Slovenskí policajti, ktorí brutálne utýrali šteniatka a utopili ich v žumpe, dostali 16 mesiacov s 2-ročnou podmienkou

  • Od príslušníkov z policajného zboru z Holíča sa očakávalo, že budú pomáhať a chrániť, robili však presný opak
  • Krutým spôsobom sa zbavili šteniatok, ktoré bezcitne utopili
  • Vďaka vytrvalej snahe iniciatívy Zvierací ombudsman teraz pôjdu za mreže
Pixabay
  • Od príslušníkov z policajného zboru z Holíča sa očakávalo, že budú pomáhať a chrániť, robili však presný opak
  • Krutým spôsobom sa zbavili šteniatok, ktoré bezcitne utopili
  • Vďaka vytrvalej snahe iniciatívy Zvierací ombudsman teraz pôjdu za mreže

Za posledných 7 rokov išlo za trestný čin – týranie zvieraťa – do väzenia na Slovensku iba 6 ľudí. Ide o prípady ako vyhladovanie na smrť, dobitie, organizovanie obzvlášť brutálnych psích zápasov či držanie zvierat v katastrofálnych podmienkach kvôli množeniu. Za minulý rok organizácia Zvierací ombudsman dostala viac ako 300 podnetov na riešenie. 

Včera sa im podaril významný krok, nakoľko po rokoch dostali za mreže tyranov zvierat, ktorých roky nik nepotrestal. Na Krajskom súde v Trnave sa včera uskutočnilo Verejné zasadnutie k dovolaciemu konaniu v trestnej veci neprávoplatne odsúdených príslušníkov policajného zboru z Holíča, ktorí v roku 2016 utopili šteniatka v žumpe na okraji mesta. 

Gepostet von Zvierací ombudsman am Dienstag, 9. Juni 2020

„Podarilo sa nám vyloviť tri mŕtve šteniatka, na miesto sme privolali policajnú hliadku, následne bola privolaná kriminálka a telíčka prevzal úradný veterinár na pitvu. Dlho sme vypovedali na policajnej stanici, vďaka úžasnej dobrovolníčke sa nám po vlastnej osi podarilo vypátrať majitelov šteniatok a zistiť, že ich v daný deň odobrali aj s troma dospelými psíkmi mestskí policajti do mestského koterca.

Tam však dorazili len dospelé psy a šteniatka policajti cez otvor pod poklopom odkaliska pohádzali do vody, kde kňučali a snažili sa plávať, až kým sa neutopili,“ objasňuje tím Československého kastračného programu, ktorý bol v tejto veci tiež zaangažovaný.

Vďaka tomu, že sa aktivisti nevzdali  a prípad celé roky riešili a bojovali na pojednávaniach, konečne padol definitívny rozsudok. Policajtom bolo udelených 16 mesiacov odňatia slobody s dvojročnou podmienkou a zákaz výkonu verejnej funkcie.

Jedna z obvinených policajtov bola dodnes naďalej mestskou policajtkou v Holíči. Na Slovensku je už aj tento rozsudok veľmi veľký pokrok, nakoľko sa takéto prípady riešia roky.

Mali dostať len pokutu

Po približne troch rokoch od podania padol v septembri minulého roka vo veci neprávoplatný rozsudok, ktorý uznal oboch obžalovaných za vinných. 

Vtedy obžalovaný Peter M. sa k činu priznal v súdnom konaní na okresnom súde. Marta B., ktorá hliadke velila, vinu popiera. Vyšetrovanie však preukázalo, že sa na čine podieľali rovnako. Policajtka namietala svoju vinu a obidvaja namietali výšku trestu. 

„Prípad sme od začiatku považovali za mimoriadne závažný nielen preto, že ho spáchali ľudia, ktorí majú pomáhať a chrániť a nie naopak, ale tiež preto, že päť trojmesačných šteniatok umieralo obzvlášť dlhým a trýznivým spôsobom.

Navyše, policajti zneužili svoju pozíciu, keďže psy odobrali ľuďom bez domova v seniorskom veku. Pričom by mali byť pre zdravotne a sociálne znevýhodnené skupiny oporou a nie zneužívať ich nevedomosť a sociálnu situáciu,“ zdôrazňuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, ktorá v pojednávaní zastupovala poškodenú stranu. 

Pôvodne bol v trestnom rozkaze policajtom udelený len peňažný trest vo výške 400 eur, proti ktorému Zvierací ombudsman namietal.

„Hoci pre tyranov vo všeobecnosti presadzujeme tresty nepodmienečné, trest, ktorý bol udelený policajtom z Holíča, považujeme za primeraný,“ konštatuje ombudsmanka.

Podľa nej môže takýto trest pôsobiť preventívne na potenciálnych tyranov zvierat. Pred vykonaním skutku si totiž uvedomia, že zaň môžu dostať taký trest, ktorý môže mať závažný vplyv na ich život. 

Fotky z ohavného správania sa policajtov nájdeš v nasledujúcej galérii. Upozorňujeme, že obsah nie je vhodný pre citlivé povahy:

Zdroje: Zvierací ombudsman, Československý kastračný program, stopkrutosti.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech