Slovenskí startupisti vymysleli lepšie nabíjanie elektromobilov, nápad má pomôcť celým štátom

  • Slovenský startup Biotron Labs vytvoril platformu Mobilyze, ktorá pomáha lepšie rozmiestniť nabíjacie stanice pre elektromobily
  • Do medzinárodnej súťaže Power Up! postupuje ako víťaz národného kola
BeFunky-collage (69)
Foto: Biotron Labs, TASR/Radovan Stoklasa
  • Slovenský startup Biotron Labs vytvoril platformu Mobilyze, ktorá pomáha lepšie rozmiestniť nabíjacie stanice pre elektromobily
  • Do medzinárodnej súťaže Power Up! postupuje ako víťaz národného kola

Projekt Mobilyze z dielne slovenského startupu Biotron Labs pomáha mestám, firmám, ale aj celým štátom efektívne umiestňovať nabíjacie stanice pre elektromobily. Tento nápad priniesol Biotronu umiestnenie v národnom kole súťaže Power Up! fondu EIT InnoEnergy a postup do medzinárodného finále.

Termín a miesto konania finále bude oznámené neskôr v závislosti od toho, kedy sa v regióne zrušia obmedzenia uložené vládami. Súťaž otvára inovatívnym podnikom príležitosť získať financovanie ďalšieho vývoja v miliónoch eur a ponúka možnosti rásť na medzinárodných trhoch.

Finalisti stavili na elektromobily

Trojčlenná porota vybrala platformu Mobilyze spoločnosti Biotron Labs ako Startup roka na Slovensku počas online finále súťaže PowerUp! fondu EIT InnoEnergy, ktoré sa uskutočnilo 12. mája. Mobilyze pomáha prevádzkovateľom nabíjačiek pre elektromobily nájsť vhodné miesta na umiestnenie ich siete na základe reálneho a očakávaného dopytu.

 „Asi to nikoho neprekvapí, ale z víťazstva v slovenskom kole PowerUp! sa veľmi tešíme. Je to istá forma uznania našej snahy že je služba Mobilyze dobrá a užitočná. Akékoľvek ocenenie je pre začínajúcu firmu povzbudením do ďalšej práce.

Rovnako to vnímame aj v Biotron Labs. Zároveň je to pre nás skvelá príležitosť dostať sa do povedomia veľkých energetických firiem, operátorov sietí nabíjacích staníc pre elektromobily, či inštitúcií verejnej správy v celej Európe,“ hovorí Pavol Magic, CEO spoločnosti Biotron Labs.

Biotron Labs sa nezaoberá len elektromobilmi. Analýzou viacerých vrstiev dát navrhuje a rozmiestňuje aj čerpacie stanice pre autá so spaľovacím motorom pomocou platformy Petrolyze. V tomto segmente je ich najväčším zákazníkom medzinárodná firma Shell. Okrem toho však navrhujú aj praktické riešenia pre smart pracovné prostredie.

Inovácie v energetike 

Cenu publika získala spoločnosť E-Vision Systems, ktorá vyvíja technológiu na regeneráciu olovených batérií. Pôsobením vírivých prúdov dokáže vyčistiť a zrevitalizovať vnútorné prostredie batérie, čím sa obnoví jej kapacita. Ide o ekologickú, časovo a finančne efektívnu alternatívu voči plnej recyklácii batérií.

„Tohtoročný PowerUp priniesol súboj rôznych typov riešení, od startupov založených na výskume a vývoji až po dátové platformy umožňujúce efektívnejšie rozhodovanie na úrovni miest. Sme radi, že Biotron Labs zabojuje o úspech aj v európskom finále PowerUp!,“ uviedol Peter Kolesár, partner v konzultačnej spoločnosti Civitta Slovakia, ktorá je organizačným partnerom slovenského finále PowerUp!

„Tento ročník PowerUp! ukazuje, aké dôležité je podporovať technologické firmy v skorom štádiu vývoja aj prostredníctvom súťaží, v ktorých sa môžu startupy prezentovať širšiemu publiku. Online verzia súťaže potvrdila veľký záujem o sektor udržateľnej energetiky, mobility a smart cities.”

Súťaž Power Up!

Celý proces výberu najlepších projektov sa spustil už v januári s cieľom nájsť najinovatívnejšie startupy, projekty či malé a stredné podniky v strednej a východnej Európe.

Z 24 krajín bolo z rekordného počtu 425 spoločností a projektov vybraných 362 startupov, ktoré sa kvalifikovali do národných finálových kôl. Na Slovensku sa o národný titul uchádzali štyri startupy – Biotron Labs, E-Vision Systems, 3Dimension a Grissp.

Víťazné projekty zo všetkých 24 krajín v júnovom medzinárodnom finále budú môcť získať finančné ceny až do výšky 65 000 eur a ďalšie ceny od partnerov ako Amazon Web Services, Revolut alebo SpeedUp Group.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK