Slovenskí učitelia sú platení horšie ako na Balkáne. V jednej kategórii sme v Európe najhorší

  • Nástupné platy slovenských učiteľov sú katastrofálne, vyplýva z európskych údajov
  • Predbehla nás Čierna Hora, sme na tom rovnako ako Turecko
Učitelia štrajkujú a protestujú v Bratislave, vysvedčenie pre žiakov
TASR/Roman Hanc, Jakub Kotian
  • Nástupné platy slovenských učiteľov sú katastrofálne, vyplýva z európskych údajov
  • Predbehla nás Čierna Hora, sme na tom rovnako ako Turecko

Platy v slovenskom školstve sú často diskutovanou témou. Skutočne ide o sumy, za ktoré sa môžeme v porovnaní so zvyškom Európy hanbiť. Podľa najnovších údajov Euronews bol totiž ročný nástupný plat slovenských učiteľov v roku 2020/21 na rovnakej úrovni ako v Turecku. Predbehli nás krajiny ako Čierna Hora, Chorvátsko či všetky tri Pobaltské štáty.

Realita v rámci v priemerných platov učiteľov na Slovensku je však o niečo lepšia, ako znázorníme ďalej v článku.

Medzi európskymi krajinami sú v platoch učiteľov skutočne výrazné rozdiely. Oficiálne hrubé ročné nástupné platy vo verejných školách v nižšom stredoškolskom vzdelávaní (ISCED 2) sa v rokoch 2020 a 2021 pohybovali od približne 4 233 eur v Albánsku až do 69 076 eur v Luxembursku. Vyplýva to z údajov jednotlivých krajín zostavených Európskou komisiou.

Ak aj odhliadneme od Luxemburska, ročný nástupný plat sa vyšplhal nad úroveň 50-tisíc eur len v dvoch krajinách, a to vo Švajčiarsku (66 972 eur) a Nemecku (54 129 eur). Napríklad vo Francúzsku či Taliansku začínajúci učitelia zarábali o vyše polovicu menej než Nemci.

Čo sa týka Európskej únie, najhoršie na tom bolo Bulharsko, kde ročný nástupný plat učiteľa predstavoval 7 731 eur. Avšak pod hranicou 10-tisíc eur bolo aj Slovensko.

V rebríčku štátov EÚ s ročnou nástupnou učiteľskou mzdou pod hranicou 10-tisíc eur sme sa umiestnili na druhom mieste. V Lotyšsku začínajúci učitelia zarábali 9 480 eur, zatiaľ čo u nás 8 862 eur. Nasledovali Maďarsko, Rumunsko, Poľsko a spomínané Bulharsko.

V Česku učitelia zarábali 13 807 eur a na Malte to bol až približne dvojnásobok Slovenska. Priemerná mzda učiteľov v krajinách Európskej únie (EÚ) je 25 055 eur.

Avšak ani v porovnaní s krajinami mimo EÚ na tom Slovensko lepšie nebolo. Predbehla nás Čierna Hora, kde nástupný plat 9 983 eur. Dobiehalo nás Turecko s 8 330 eur.

Hrubá nástupná mzda učiteľov v krajinách Európy
zdroj: Euronews/Eurydice/Reprofoto

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Euronews, European Commission, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá