Slovenskí farmári rozbehli sieť kvalitných potravín, aby konkurovali reťazcom

  • V Bratislave máme Yeme či Freshmarket, no čo iné časti Slovenska? Na východe sa rozbehla iniciatíva, ktorá chce budovať alternatívu ku komerčným potravinovým reťazcom. Farmári sa spojili pre spoločný cieľ.
collageedwed
fb/Farmfoods - výnimočné potraviny
  • V Bratislave máme Yeme či Freshmarket, no čo iné časti Slovenska? Na východe sa rozbehla iniciatíva, ktorá chce budovať alternatívu ku komerčným potravinovým reťazcom. Farmári sa spojili pre spoločný cieľ.

Bratislavská sieť kvalitných potravín Yeme vznikla z rovnakej pohnútky priniesť ľuďom kvalitnejšiu náhradu bežných reťazcov, na ktoré sú zvyknutí, a ponúknuť im voľbu. Rýchlo sa stala populárnym nákupným spotom Bratislavčanov, spolu s Freshmarketom, ktorý pod jednu strechu sústredil predajcov ovocia a zeleniny, množstvo malých predajní s kvalitnými potravinami a tiež to najlepšie zo slovenského gastra.

Neznamená to však, že takéto projekty vznikajú len v okolí Bratislavy. Nedávno sa karty v potravinovom biznise rozhodla zamiešať skupinka 10 farmárov, ktorí si povedali, že spolu sú viac ako jeden. V boji proti tak silným súperom, akými sú veľké reťazce a hypermarkety, a v silnom cenovom boji, nemohli spraviť lepšie. Namiesto toho, aby každý predával svoje farmárske produkty sám za seba, založili združenie Farmfoods a rovnomennú sieť predajní Farmfoods – výnimočné potraviny.

Ich filozofiou je ponúkať ľuďom len kvalitné slovenské farmárske produkty bez pridaných aditív či konzervantov. To sú tie najlepšie predpoklady pre to, aby bolo jedlo, ktoré konzumujeme, čo najviac prospešné pre naše zdravie a výživné. Jeho kúpou robíš dobre nielen pre seba, ale zároveň podporuješ slovenskú produkciu. Vo Farmfoods nájdeš veľký výber mliečnych a mäsových produktov, vypestovaných plodín aj kvalitných spracovaných výrobkov.

Prvotná myšlienka vytvoriť takúto iniciatívu vznikla už pred asi 10 rokmi, no aktívna práca na realizácii Farmfoods trvala 5 rokov. Za tento čas sa snažili do projektu čo najlepšie pretaviť svoju filozofiu úplnej kontroly nad produkciou výrobkov a priniesť konkurencieschopný koncept, ktorý zvýši podiel kvalitných slovenských výrobkov na trhu. Dnes už sieť potravín realitou a plánuje sa ďalej rozrastať. Začali s 5 pojazdnými predajňami s farmárskymi výrobkami, dnes už ich majú 15.

Nezostali však pri predajniach na kolesách, ale od začiatku mali v pláne rozbehnúť sieť kamenných predajní. Prvú otvorili tento rok v Rožňave, druhú v Rimavskej Sobote a ďalšie majú vzniknúť v v mestách po celom Slovensku. Naposledy otvorili pojazdnú predajňu v Bratislave. Do dvoch rokov chcú podľa informácií portálu aktuality.sk otvoriť až 65 prevádzok. Svoj boj proti komerčným reťazcom tak berú skutočne vážne.

„Zisťovali sme, čo môže byť naša najväčšia výhoda. Prišli sme k záveru, že ňou môže byť úplná kontrola a dohľad nad celým reťazcom výroby a predaja našich potravín – od poľa, cez spracovanie až po obchod,“ povedal pre aktuality.sk výkonný riaditeľ Farmfoods Tomáš Németh. Toto rozhodne na slovenskom potravinovom trhu nie je štandard a predajca zvyčajne nemá nad kvalitou potravín žiadnu kontrolu. Z tohto pohľadu je tak Farmfoods naozaj vyšší level!

Táto vysoká kontrola sa odzrkadľuje aj v tom, že členom družstva Farmfoods sa nemôže stať hocikto. Momentálne ide o uzavretú skupinu farmárov, ktorej členovia spĺňajú prísne kritériá ohľadom kvality, hygieny či výrobných postupov. Používajú inovatívne metódy pestovania, chovu aj spracovania a využívajú ej ekologickú energiu z biomasy. Títo farmári však naozaj nemusia robiť kompromisy, znižovať kvalitu pre lepšie zárobky a klamať spotrebiteľov.

Združenie sa môže pochváliť až 17-tisíc hektármi poľnohospodárskej pôdy, viac ako 4 500 kusmi oviec, 3 000 kusov hovädzieho dobytka a niekoľko desiatok tisíc kusov hydiny. Dokážu sa zaručiť za každý jeden produkt a dokonale dosledovať jeho pôvod. Jednoducho úžasné, že na Slovensku sa vraciame stále viac ku koreňom a presadzujeme kvalitu potravín! Držíme palce! :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech