Slovenskí vedci vytvorili rýchlo rozložiteľný plast. Náš prezident označil ich produkt za slovenský zázrak

  • Ak naša planéta momentálne niečo potrebuje, tak je to určite plast, ktorý pre ňu nebude predstavovať neprekonateľnú záťaž.
pl
facebook.com/SlovenskaAkademiaVied
  • Ak naša planéta momentálne niečo potrebuje, tak je to určite plast, ktorý pre ňu nebude predstavovať neprekonateľnú záťaž.

Čoraz častejšie sa stretávame so stále horšími informáciami o stave a čistote svetových oceánov a všeobecne vodných plôch. Sme na dobrej ceste k situácii, kedy v oceáne natrafíme na viac umelých predmetov ako rýb.

Stačí sa zamyslieť, koľko plastov si dnes vyhodil. Každý druhý produkt je zabalený v plaste, ak aj nie je hneď ho hodíme do igelitového vrecka a namiesto vody z vodovodu kúpime v supermarkete balík minerálok. Nám poslúžia na pár minút či hodín, no v prírode sa budú rozkladať desiatky rokov.

Na tento plastový problém týkajúci sa celého sveta sa zamerali aj slovenskí vedci zo SAV. Podarilo sa im vyrobiť plast, ktorý je schopný sa v komposte rozložiť za 3 mesiace. Bežný smrteľník pritom nemá šancu rozoznať bežný plast od toho, nazvime ho „rýchlo rozložiteľného“, z dielne inovatívnych vedcov. Môže mať pritom podobu igelitky zo supermarketu alebo obalu na potraviny.

Ak si už teraz pripravuješ peniaze na kúpu tohto revolučného produktu, budeš musieť ešte chvíľu počkať. Keďže ide o výsledkom špičkového výskumu na Slovenskej akadémii vied, nie je možné si ho len tak zakúpiť, či objednať.

Najlepší ústav akadémie, Ústav polymérov, si ho dal patentovať a v spolupráci so súkromným sektorom sa ho bude snažiť dostať do bežného používania.

„Často diskutujeme o tom, ako by mali vyzerať veda a výskum v našej krajine. Či správne investujeme prostriedky. Ako sa tieto výsledky prenášajú do praxe. Prepájanie výskumu s praxou je aj vecou exekutívy.

Vo svete bežne fungujú agentúry financované vládou, ktoré sú presne na toto zamerané – aby nachádzali, spolufinancovali projekty prepojenia vedy, výskumu s praxou. Netreba nič vymýšľať, len sa inšpirovať.

Bol by som veľmi rád, aby sme riešili veci, ktoré nás vo vede posúvajú dopredu, a nie eurofondové výzvy ministerstva školstva v hodnote 300 miliónov eur, z ktorých univerzity a SAV možno nedostanú nič. Očakávam, že minister školstva k tomu vo veľmi blízkej dobe zaujme stanovisko,“ vyjadril sa Andrej Kiska na svojom Facebooku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá