Slovenskí vedci spolu s Air Force testujú umelú inteligenciu. Ich metóda ťa prekvapí!

  • Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) majú v týchto dňoch v práci naozaj rušno. Našťastie v tom dobrom zmysle slova. Ich testy umelej inteligencie najnovšie absolvujú Tereza a Monika. To nie sú mená Sloveniek, ale dvoch NAO robotov, ktorí hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru.
wwfw
unsplash.com, pixabay.com
  • Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) majú v týchto dňoch v práci naozaj rušno. Našťastie v tom dobrom zmysle slova. Ich testy umelej inteligencie najnovšie absolvujú Tereza a Monika. To nie sú mená Sloveniek, ale dvoch NAO robotov, ktorí hrajú s účastníkmi experimentu kartovú hru.

Chcú zistiť, či hlasové prispôsobovanie sa automatických systémov užívateľovi dokáže ovplyvniť jeho dôveru voči týmto systémom.

„Robíme to tak, že vytvárame niekoľko scenárov interaktivity medzi človekom a automatickým systémom,“ povedal pre sav.sk Štefan Beňuš, ktorý je vedúcim projektu a pôsobí na Ústave informatiky SAV a Filozofickej Fakulte UKF v Nitre. Pri každom ťahu sa účastník experimentu pýta jedného z robotov, akú kartu by mu poradil, aby si vybral. Cieľom užívateľa je nahrať čo najviac bodov na základe hlasových rád od robotov. Ich reč sa manipuluje tak, aby sa jeden z nich prispôsoboval hlasu užívateľa.

„Výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné. Niektorí ľudia preferujú hlasy, ktoré sa im prispôsobujú a viac im dôverujú. Iní, naopak, preferujú hlasy, ktoré sa im neprispôsobujú, čo má tiež zmysel v komunikačnej teórii,“ uviedol Beňuš pre teraz.sk

V budúcnosti tieto zistenia budú môcť vedci použiť pri vývoji hlasových aplikácií či pri komunikácii s avatarmi. Raz bude bežné, že pri každodennom živote budeme komunikovať s robotmi alebo automatickými systémami. „Bude dôležité, aby interakcia medzi robotom a človekom bola čo najprirodzenejšia,“ upresnil Beňuš.

Projekt rieši Štefan Beňuš spolu s tímom už tretí rok, pričom ho podporuje americká vládna agentúra Air Force Office for Scientific Research. Partnermi projektu sú Ústav informatiky SAV, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenská technická univerzita a zahraniční partneri – Univerzita v Buenos Aires a Columbia University v New Yorku.

„Tento projekt je v našich podmienkach výnimočný a aj preto sa snažíme pokračovať ďalej. Chceme si zaobstarať komunikačnú robotickú hlavu, ktorá už predstavuje úplne iný typ interakcie človeka a automatického systému. Pri nej budeme môcť do výskumu zahrnúť aj emotívne výrazy tváre, žmurkanie či zmenu pohľadu,“ dodal Beňuš.

Skvelý potenciál NAO robotov máme na dosah

Robot NAO je humanoidný robot, ide o novinku v oblasti výučby programovania a informatiky. Navyše môže byť jedinečným prínosom pre firmy či organizácie. NAO je  robot od spoločnosti SoftBank Robotics, má umelý charakter a jeho kombinácia hardvéru a softvéru umožňuje skvelé prispôsobenie sa človeku.

NAO nie je obmedzený platformou. Či už máš Windows, Mac alebo Linux, môžeš s robotom NAO bez problémov pracovať. K robotovi je dodávaný aj softvér Choregraphe, ktorý môžeš použiť aj ako začiatočník alebo pokročilý. Program umožňuje simulovať akcie robota a následné spojenie s robotom cez Wifi alebo Ethernet.

Ste IT firma ktorá potrebuje zaškoliť zamestnancov na programovanie?

NAO robot sa dá využiť ako nástroj z budúcnosti. Pracovné školenia sa môžu stať oveľa zaujímavejšími práve vďaka interakcii NAO robota a zamestnancov. Podobne ako v škole, NAO efektívne vytvorí interaktívne prostredie na základe širokých možností tvorby programov, aplikácií, skriptov a možnosti vidieť celý priebeh logiky danej aplikácie. Všetko programovanie bude vedené cez vaše vývojové prostredie bez akýchkoľvek obmedzení. Problémom nie je ani Java, C++, Python, MatLab, .NET.

Viac o NAO robotoch sa dozvieš TU.

Zdroj: sav.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá