Slovenskí študenti vyvinuli aplikáciu pre autistov

  • Ďalším dôkazom toho, že Slováci sú šikovní, sú študenti STU v Bratislave, ktorí vyvinuli aplikáciu pre autistické deti, vďaka ktorej sa naučia komunikovať s rodičmi alebo učiteľmi.
collageAUTISM
  • Ďalším dôkazom toho, že Slováci sú šikovní, sú študenti STU v Bratislave, ktorí vyvinuli aplikáciu pre autistické deti, vďaka ktorej sa naučia komunikovať s rodičmi alebo učiteľmi.

Študentky dizajnu pod vedením pedagóga Martina Baláža, navštevovali škôlky pre autistické deti, hrali sa s nimi, hovorili s učiteľmi, rodičmi aj lekármi, aby do detailu zistili, ako malí autisti vnímajú svet. Výsledkom boli stovky obrázkov s postavičkami. Malá žltá postavička, ktorá vykonáva bežné denné úkony, ako napríklad hygiena, hra, spánok. Ďalšia postavička prejavuje emócie a ukazuje, aké správanie je dobré a aké nie.

foto-i-web

zdroj: nadaciapontis.sk

Celé to vyzerá príliš jednoducho. Obyčajná žltá postavička. Avšak žltá alebo oranžová farba upokojuje a je pre autistov príjemná. Komunikácia musí byť jednoduchá, to znamená, že postavička nemá žiadne detaily, ako napríklad vlasy. Je to z toho dôvodu, aby tieto detaily neodpútavali pozornosť detí od obsahu.

hudba_dizajn_autisti_610_700

zdroj: stu.sk

Tím študentov pri vývoji Ikonografického komunikačného systému pre ľudí s autizmom spolupracoval s viacerými organizáciami a edukačnými zariadeniami pre autistov. Pri týchto spoluprácach a ich návštevách sa ukázalo, že pedagógovia používajú vlastnoručne kreslené komunikačné kartičky s obrázkami denného harmonogramu, či správania. Aplikácia, ktorá je dostupná cez internet, by teda v mnohých veciach uľahčila prácu učiteľom, bola by skvelou pomôckou. Aplikácia slúži ako otvorená platforma. To znamená, že je možné databázu obrázkov neustále dopĺňať a rozširovať o ďalšie emócie alebo úkony denného harmonogramu. Teraz obsahuje ikony pre jedenie, zábavu, relax, kultúru, oblečenie, hygienu, vzdelávanie, šport, spánok a ikony pre komunikáciu.

DSC07033

zdroj: fa.stuba.sk

Aplikáciu si pochvaľujú nielen pedagógovia centier a zariadení ale aj rodičia autistických detí. Učí ich, aké aktivity a úkony majú počas dňa urobiť a oni si to môžu sledovať a označovať, čo urobili. Samotní autisti pomocou nej môžu povedať, čo v danej chvíli potrebujú alebo vysvetliť svoje pocity. Táto komunikácia je uprednostňovaná, pretože je jasná, prehľadná a rýchla.

DSC07129

zdroj: fa.stuba.sk

Na aplikácií sa podieľali študentky FA STU Dominika Berkiová, Eva Hudáková a Barbora Rutová pod vedením pedagóga Martina Baláža v spolupráci s Evou Kubáňovou zo somA Centra kreatívneho myslenia o.z. Jej tvorbu iniciovala Nadácia Pontis s podporou Lenovo. Na projekte plánujú pracovať aj v ďalšom akademickom roku. Chcú vytvoriť nové verzie aj s ďalšími diagnózami, aplikáciu preložiť do angličtiny a najmä nájsť investora, vďaka ktorému by appku dostali do povedomia širokej verejnosti. Kódiť sa nemusia len hry, ale aj nápomocné a prospešné aplikácie a myslím si, že tento projekt si zaslúži pozornosť a investora. Všetky palce hore!

zdroj: science.dennikn.sk, touchit.sk, zdroj titulnej fotografie: seemybest.com, fa.stuba.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech