslá a stoličky zo 70. rokov s novučičkým čalúnením a náterom. Vyzerajú ako nové a tvoju obývačku pokojne premenia na hipsterskú kaviarničku. Nechýbajú stolíky a ďalšie doplnky, ktoré ti pripomenú návštevy babičky, ale aj čisto nové originálne kúsky.

Foto: sashe.sk/Fern

Foto: sashe.sk/Fern

Foto: sashe.sk/Fern

Keporkak.furniture

Rodinná značka, za ktorou stojí dvojica dizajnérov Martina a Ondřej. Rovnako ako predošlé, aj oni podľahli čaru starých predmetov a rozhodli sa bojkotovať kupovanie nových. Každý jeden predmet, ktorý zveľadia, má svoj príbeh a radi ti ho porozprávajú. Pracujú s drevom, prírodnými olejmi a včelím voskom, nábytku dodávajú novú identitu pomocou ručnej maľby. Za originalitu tohto autorského dizajnu si však trochu priplatíš.

Foto: sashe.sk/Keporkak.furniture

Foto: sashe.sk/Keporkak.furniture

Foto: sashe.sk/Keporkak.furniture

LaHodky

K retro štýlu definitívne patria štýlové nástenné hodiny. Na trhu nájdeš nesmierne pestrý výber, no prečo nepodporiť slovenský dizajn? Značka LaHodky vyrába ručne maľované drevené hodiny v pastelových farbách, ktorú sú esenciou retra. Sú vyrábané z drevenej preglejky a majú veľmi tichý strojček, ktorý ťa v noci nechá pokojne spať. Každé jedny sú jedinečné.

Foto: sashe.sk/LaHodky

Foto: sashe.sk/LaHodky

Mr. Wood

Toto dizajnérske štúdio je známe najmä pre svoje originálne drevené písmená, ktoré očaria milovníkov typografie a hodia sa do každého, nielen retro bytu. Môžeš si ich personalizovať a nechať si vyrobiť unikátny doplnok na zákazku. Nájdeš tu však aj autorské drevené plagáty a pegboardy. Predávajú aj drevené autíčka vyrobené v USA, ktoré dýchajú dobou, keď boli angličáky raritou. Tvoj domov navyše prevoňajú pravým drevom!

Foto: mrwoodshop.com

Foto: mrwoodshop.com

Foto: mrwoodshop.com

Gnatural

Retro však nemusí byť len o nábytku. Interiér si môžeš personalizovať aj inak, napríklad pomocou rastlín v retro kvetináčoch či vintage plagátmi, ktoré sú inšpirované prírodnými motívmi a botanickými kresbami. Sú vyrobené z prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan, recyklovaný papier a prútie. Tvojmu bývaniu jednoznačne dodajú naturálnejší a útulnejší štýl.

Foto: sashe.sk/Gnatural

Foto: sashe.sk/Gnatural

Lally Chic

Keď si predstavíš retro kuchyňu, zaručene sa ti vybavia farebné podkované závesy, chňapky a zástery, ktoré určite nosila aj tvoja mama či babka. Interiéru kuchyne dodajú veselosť, farbu a čaro domova. Lally Chic vyrába pestrofarebné ručne šité zástery, kuchynské rukavice a ďalší textil v retro či vintage štýle. Všetko je vyrobené z bavlny a každý kúsok je originál.

Foto: sashe.sk/Lally Chic

Foto: sashe.sk/Lally Chic

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech