Slovenskí vedci si preklepli kávu, ktorú pijeme. Na „stabilný kofeín“ môžeš rovno zabudnúť

  • V istom momente života sa káva stáva niečím, bez čoho už takmer nevieme žiť
  • Vedel si však, že množstvo kofeínu v jednotlivých druhoch je rôzne?
Na snímke je žena pijúca kavá a kávy.
Ilustračný obrázok, Unsplash/Gian Cescon, Nathan Dumlao
  • V istom momente života sa káva stáva niečím, bez čoho už takmer nevieme žiť
  • Vedel si však, že množstvo kofeínu v jednotlivých druhoch je rôzne?

Z každého druhu extrahovali presne 9 gramov kávy 30 sekúnd v profesionálnom kávovare pod tlakom 9 barov a urobili tak 25 šálok (30 ml) rôznych druhov káv. Výsledok? Každá káva mala iný obsah kofeínu!

„Vzhľadom na to, že merané vzorky boli pripravené rovnakým spôsobom, dosiahnuté výsledky poukazujú na rozdiely, ktoré sú dôsledkom špecifík vyplývajúcich z faktorov ako geografický pôvod kávy a spôsob spracovania, napríklad praženia,“ vysvetlil pražiar a znalec kávy Václav Faltus zo Zlatého Zrnka.

Najviac kofeínu mal Smrťák, ktorý mal v jednej šálke až 150 mg kofeínu. Nasledovali kávové zmesi (arabika, robusta) Hamlet a Otello (3,05 mg/ml a 3,63 mg/ml). Najmenej kofeínu mala, samozrejme, bezkofeínová FIT káva (0,4 mg/ml) a v strede tabuľky sa umiestnila najobľúbenejšia zmes arabík Emília a káva s pôvodom Nikaragua so 77 a 78 g kofeínu v šálke.

„Pre úplnosť treba dodať, že sa meral aj obsah kofeínu v kapsulovej káve Aurélia, ktorá sa robila síce pod tlakom 9 barov, ale iba 15 sekúnd. Vzorka obsahovala málo kofeínu – 1,86 mg/ml – práve preto, že pomleté kávové zrná sa extrahovali o polovicu kratšie. Kapsulové kávovary a automaty pripravujú espresso oveľa rýchlejšie než profi kávovary. Hoci sa táto káva volá espresso a podobá sa na espresso, nie je to tak úplne espresso,“ doplnila Monika.

Ako rýchlo piješ kávu?

Baristka upozornila aj na ďalší prekvapujúci fakt. „Ak si naraz pripravíte espresso a cappuccino z rovnakej kávy, oba nápoje budú obsahovať rovnaké množstvo kofeínu. Pri espresse však môžete pociťovať jeho účinok intenzívnejšie, pretože ak kávu vypijete rýchlo, celý obsah kofeínu telo prijme v jednej chvíli. Lenže cappuccino sa väčšinou popíja dlhšie, rovnaké množstvo kofeínu sa do tela dostane postupne a telo naň vtedy aj odlišne reaguje,“ povedala Monika

Ľudia, ktorí kávu milujú, ale s kofeínom musia narábať opatrne s ohľadom na citlivý žalúdok, krvný tlak, tehotenstvo, dojčenie alebo z iného dôvodu, si tak môžu bez problémov dopriať svoju šálku kávy, ak ju budú popíjať pomaly.

Okrem bezkofeínovej kávy sú pri precitlivenosti na kofeín alternatívou aj vhodné spôsoby prípravy kávy. „Aj náš test dokázal, že najmenej kofeínu má káva, pri príprave ktorej voda prechádza cez kávové zrná iba krátko, teda ristretto alebo kapsulová káva. Pozor, lungo, teda espresso doliate horúcou vodou, má rovnako kofeínu ako espresso. Najviac má takzvané Doppio, pretože ide nielen o dvojitú porciu vody, ale aj dvojitú porciu zomletého kávového zrna. Sú to vlastne dve espressá v jednej šálke,“ vysvetlila baristka zo Zlatého Zrnka.

Aj veľa dobrého škodí

Káva podporuje vylučovanie tráviacich štiav, preto nie je vhodné piť ju na prázdny žalúdok. Vtedy môže žalúdok podráždiť. Inak primerané množstvo kofeínu – odporúčaná denná dávka je 200 až 300 mg, čo zodpovedá 2 až 4 šálkam – môže byť zdraviu prospešné.

„Je dokázané, že pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko ochorení, ako je rakovina hrubého čreva, rakovina prostaty, Alzheimerova a Parkinsonova choroba,“ konkretizuje M. Matúšová.

Nebezpečné pre organizmus však môže byť kombinovanie kávy s kofeínovými tabletkami alebo energetickými nápojmi.

Zdroj: TS/Zlaté Zrnko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá