Slovenskí lekári: Situácia je chaotická, nemáme funkčného premiéra, vládu ani ministra zdravotníctva

  • Lekári žiadajú ministra zdravotníctva o stretnutie, a to v čo najskoršom termíne 
  • Tvrdia, že zdravotníci sa dostali do bodu, kedy ohrozujú svoje zdravie a životy pri výkone povolania
nepouzivat
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky/Michal Burza
  • Lekári žiadajú ministra zdravotníctva o stretnutie, a to v čo najskoršom termíne 
  • Tvrdia, že zdravotníci sa dostali do bodu, kedy ohrozujú svoje zdravie a životy pri výkone povolania

Lekári už stratili trpezlivosť. Rozhodli sa požiadať šéfa rezortu zdravotníctva – Mareka Krajčího  o naliehavé stretnutie. Na tlačovom brífingu to povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. 

Komora spolu so Slovenskou lekárskou spoločnosťou ministra vyzývajú, aby „napriek dlhodobej ignorancii všetkých zdravotníckych organizácií prijal pomocnú ruku na aktívnu spoluprácu po organizačnej aj realizačnej stránke“

Situácia s koronavírusom je na Slovensku vážna, Krajčí prosí ľudí, aby boli doma

Zlyhanie ministra?

Ak sa tak nestane, budú musieť podľa Kollára považovať Krajčího nečinnosť za absolútne zlyhanie pri výkone funkcie ministra zdravotníctva. Bez spolupráce totiž personálnu krízu a odvrátenie kolapsu nemocníc podľa lekárov nie je možné vyriešiť.  Marian Kollár poukázal na to, že nemocnice sú pred kolapsom a limity sú v prvom rade personálne.

Plánuješ stráviť tieto Vianoce inak?

Chaotická situácia a kolabujúce nemocnice

Vláda podľa neho svojimi poslednými rozhodnutiami nepodržala zdravotníkov, preplnené kolabujúce nemocnice, ani pacientov. Prezident SLK zároveň požiadal všetkých občanov, aby sa celé nasledujúce obdobie zdržiavali iba v kruhu najbližších.

„Zdravotníci sú preťažení a vyčerpaní, sú nielen pod neúmerným tlakom, ale v súčasných podmienkach aj pod priamym vplyvom ohrozenia zdravia a životov pri výkone povolania. Situácia je nielen zložitá, ale aj chaotická. Nemáme funkčného premiéra, vládu ani ministra zdravotníctva,“ povedal šéf lekárskej komory. 

Posted by Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina on Monday, December 21, 2020

Majú toho plné zuby

„Ak padneme my, zdravotníci, nebude vám mať kto pomôcť. Všetci toho máme plné zuby, preto chcem poprosiť, vyhýbajme sa osobným kontaktom s cudzími osobami,“ doplnil Kollár. Zároveň apeloval na všetkých lekárov, aby boli v tomto období navzájom solidárni. 

Posted by Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina on Monday, December 21, 2020

„Stovky zdravotníkov aj u nás proste prestávajú vládať. Psychicky i fyzicky. Chcú robiť svoju prácu, chcú pomáhať všetkým pacientom, nielen tým s koronavírusom. Tiež by si priali pokojné Vianoce, zavrieť COVID pavilóny, prestať počúvať šúchanie bieleho overalu pri každom pohybe, dýchať bez respirátora a vrátiť sa na svoje domovské oddelenie,“ konštatuje na stránke rezortu zdravotníctva fotograf Michal Burza, ktorý sa odhodlal navštíviť COVID pavilón v Žiline.

Pripomína, že tu nejde o čísla ale skutočné ľudské príbehy, ktoré sa ešte skončiť nemuseli, či už k tomu COVID dopomohol, alebo nie. 

Ministerstvo zdravotníctva oceňuje a ďakuje lekárom za výzvu k verejnosti na zodpovednosť počas vianočných sviatkov. „Len spoločnými silami dokážeme náročnú situáciu v súvislosti s COVID-19 zvládnuť,“ uvádza rezort. Názor odborníkov je pre ministerstvo zdravotníctva dôležitý a ponuku na konštruktívnu spoluprácu vítajú. 

„Prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov si vysoko vážime, v tomto náročnom období sú pilierom pri ochrane životov a zdravia ľudí,“ dodalo ministerstvo.  

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, SLK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech