Slo­ven­skí archi­tek­ti bodu­jú: Toto je spô­sob, ako sa navž­dy zba­ví­me ška­re­dý­ch pane­lá­kov!

Martin Bohunický / 1. februára 2016 / Business

Ak nie­čo dáva slo­ven­ským mes­tám nády­ch komu­niz­mu, tak sú to pane­lá­ky.

Celé sídliská nepekných domov, často pravidelne usporiadaných do blokov, sú jasnou pripomienkou toho, kto tu kedysi vládol. Po páde komunizmu mnohí volali po zbúraní panelákov, už len z dôvodu, aby sme zabudli na našu nepeknú históriu. To je však pochopiteľne ekonomicky nemožné a neskutočne neefektívne.

Len v Bratislave žije v panelákoch 130 000 ľudí a zariadiť takémuto počtu ľudí nové ubytovacie kapacity je zhola nemožné. Architekti zo slovenskej firmy GutGut však našli riešenie a dokázali zdanlivo nemožné. Pozri sa, ako sa zo starého hnusného paneláku dá urobiť krásne a moderné bývanie.

Na videu je ukázané, ako GutGut dokázal starý panelák kompletne prerobiť na moderné bývanie, kde nechýbajú spoločné priestory ako sauna, posilňovňa či kaviareň. Monotónne byty nahradili moderné priestory a rôzne typy apartmánov.

Samozrejme nechceme, aby našimi mestami stále z ulíc dýchal komunizmus, no volať po ich zbúraní nepovažujem za triezve. Práve architekti z GutGut nám všetkým ukázali, čo všetko sa dá s takým starým panelákom urobiť a kompletne tak zbúrali stigmu, že tieto budovy sú už nepoužiteľné.

Screen Shot 2016-02-01 at 10.33.46

Nie zatepľovanie spojené s fasádou vo farbách kanárika. Toto je skutočná cesta, ako spraviť naše mestá krajšie a modernejšie. Gut job, GutGut!

Pridať komentár (0)