Slovenskí startupisti taktiež pomáhajú: Vznikla iniciatíva, ktorá hľadá medikov, sestričky alebo zubárov

  • Na Slovensku vznikla ďalšia iniciatíva, ktorá spája dobrovoľníkov s nemocnicami
  • Medzi iniciátormi sú aj slovenské startupové mená, ktoré sa rozhodli pomôcť
BeFunky-collage
Sme pripravení
  • Na Slovensku vznikla ďalšia iniciatíva, ktorá spája dobrovoľníkov s nemocnicami
  • Medzi iniciátormi sú aj slovenské startupové mená, ktoré sa rozhodli pomôcť

Na Slovensku vznikla nová iniciatíva pod taktovkou piatich slovenských doktorov. Iniciatíva s názvom Sme pripravení chce nájsť dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním a prepojiť ich s nemocnicami.

V ťažkej situácii v boji s koronavírusom chcú tak pomôcť preťaženému slovenskému zdravotníctvu. Na svojom webe hľadajú medikov, sestričky, lekárov, zubárov alebo fyzioterapeutov.

„Uvedomujeme si, že slovenské zdravotníctvo stojí pred veľkou výzvou a lekári aj sestry sú už dnes vyťažení na maximum. Na druhej strane sú medici a ľudia so zdravotníckym vzdelaním, ktorí by chceli pomôcť, len nevedia spraviť prvý krok. My sme sa rozhodli tieto dve strany prepojiť,“ píšu na svojom webe.

Nemocnice sa môžu prepojiť s dobrovoľníkmi cez platformu, kde sa združia zdravotníci. Takto si iniciatíva sľubuje podporu pre vyťažené nemocnice. Medzi iniciátormi projektu sa nachádzajú aj slovenské mená startupovej scény.

Je medzi nimi Tomáš Brngál, spoluzakladateľ & CEO vo firme Virtual Medicine, Andrej Krupa, partner v akcelerátore Perry Talents alebo Dušan Duffek,  spoluzakladateľ & Partner v 0100 Ventures. Platforma už dnes spolupracuje s Ministerstvom zdravotníctva SR alebo s univerzitami či súkromnými firmami.

zdroj: smepripraveni.sk

Ubytovanie zatiaľ nie je, no hľadajú sa riešenia

Dobrovoľníci po Slovensku sa často pýtajú, ako je zabezpečené ubytovanie. Momentálne sa neposkytuje žiadne, ale hľadajú sa možné riešenia. „Snažíme sa nadviazať spoluprácu s poskytovateľmi ubytovania v okolí spolupracujúcich inštitúcií, aby sme dokázali poskytnúť ubytovacie kapacity pre dobrovoľníkov,” vysvetľujú na svojej stránke.

Čo vlastne títo dobrovoľníci robia? Podľa dostupných informácií každá inštitúcia má individuálne potreby a všetko bude závisieť od miesta pôsobenia. Medici bývajú najčastejšie zapájaní do prvotného filtrovania pacientov.

To znamená, že im merajú telesnú teplotu, zostavia krátku anamnézu, navigujú ich a poučia o ďalších krokoch. Poučenie aj krátke školenie dostanú dobrovoľníci už priamo na pracovisku.

Či je táto dobrovoľnícka práca riziková vysvetľujú iniciátori vo svojom stanovisku, že keďže ide o prácu v infekčnom prostredí, takéto riziko existuje a neradi by sme ho zľahčovali.

„No aj vďaka tvojej ochote a pomoci dokážeme o kúsok odbremeniť sestry a lekárov, ktorí budú mať plné ruky práce. Vďaka tomu zvýšime šancu, že adekvátnu zdravotnícku starostlivosť dostane čo najviac ľudí a Slovensko bude o krok bližšie k zvládnutiu tejto epidémie,“ opisujú situáciu na stránke.

Zdroje: Sme, pripravení

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK