Slovenskí komici ovládli TikTok. Chcú, aby pandémiu ľudia prekonali s úsmevom, snažia sa ich pobaviť

  • Danka s Maťom vystupujú pod spoločným menom Trúby Zmatované
  • Hovoria o sebe, že väčšinou sú veselá kopa, ktorá sa snaží byť stále pozitívna a produktívna
Trúby Zmatované
  • Danka s Maťom vystupujú pod spoločným menom Trúby Zmatované
  • Hovoria o sebe, že väčšinou sú veselá kopa, ktorá sa snaží byť stále pozitívna a produktívna

Na platforme TikTok majú takmer 42-tisíc sledovateľov a na Instagrame sa blížia k číslu 5000. Danka s Maťom pochádzajú z Liptova. Spojil ich spoločný humor. „Poznáme sa už od škôlky, ale ten hlbší priateľský vzťah sme si začali budovať až na strednej škole, kde sme zistili, že sme rovnaká krvná skupina. A práve tam sme našim spolužiakom robili plnohodnotný komediálny program,“ spomínajú.

Natáčaniu videí sa mladá dvojica venuje už dlho, no rozhodnutie zverejňovať ich na sociálnych sieťach prišlo na začiatku pandémie. „Chceli sme, aby ľudia prekonali tieto ťažké časy s úsmevom,“ hovoria. Práve toto rozhodnutie bolo ich odrazovým mostíkom. Vtedy im ani nenapadlo, že videá budú zabávať také veľké množstvo ľudí.

zdroj: Archív/Trúby Zmatované

Nie je to len o točení

Samotný proces tvorby je často náročnejší, ako sa zdá,“ opisuje svoje dni natáčania dvojica. Najdôležitejšie je, aby mali aspoň základný nápad. „ Následne spíšeme scenár, domyslíme detaily a stretneme sa na natáčaní. Samozrejme, že s negatívnymi testami,“ vysvetľujú.

Práve počas osobných stretnutí sa občas stáva, že sa v ich hlavách zrodí nový nápad, ktorý ihneď a bez prípravy zrealizujú. Natočené videá sú následne pripravené na zostrihanie a zverejnenie. V priebehu roka, počas ktorého bavia ľudí, si Danka s Maťom dokázali vytvoriť fanúšikovskú základňu. „Už dávno to nie je len o točení videí. Každý deň si musíme vyhradiť približne hodinu na spravovanie sociálnych sietí,“ hovoria.

Najznámejším tvorcom vtipných videí je na Slovensku, a to bez debaty, Fero Joke. Na otázku, či sa Danka s Maťom nestretli s hejtmi, odpovedajú jednoducho. „Zo začiatku sa pár jedincov našlo, ale tí si nás s ním spájali najmä kvôli parochniam, ktoré sme vtedy používali.“ Teraz už však tento problém neriešia, pretože ľudia si uvedomili, že tak ako je originál Fero, tak sú originál aj Trúby Zmatované. S vlastnými príbehmi a autentickými postavami. 

Inšpiráciou je okolie

Dvojica sa zatiaľ stretla len s pozitívnymi ohlasmi, no uvedomujú si, že ako sa niekomu niečo páčiť môže, tak sa inému nemusí. „Takmer každý deň nás poteší pekná správa, alebo komentár. Sme za to veľmi vďační. Dodávajú nám motiváciu tvoriť ďalej,“ hovoria s úsmevom.

Inšpiráciu Danka s Maťom čerpajú najmä zo svojho okolia. „Inšpirujú nás ľudia, ktorí zažívajú množstvo bizarných životných situácií a práve tie sa snažíme, čo najvtipnejšie vykresliť v našich videách,“ vysvetľujú. Často sa však stane, že inšpiráciou sú aj životy mladých komikov.

Angažujú sa aj v iných oblastiach

Natáčanie videí stojí veľa času, no dvojica si stále nájde čas aj na iné aktivity. „Keďže sme z Liptova, tak našou spoločnou voľnočasovou aktivitou je určite turistika v krásnej slovenskej prírode, ale aj umenie, cestovanie, spev a akákoľvek forma socializácie,“ hovoria.

Okrem spoločných aktivít majú aj individuálne. Danka sa venuje aj výrobe sladkých dobrôt. Sama hovorí, že jej biznis je len v začiatkoch, takže pomocou diáru všetko stíha. „Okrem iného sa musím starať o domácnosť, psa, o seba a taktiež aj riešiť školu. Nie je to sranda, ale život ťa prefľaská a ideš ďalej,“ smeje sa.

Maťovou záľubou je napríklad pomoc iným ľuďom, ktorej sa venuje vo forme motivačných videí. Formu videí, ktoré robím, som na Slovensku ešte nevidel, a tak ma teší, že vytváram niečo originálne. Veľmi ma to vnútorne napĺňa a som nesmierne rád, že moju tvorbu sleduje väčšie publikum,“ hovorí. Cieľom videí je publiku sprostredkovať hlbšie myšlienky, ktoré ich povzbudia.

Budúcnosť nie je istá

Ako začínajúci komici vedia oceniť profesionálov. „Sú tu aj známe osobnosti, ktoré nevystupujú pod kolónkou komik a dokážu nás výborne pobaviť,“ dodávajú. Nad vstupom na stand up scénu dvojica rozmýšľala, pretože ako sami hovoria, sú otvorení všetkým možnostiam. „Teraz sa však prikláňame ku tvorbe podcastov,“ prezrádzajú nám svoje plány.

Keďže sa Danka s Maťom opisujú ako veselá kopa, ktorá sa snaží s humorom spríjemňovať chvíle, myslíme si, že sa máme ešte na čo tešiť!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK