Slovenskému Aeromobilu vyrástla konkurencia. Nemci získali 223 miliónov a chcú lietať v roku 2025

  • Zdá sa, že slovenský Aeromobil získal konkurenciu, ktorá stojí za povšimnutie
  • Nie, že by na trhu nebola dlho, ale získala ďalšie finančné prostriedky na svoje fungovanie a vývoj
  • Zoznámte sa s Lilium
BeFunky-collage (1)
Lilium/TS
  • Zdá sa, že slovenský Aeromobil získal konkurenciu, ktorá stojí za povšimnutie
  • Nie, že by na trhu nebola dlho, ale získala ďalšie finančné prostriedky na svoje fungovanie a vývoj
  • Zoznámte sa s Lilium

Slovenskému Aeromobilu vyrástla konkurencia, ktorá môže lietať už v roku 2025. Nemecká firma z Mníchova Lilium získala 225 miliónov eur na rozvoj svojho lietajúceho stroja. Vzletu si sľubuje do pár rokov. Investičné kolo viedla skupina Tencent za účasti ďalších existujúcich investorov vrátane Atomica, Freigeist a LGT.

Informuje o tom spoločnosť vo svojej tlačovej správe.

Vďaka novým fondom je celková investícia k dnešnému dňu vyššia ako 340 miliónov dolárov. Budú použité na podporu ďalšieho rozvoja Lilium Jet, ako aj na podporu príprav na sériovú výrobu v novo dokončených výrobných závodoch Lilium.

Okrem navrhovania a výroby lietadla Lilium Jet plánuje spoločnosť prevádzkovať regionálnu službu leteckej mobility už v roku 2025 vo viacerých regiónoch sveta. Spoločnosť nedávno oslávila dokončenie prvej fázy letových testov, keď päť miestny stroj od Lilium Jet lietal rýchlosťou vyššou ako 100 km/h.

Investori spoločnosti veria

Christopher Delbrück, finančný riaditeľ Lilium, uviedol, že: „Dodatočné financovanie podčiarkuje hlbokú dôveru našich investorov v náš fyzický produkt aj obchodných partnerov. Veľmi nás teší, že sme s nimi mohli dokončiť ďalšie investičné kolo, pretože sme v posledných rokoch veľmi profitovali z ich podpory a vedenia,“ povedal Delbrück.

Ten ďalej hovorí, že nové finančné prostriedky firme umožnia urobiť veľký pokrok smerom k spoločnému cieľu, ktorým je poskytovanie regionálnej leteckej mobility už v roku 2025.

David Wallerstein, hlavný eXploration Officer, Tencent, komentoval svoju úlohu hlavného investora pre interné kolo: „V spoločnosti Tencent sme odhodlaní podporovať technológie, o ktorých sme presvedčení, že majú potenciál riešiť najväčšie výzvy, ktorým náš svet čelí,“ hovorí Wallerstein.

zdroj: Lilium

Lepší ako železničná a cestná doprava

Wallerstein hovorí, že počas niekoľkých posledných rokov mali príležitosť vidieť profesionalitu a dynamiku, s ktorou sa Lilium približuje k svojmu poslaniu. Lilium je letecká spoločnosť, ktorá vyvíja regionálnu službu leteckej dopravy bez emisií.

Spoločnosť navrhla a prototypovala Lilium Jet, zbrusu nový typ lietadla, ktoré umožní poskytovať  regionálne cesty, ktoré sú podstatne rýchlejšie ako železničná alebo cestná doprava, ale napriek tomu sú konkurencieschopné z hľadiska ceny. Prototyp lietadla prvýkrát lietal v máji 2019.

Lilium Jet je päťmiestne, plne elektrické vozidlo, ktoré dokáže vzlietnuť a pristávať vertikálne (eVTOL). Slovenský Aeromobil by mal lietať už v priebehu tohto roka, no podľa našich zistení ešte nie je presne stanovený termín komerčného predaja.

Tento rok by mal  byť testovaný ďalší prototyp lietadiel. Sociálne siete Aeromobili zývajú prázdnotou a posledný príspevok na ich domovskej stránke je z júla 2019.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech