Slovenskí architekti navrhujú unikátne saunové domčeky, ktoré u nás nemajú obdoby

  • Sauny sa do povedomia Slovákov dostali už dávnejšie, no ich plné využitie len pred niekoľkými rokmi
  • Slovenské architektonické štúdio z Bratislavy stavia saunové domy
  • Okrem kvalitného dreva a technológií, ti ponúkajú čistý, severský dizajn na úrovni. Tak čo, začneš sa saunovať?
sauny
Peter Matúš Architects
  • Sauny sa do povedomia Slovákov dostali už dávnejšie, no ich plné využitie len pred niekoľkými rokmi
  • Slovenské architektonické štúdio z Bratislavy stavia saunové domy
  • Okrem kvalitného dreva a technológií, ti ponúkajú čistý, severský dizajn na úrovni. Tak čo, začneš sa saunovať?

Fúziou kvalitného nemeckého dreva, prvotného fínskeho nápadu a slovenskej architektúry vznikli saunové domčeky, ktoré na Slovensku nemajú obdobu. Stojí za nimi architektonické štúdio Peter Matúš Architects.

Saunu si môžeš podľa potreby preniesť

Vysoko-kvalitné drevené domy, vyrobené z nemeckých masívnych konštrukčných hranolov, aby spĺňali najvyššie štandardy. V takomto domčeku nájdeš naozaj všetko, čo k správnemu saunovaciemu rituálu potrebuješ.

zdroj: Peter Matúš Architects

Okrem architektonickej kvality, ktorá je viditeľná voľným okom, sa snaží tento tím prinášať najmä tú remeselnícku.

Veľký dôraz kladieme na výber materiálov a prevedenie detailov,“ prezrádza pre redakciu StartitUp architekt Peter Matúš. To je obzvlášť dôležité, pretože prvotriedne drevo a navyše správne vysušené, je zárukou sauny, ktorá vydrží do konca života.

Fíni a v podstate všetci Severania sa saunujú celý rok. U nás to nie je až tak bežné. Stredná Európa si túto tradíciou obľúbila len takpovediac prednedávnom. Všetky blahodarné vplyvy, spojené s krátkym ale intenzívnym pobytom v extrémnom teple, sú už lekármi odobrené a teda verejnosti známe. Preto sa zo saunovania postupne stáva aj slovenský šport.

zdroj: Peter Matúš Architects

Existuje len pár domácností, ktoré saunu vlastnia. Niekto si ju vyrobí svojpomocne, iní si kúpia hotovú drevenú búdku a umiestnia ju vo svojom dome.

Peter Matúš Architects ti však ponúkajú kompletný saunový dom. A navyše mobilný. Teda aspoň tak sa nám na prvý pohľad javilo.

Samotné sauny nie sú primárne navrhnuté ako mobilné, ale v prípade požiadavky klienta vieme konštrukciu prispôsobiť na jeho prípadný neskorší transport,“ uvádzajú nás architekti na pravú mieru s tým, že fantázii sa ani v tomto prípade evidentne medze nekladú.

zdroj: Peter Matúš Architects

Ako dlho trvá postavenie takéhoto saunového domu?

Prípravná fáza výroby panelov trvá podľa slov architektov približne 6 týždňov.

Postavenie a následné spustenie sauny na mieste jej určenia nám zaberie približne 3-5 dní,“ vysvetľuje pre StartitUp Peter Matúš. Takýto saunový dom si môžeš nechať postaviť, kde sa ti páči. To, že ešte nemajú na Slovensku priamu konkurenciu, znamená, že vzory na umiestnenie domčekov nenájdeš. Kde teda môžu stáť?

Na rôznych miestach od záhrad rodinných domov a rekreačných chát, až po zážitkové saunovanie vo voľnej prírode,“ hovorí Matúš.

zdroj: Peter Matúš Architects

Jedine na kúpu

Sauny ponúkajú výhradne na kúpu. „Predajná cena je momentálne predmetom tendrovania,“ dopĺňajú s tým, že na trh ceny uvedú v priebehu januára nového roku.

Dizajnové sauny sú absolútnym unikátom. Prečo sa rozhodli s niečím takýmto prísť práve na Slovensku?

Saunovanie je proces, kedy sa telo zbavuje toxínov a dostavuje sa akýsi blahodarný pocit na tele i duši. Tento silný zážitok by sme radi ešte viac umocnili prepojením prostredia sauny s jej bezprostrednou okolitou prírodou. Montovaným konštrukčným systémom chceme ľuďom zároveň prinášať vysokú rýchlosť výstavby s neoddeliteľným ekologickým prístupom a nezabudnuteľným pocitom a zážitkom, ktorý drevo ako materiál prináša,“ odpovedá veľmi jednoducho Matúš z Peter Matúš Architects.

zdroj: Peter Matúš Architects

Do povedomia ľudí sa ešte ani poriadne nestihli dostať, a už je o ne záujem. Projekt spustili pred približne štyrmi týždňami a ako sami uvádzajú, na ich milé prekvapenie sa stretol s veľkým ohlasom a viacerými záujemcami.

„Záujem či už o verziu so šikmou, alebo plochou vegetačnou strechou je asi vyrovnaný. Preferovaný je najmä variant s odpočinkovou miestnosťou so sprchou a celkovou zastavanou plochou 17,5 m²,“ uzatvárajú architekti s dôverou v čo najväčší záujem Slovákov o takýto typ saunových domov na mieru a s prihliadnutím na kvalitný materiál a ukážkový minimalistický dizajn.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech