Slovenskí študenti vyvinuli zariadenie, ktoré môže výrazne uľahčiť poskytovanie lekárskej starostlivosti

  • Nebolo by fajn, ak by si na meranie tlaku, teploty tela, okysličenia krvi či cukru v tele potreboval len jedno malé zariadenie?
  • O pár mesiacov, možno rokov to môže byť realitou a najlepšie je, že za prístrojom stoji skupina slovenských študentov
  • Kompaktné zariadenie zmeria mnohé fyziologické funkcie a môže značne uľahčiť poskytovanie lekárskej starostlivosti
Uniba.sk
  • Nebolo by fajn, ak by si na meranie tlaku, teploty tela, okysličenia krvi či cukru v tele potreboval len jedno malé zariadenie?
  • O pár mesiacov, možno rokov to môže byť realitou a najlepšie je, že za prístrojom stoji skupina slovenských študentov
  • Kompaktné zariadenie zmeria mnohé fyziologické funkcie a môže značne uľahčiť poskytovanie lekárskej starostlivosti

Predstav si, že by existovalo zariadenie o veľkosti smartfónu, ktoré by bolo schopné merať naraz viaceré fyziologické funkcie človeka bez potreby prítomnosti zdravotníckeho personálu. Samozrejme, že vývoj takéhoto zariadenia je isto komplikovanejší, ako sa môže na prvý pohľad zdať, avšak ani to neodradilo skupinu slovenských vysokoškolských študentov, aby sa pustili do realizácie tohto nápadu.

Svoje sily a vedomosti spojili Martin Pekarčík a Paulína Polakovičová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a František Kudláček, Denis Capkovič a Ján Forgáč z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a ruku k dielu priložil aj manažér Slavomír Hruška. Tí pri realizácií svojho nápadu spolupracovali s lekármi pôsobiacimi v rozvojových krajinách, čoho výsledkom je prístroj vo veľkostí smartfónu, ktorý dokáže nahradiť viacero zdravotníckych pomôcok naraz a nesie názov S-Case.

Jednou z prvých veľkých odmien za snahu a zanietenie pre skupinku študentov bola výhra v súťaži Slovak University Startup Cup 2018, ktorej cieľom je podľa Studentstartup.sk oceniť a podporiť mladú generáciu podnikateľov, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomocť pri transformácii ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania.“

S projektom S-Case sa študenti umiestnili z celkového počtu 68 projektov rozdelených do piatich kategórií na prvom mieste v kategórií Veda, medicínske technológie. Okrem toho sa startup-u podľa informácií portálu Vedanadosah.cvtisr.sk podarilo získať cenu TV JOJ za najlepšiu marketingovú stratégiu startup-u a zároveň sa stal ich projekt absolútnym víťazom, vďaka čomu si vyslúžil pozíciu nominanta Slovenska na celosvetovú súťaž vysokoškolských startup-ov University Startup World Cup 2018 do Kodane.

Prístroj S-Case je vybavený viacerými dôležitými a bežnými funkciami ako napr. EKG (elektrokardiograf) na meranie elektrickej aktivity srdca. Ďalej je prístroj schopný merať nasýtenie krvi kyslíkom (oximeter), dokáže zmerať vnútornú teplotu tela bezdotykovým teplomerom, ale aj teplotu prostredia a okrem toho disponuje aj glukomerom, pulzmetrom, tlakomerom a identifikátorom žíl pod masou tuku.

Všetky údaje sa zapisujú priamo do systému zariadenia a následne dokáže prístroj analyzované a vyhodnotené údaje poskytnúť v audiovizuálnej forme obsluhujúcej osobe, alebo ako uvádza Martin, do zariadenia osobe, ktorá je na opačnom konci sveta.

„Zariadenie je možné napojiť na mobil a údaje z neho bude možné formou telemedicíny odoslať jedným klikom do mobilného alebo počítačového zariadenie lekára aj tisícky kilometrov ďaleko,“ uvádza v tlačovej správe Univerzity Komenského študent medicíny Martin Pekarčík.

„S-Case nájde uplatnenie najmä v rukách lekárov pôsobiacich v krajinách tretieho sveta, ako je Afrika či India, alebo v imigračných táboroch pre rýchlu diagnostiku veľkého množstva jedincov. Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka na stredných zdravotníckych školách a lekárskych fakultách.“ dodáva.

Práve pomoc lekárom v krajinách tretieho sveta je jedným z hlavných poslaní prístroja, nakoľko sa jedná o oblasti, kde je základná zdravotná starostlivosť a technické vybavenie na nízkej úrovni. Práve takýto vynález by mohol v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a vykonávania základných zdravotných prehliadok mnohé zmeniť a uľahčiť. A keď sa k tomu pridá aj iné využitie vo svete, na školách alebo v domácnostiach, tak ak všetko pôjde ako má, tento prístroj je priam predurčený na úspech.

„Nesmierne ma teší, že študenti so svojím projektom vyhrali viacero súťaží ako Veľvyslanectvo mladých, Slovak University Startup Cup či Slovak Playpark. Druhé miesto získali na European Playpark Finals v Benátkach a ako jediný zástupca za Slovensko sa zúčastnili na University World Startup Cup 2018 v Kodani s ďalšími 65 startupmi sveta.“ hovorí v tlačovej správe s hrdosťou Marek Števček, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

Skupinka študentov na záver dodáva, že veľmi radi privítajú do svojho tímu nových kolegov z technických, ale aj iných odborných oblastí, ktorí by radi priložili ruku k dielu a akýmkoľvek spôsobom prispeli k vývoju tohto ambiciózneho medicínsko-vedeckého projektu. Kľudne ich kontaktuj na ich Facebookovej stránke alebo na mail scaseteam@gmail.com.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá