Slovenskí študenti vyzbierali zo skládky 1500 fliaš, spravili z nich loď a preplávali jazero

  • Chceli upozorniť na ekologické problémy
  • Z plastových fliaš zo skládky postavili loď a preplávali Ivanku pri Dunaji
119676368_102776058248681_629617344887419571_o-horz
  • Chceli upozorniť na ekologické problémy
  • Z plastových fliaš zo skládky postavili loď a preplávali Ivanku pri Dunaji

Minulý rok už jedna doma vyrobená plastová loďka po slovenských vodách plávala. Išlo o nápad vodáka Tomáša Ščepku, ktorý každoročne i s ďalšími vodnými nadšencami čistí brehy Dunaja. Každú jar tu nájdeme niekoľko desiatok vriec odpadu, opisuje túto tradíciu.

Pred rokom sa však 300 vyzbieraných PET fliaš rozhodol pred recykláciou dočasne využiť na zhotovenie vlastného kajaku, ktorým sa vybral na slovenský Dunaj. Aj týmto spôsobom sa snažil poukázať na znečistenie našich riek, ktoré vytvárame my jednoduchým odhodením PET fľaše či iného odpadu.

zdroj: fotoarchív Tomáša Ščepku

S podobným nápadom prišli pred pár dňami aj študenti Kolégia Antona Neuwirtha. Najskôr sa rozhodli trochu prečistiť bratislavské skládky. Potom behom 48 hodín z vyzbieraných plastových fliaš postavili loď, ktorá by dokázala bez problémov preplaviť troch dospelých ľudí.

Ako postaviť loď z fliaš

Po vymyslenom nápade je ďalším krokom zohnať si stavebný materiál a ten ponúkajú skládky v okolí Bratislavy viac než dostatok. Študenti na nich vyzbierali vyše 1500 PET fliaš, z ktorých na stavbu svojej lode pre troch ľudí použili zhruba tisíc.

⏰HODINA po HODINE s EKO KAN loďou⏰-9:00-♻️A toto je spôsob, akým prebieha manufaktúra v našom podaní🛳Už dnes o 17:00 bude všetkému koniec!———————————————🌍Už čoskoro sa dozviete aj meno nášho tajného a slávneho cestovateľa

Gepostet von EKOlogická KAN loď am Mittwoch, 16. September 2020

Nasledovalo spučenie niektorých fliaš, trhanie etikiet, čistenie a sušenie – nech to predsa vyzerá. Potom sme ich lepili k sebe do takých blokov a následne tieto bloky poskladali do celej lode,opisuje pre Startitup jedna z organizátoriek nápadu Nina Danišová.

Loď napokon niekoľko chalanov na hlavách prenieslo na auto, ktoré ju bezpečne dopravilo až ku vode. Presnejšie k Ivanke pri Dunaji, kde mali loď traja odvážlivci vyskúšať a preplávať s ňou jazero. 

⏰HODINA po HODINE s EKO KAN loďou⏰-11:00-♻️No čo? Tešíte sa na výsledok? ✨Naša loď už podlieha testovacím jazdám a popoludní bude už na rade estetický tím ⛴Vidíme sa už DNES o 17:00 pri jazere v Ivanke pri Dunaji

Gepostet von EKOlogická KAN loď am Donnerstag, 17. September 2020

Na palube i podpredsedníčka Národnej rady SR

Loď svoju úlohu zvládla na výbornú a pod vodou neskončil na šťastie nikto. Na jej palube dokonca nechýbala ani vzácna návšteva – podpredsedníčka Národnej rady SR Veronika Remišová.

Dostalo sa mi cti absolvovať prvú plavbu, ktorú sme úspešne zvládli. Aktivity mladých ľudí vždy rada podporím. Chcú tým poukázať na problematiku ekologických problémov, vyzvať k zodpovednosti za životné prostredie a k odvahe čeliť ekologickým výzvam,píše podpredsedníčka vo svojom príspevku.

Politika je niekedy aj dobrodružstvom – dnes v záujme ochrany životného prostredia to bola plavba na lodi z vyhodených…

Gepostet von Veronika Remišová am Donnerstag, 17. September 2020

Európsky týždeň mobility a pápežov odkaz

Projekt vznikol aj ku príležitosti Európskeho týždňa mobility, ktorý prebieha každoročne medzi 16. a 22. septembrom. Umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivuje jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika. Témou ročníka 2020 je Čistejšia doprava pre všetkých, píše sa na oficiálnej slovenskej stránke pre Európsky týždeň mobility – eurotm2020.eurotm.sk.“

No projekt plastovej loďky na Ivanke pri Dunaji má i náboženský kontext. Kolégium Antona Neuwritha dbá i na duchovný rast svojich študentov a ako píše na stránke – vedie ich spoznávať kresťanské tradície. To, že ich nápad bol niečím ovplyvnení aj z kresťanského sveta, preto nie je až tak prekvapujúce: Hlavnou ideou bolo šírenie posolstva encykliky pápeža Františka Laudato si, ktorá hovorí o zodpovednosti ľudí voči našej planéte a ekológii,vysvetľuje Nina Danišová.

Na lodi bol dokonca napísaný odkaz, verš z tejto encykliky: Vo svete sa množia vonkajšie púšte, pretože sa veľmi rozšírili púšte vnútorné.

zdroj: EKOlogická KAN loď/ Nina Danišová

A v neposlednom rade išlo aj o reakciu na novovzniknutú, nelegálnu skládku odpadu pri Vajnorskom jazere. Študenti tak dúfajú, že aj vďaka ich lodi, ktorá vznikla z týchto skládok, sa budú nelegálne skládky postupne odstraňovať a verejnosť viac dbať na to, aby už nevznikali žiadne nové.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech