Slovenskí seniori tento rok podvodníkom „rozdali“ viac ako milión eur

  • Seniori podvodníkom „odovzdali“ až 1,6 milióna eur
  • Polícia spustila novú kampaň, tentokrát na online podvody
Dôchodca, polícia, Slovenská pošta, obrázok pre podvodníka
Dôchodca, polícia, Slovenská pošta, obrázok pre podvodníka, Facebook/Polícia SR Facebook/Polícia SR
  • Seniori podvodníkom „odovzdali“ až 1,6 milióna eur
  • Polícia spustila novú kampaň, tentokrát na online podvody

Polícia SR na svojom Facebooku informovala, že seniori tento rok podvodníkom nechcene „odovzdali“ až 1,6 milióna eur. Polícia preto tento rok realizovala niekoľko preventívnych akcií, ktoré boli zamerané výlučne na eliminovanie trestnej činnosti páchanej práve na senioroch. 

Do týchto akcií patrili besedy, kde polícia upozorňovala seniorov na nástrahy či na podvodníkov, ktoré by mohli byť na nich páchané. Upozorňovala ich tak, aby sa nedali „nachytať“. 

„Za 11 mesiacov roku 2022 vykonali príslušníci PZ, tzv. ,preventisti‘, pre cieľovú skupinu seniori v rôznych častiach Slovenska 249 preventívnych aktivít. O niektorých z nich sme priebežne informovali aj na našej facebookovej stránke PZ. Napriek intenzívnej operatívno-pátracej činnosti, ako aj vykonávaniu aktivít na úseku prevencie, evidujeme za 11 mesiacov tohto kalendárneho roka 210 podvodných konaní páchaných práve na osobách vyššieho veku (nad 60 rokov), pri ktorých boli seniori pripravení celkovo o finančnú hotovosť vo výške 1 606 000 eur,“ píše na Facebooku prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš.

Riaditeľ odboru komunikácie a prevencie Policajného zboru Petar Lazarov uviedol, že veľkým problémom môže byť práve nadviazanie osobného kontaktu páchateľa so seniorom.

Vo väčšine týchto prípadov sa stane, že senior, pokiaľ nie je aktívny a nenavštevuje takmer žiadne verejné podujatia či nechodí do klubu dôchodcov, môže na podvod naletieť.

Policajný zbor so Slovenskou poštou pripravili preventívny program s názvom „Seniori, zbystrite pozornosť!“, ktorý začne už začiatkom decembra.

Učinili tak preto, aby seniorov upozornili práve v tomto vianočnom období na podvodníkov, ktorí využijú ich osamelosť na to, „aby zneužili ich dôveru a pripravili ich v mnohých prípadoch o celoživotné úspory, uvádza Petar Lazarov.

„Cieľom je, aby policajní preventisti v sprievode poštového doručovateľa osobne oslovili starších občanov, ktorí sa môžu stať potenciálnou obeťou podvodného konania. Apelujeme aj na príbuzných a ľudí, ktorí majú vo svojom okolí seniorov, aby sa s nimi o týchto nástrahách intenzívne rozprávali. V prípade, že im podvodníci zavolajú, aby to oznámili na známe číslo polície 158,“ tvrdí Lazarov.

Polícia zatiaľ vybrala lokality, ktoré môžu byť rizikové, neskôr sa budú programy rozširovať aj do ďalších miest a obcí. Ako uvádzajú v príspevku, policajní preventisti budú za prítomnosti poštových doručovateľov oslovovať seniorov. Upozornia ich na obozretnosť pri dávaní financií neznámym osobám.

„Pracovníci pošty si ako občania uvedomujú svoju povinnosť voči seniorom a zodpovedne prispievajú k ich ochrane. Participáciou na tomto projekte chce Slovenská pošta podporiť úsilie Policajného zboru o starostlivosť o tých najzraniteľnejších členov komunity, ktorí sú zvyčajne dlhoročnými klientmi pošty a splatiť im tak dlh za dlhoročnú lojalitu a spoluprácu,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Ľubomír Mindek.

Vytoč svojho online podvodníka

Polícia spustila ďalšiu novú kampaň, tentokrát na online podvody. Kampaň spustili pod názvom „Vytoč svojho podvodníka“. Ako uvádzajú v príspevku na Facebooku, cieľom je prehĺbiť povedomie o hrozbe internetových podvodov.

V tejto kampani ponúkajú Slovákom posmešný obrázok, ktorý môžeš poslať každému podvodníkovi, ktorý ťa na internete osloví či už prostredníctvom e-mailu, SMS správy alebo cez WhatsApp. O typoch podvodov sme ťa už informovali.

Obrázok pre podvodníka „Mňa neoklameš“
zdroj: FB/Polícia SR
Obrázok ponúkajú v slovenskej aj anglickej verzii.
Obrázok pre podvodníka „don’t even try“
zdroj: FB/Polícia SR

„Vtipná, odľahčená a netradičná preventívna kampaň z dielne bezpečnostnej zložky má potenciál osloviť široké publikum,“ uvádza polícia SR v príspevku.

Internetových podvodov je čoraz viac, a preto sa stále častejšie musia dostávať do povedomia občanov. Online podvodníci sa zväčša ani nenachádzajú na Slovensku, preto je vyriešenie takéhoto druhu trestnej činnosti zložitejšie a vyžaduje si to dlhší čas.

Polícia taktiež žiada verejnosť, aby ich o podvodoch informovala, aby im zasielali snímky obrazovky konverzácií s podvodníkmi.
Zdroje: Facebook/Polícia SR, Facebook/ Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá