Slovenskí včelári budú možno nútení zabiť celé včelstvá. Naše včely totiž ohrozuje vážna choroba

  • Včely v Devíne ohrozuje vážne infekčné ochorenie
  • Ak by ho zaniesli do iných rojov, mohlo by dôjsť k ich celoplošnému masovému úhynu
Včela
TASR/Boris Roessler/dpa via AP
  • Včely v Devíne ohrozuje vážne infekčné ochorenie
  • Ak by ho zaniesli do iných rojov, mohlo by dôjsť k ich celoplošnému masovému úhynu

Podľa aktuálnych informácií RTVS sa v hlavnom meste v Devíne vyskytol mor včelieho plodu. Choroba ohrozuje nielen tamojšie včely. Je možné, že viaceré lokality na Slovensku budú musieť v prípade zhoršenia stavu pristúpiť k likvidácii včelstiev či celých včelníc.

Problematickými sú hlavne prelety včiel, ktoré môžu nákazu zaniesť do iných rojov. Práve z toho dôvodu bude okolo postihnutých včelínov vyhradený úsek vo veľkosti 3 km. Rovnako budú mať včelári zákaz premiestňovať včelstvá. V prípade dobrých podmienok vo včelnici nebudú musieť byť likvidované celé, ale len pozitívne včely.

Kvalitu medu to neohrozí, napriek tomu je mor včelieho plodu veľmi závažná choroba, ktorá desí včelárov po celom svete.

plást
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Neovplyvňuje kvalitu medu

Mor včelieho plodu je infekčné ochorenie plodu vyvolané grampozitívnou sporulujúcou tyčinkovitou baktériou, postihujúce včely. Ochorenie postihuje larvy včelích matiek, trúdov aj robotníc. Dospelé včely nie sú postihnuté. Baktéria sa vyskytuje v dvoch formách: vo vegetatívnej forme (tyčinkovitý tvar) a vo forme spór (oválny tvar). Pre včely sú infekčné len spóry. Larvy mladšie ako 53 hodín sa nakazia prehltnutím spór v prijímanej potrave, informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Nákaza má chronický priebeh. Prvé klinické príznaky sa vo včelstvách môžu prejaviť za niekoľko mesiacov až 1 rok po infekcii. Plást býva nepravidelne zakladaný (medzerovitý plod), viečka postihnutých buniek sú stmavnuté, prepadnuté a občas prederavené.

Nákaza sa šíri hlavne infikovanou potravou, zalietnutými včelami a rojmi, rabovkou, infikovanými plástmi, úľmi a včelárskym príslušenstvom, môžu ju rozširovať aj rôzne druhy parazitov a iní škodcovia. Nákaza nie je prenosná na človeka. Kvalita medu nie je ochorením ovplyvnená. Na ľudský konzum je med nezávadný, nesmie sa však použiť na včelárske účely.

Zdroje: ŠVPS, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá