Slovenskí vojaci môžu cvičiť Ukrajincov. Poslanci „odklepli“ dôležitý návrh

  • Cieľom je naplniť urgentné požiadavky ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku
  • Pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Jaroslav Novák TASR/AP/Tsafrir Abayov
  • Cieľom je naplniť urgentné požiadavky ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku
  • Pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie

Slovensko vyšle do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu (EUMAM UA) do šiestich príslušníkov Ozbrojených síl SR. Z návrhu Ministerstva obrany SR, ktorý vo štvrtok (4. 5.) odsúhlasili poslanci Národnej rady SR vyplýva, že pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie.

Slovenskí vojaci a príslušníci Vojenskej polície by zároveň mohli na území SR poskytovať výcvik príslušníkom Ozbrojených síl Ukrajiny. 

„Účasť Slovenskej republiky v rámci EUMAM UA umožní rozšíriť a zosúladiť existujúce výcvikové iniciatívy členských štátov EÚ. Ozbrojené sily SR tak budú poskytovať výcvik ukrajinským ozbrojeným silám na území Slovenskej republiky v rámci misie EUMAM UA i za možnej účasti zahraničných partnerov. Súčasne sa príslušníci Ozbrojených síl SR zapoja do príslušných veliteľských štruktúr na území členských štátov Európskej únie na podporu EUMAM UA,“ píše sa v predloženom materiáli.

Cvičenia na Slovensku by sa mohli konať za prítomnosti vojakov z členských krajín EÚ, Ukrajiny, USA a Veľkej Británie.

Zapojenie Slovenska do výcviku príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl je podľa ministerstva nielen jasnou podporou legitímne sa brániacej Ukrajiny, prejavom súdržnosti na úrovni EÚ, ale i investíciou do obnovy bezpečného prostredia na našej východnej hranici v budúcnosti.

Cieľom EUMAM UA je naplniť urgentné požiadavky ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku a posilniť tak ich kapacity v boji za obnovenie teritoriálnej integrity Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach. Trvanie misie sa zatiaľ plánuje do konca roku 2024. Aktuálne má za cieľ poskytnúť výcvik pre 30 000 ukrajinských vojakov.

Čaputová hovorí o spolupráci

Perspektívnou oblasťou možnej pomoci Ukrajine je spolupráca pri odmínovaní. Slovensko má skvelé technológie a sme v tom špička vo svete,“ povedala na nedeľnom (30. 4.) brífingu po návrate z návštevy Ukrajiny prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorú absolvovala spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom.

O konkrétnej forme pomoci však chce najprv hovoriť s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a dočasne povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Z hľadiska zamínovania patrí Ukrajina v súčasnosti k najpostihnutejším krajinám. „Zamínovanie Ukrajiny je obrovský problém. Zjednodušene povedané, jeden deň vojny znamená potrebu 30 dní odmínovania,“ poznamenala Čaputová s tým, že ukrajinská strana má záujem o pomoc v tomto smere. Ponúka tiež biznis príležitosti v tejto oblasti.

Prezidentka zároveň skonštatovala, že Ukrajina sa mení. Tam, kde neprebiehajú boje, sa rekonštruujú ulice, cesty, mosty či budovy. Práve obnovu považuje hlava štátu za príležitosti na etablovanie sa slovenských firiem a podnikateľov.

Vláda má podľa nej už vytypovaný okruh podnikateľských subjektov, ktoré majú záujem o pomoc Ukrajine. „Vláda finišuje so schémou, ktorá by túto pomoc a spoluprácu mala uľahčiť,“ doplnila. Pripustila však, že pomoc zo slovenskej strany viazne a sme „viac pozadu ako česká strana“.

Prezidentka zároveň informovala, že Ukrajina Slovensko opäť požiadala o vyslanie vyšetrovateľského tímu, ktorý by dokumentoval dôkazy o vojnových zločinoch.

Pripomenula, že Slovensko bolo spolu s Francúzskom prvou krajinou, ktorá už svojich expertov v minulosti ponúkla, a ich záujem zapojiť sa do vyšetrovania bol okamžitý. „Ich záujem bol bez zaváhania a okamžitý,“ spomenula Čaputová s tým, že tento záujem expertov stále pretrváva.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá