Slovenskí ochranári posielajú vláde originálny pozdrav z národného parku, ktorý sa premenil na rúbanisko

  • Čím vyšší stupeň ochrany, tým väčšie plienenie lesov. Vitajte na Slovensku.
ochrfsr
facebook.com/ArollaFilm
  • Čím vyšší stupeň ochrany, tým väčšie plienenie lesov. Vitajte na Slovensku.

Aj keď v našej krajine máme hneď 9 národných parkov, ešte stále sme sa k nim nenaučili správať. Satelitné snímky Global Forest Watch ukazujú, že za trinásť rokov (2001 – 2014) zmizlo zo Slovenska až 700 štvorcových kilometrov lesa, čo je približne rozloha Trnavského okresu.

Podľa oficiálnych štatistík by sme ako krajina mali mať aspoň 5 % územia, ktoré by sme chránili natoľko prísne, že by sa dalo považovať za nedotknutú oblasť. V súčasnosti však v našej krajine nájdeš len niečo okolo 1,8 % územia s prísnou ochranou.

Developerov nezastaví ani označenie národný park

Všade vo svete znamená pojem národný park prísne chránené územie, kde sa neťaží, nepoľuje a už vôbec sa tu nestavajú lyžiarske zjazdovky. U nás to tak ani zďaleka nie je. V našich národných parkoch je bežne povolená ťažba, jediným obmedzením je zákaz pre turistov chodiť po už vyťaženom území – rúbaniskách.

Pritom s ochranou lesov by to nemuselo byť až také ťažké. Na to, aby sme si tu neničili prírodné hodnoty, nie je potrebné všade nechať narásť prales, stačí si určiť do akej miery sa rozhodneme les ovplyvňovať. Keď už máme brať, tak to robme tak, aby sme nenarušili prírodné procesy, lebo keď zasiahneme do lesa príliš, rozvrátime jeho ekosystém a potom sa strácajú jeho funkcie.

„Môžeme mať aj les, ktorý využívame komerčne, ťažíme tam drevo a napriek tomu môže pomerne dobre zachytávať vodu a sťahovať uhlík z atmosféry. To je tá narážka na klimatické zmeny. Nikdy sa nestane, že lesu budeme pomáhať a vďaka našej pomoci bude zadržiavať viac vody alebo lepšie sťahovať uhlík. Takto ten systém nefunguje, les akurát môžeme ničiť menej,“ povedal dokumentarista a ochranár Erik Baláž pre ciernlabut.sk


Podľa vyjadrenia odborníkov, sú prejavy deštrukcie lesov jasne viditeľné, odborne nespochybniteľné a ohrozená je samotná podstata národných parkov. Slovenskí ochranári si už dlhodobo všímajú nezáujem zo strany vlády zlepšiť situáciu v chránených oblastiach. Kompetentným preto posielajú „srdečný pozdrav“ priamo z rúbaniska.

„Posielame im pohľadnicu zo smutnej reality. Nečakáme, že si ju vyvesia v kancelárii na nástenku, ale očakávame, že s tým už konečne niečo urobia“, konštatuje lesník a ochranár Kaliský pre dennikn.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech