Slovenskí youtuberi: Nevinný zdroj zábavy či studňa názorov dnešnej mládeže?

  • Ak chceš niekoho zaujať, natoč video. V dnešnej rýchlej dobe totiž tento formát naberá na obrovskom význame a vedia to markeťáci, médiá aj malé deti. Nehovoriac o úspešných youtuberoch, ktorí si často neuvedomujú, akú moc majú v rukách.
collageadadqwd
instagram.com/Daniel Štrauch, instagram.com/Lucy Pug
  • Ak chceš niekoho zaujať, natoč video. V dnešnej rýchlej dobe totiž tento formát naberá na obrovskom význame a vedia to markeťáci, médiá aj malé deti. Nehovoriac o úspešných youtuberoch, ktorí si často neuvedomujú, akú moc majú v rukách.

Ak si ešte stále niekto myslí, že na súčasnú generáciu mládeže platí to, čo platilo na dve generácie pred nimi, je totálny blázon. Doba pokročila vpred míľovými krokmi a vplyvom technológie a ďalších výdobytkov dnes platia úplne iné pravidlá. Väčšinu mladých už nezaujímajú klasické médiá, rádio a televízne správy. Vyžadujú instantné a koncentrované informácie, ideálne vo vizuálne atraktívnej forme.

Navyše, tínedžeri neradi „konzumujú“ obsah, ktorý je im pasívne podsúvaný, ale sami si chcú vyberať to, čomu venujú pozornosť. Preto ich kliky smerujú na Youtube, ktorý je dnes ich najvyužívanejším zdrojom zábavy a informácií. Samozrejme, množstvo informácií absorbujú z Facebook feedu, kde sa môže objaviť nejaký ten klasický denník, no máloktorý tínedžer dnes skutočne sleduje kultúrne a politické dianie.

O rastúcej popularite tohto portálu svedčia aj čísla sledovanosti najpopulárnejších youtuerov. „Kráľ“ slovenského Youtubu GoGo sa môže pochváliť viac ako 1,6 miliónom oderateľov, o niečo menej sledovaný Expl0ited počtom vyše 700-tisíc sledovateľov a zrejme najobľúbenejšia zo ženských youtuberiek LucyPug zas vyše 300-tisíc odberateľmi.

Títo a ďalší z rozrastajúcej sa komunity youtuberov sú chtiac nechtiac influencermi a opinion leadermi dnešnej mládeže a majú na ňu obrovský vplyv. Samozrejme, mládež sleduje aj zahraničných youtuberov a obdivuje hviezdy hudobného a zábavného šoubiznisu. Na mladých však majú často väčší vplyv lokálne „hviezdy“, ktoré sú im bližšie a zdieľajú s nimi jazyk a kultúrne pozadie.

Youtuberi ako GoGo či LucyPug sa stávajú ich virtuálnimi kamošmi, ktorí s nimi zdieľajú svoj život, každodenné aktivity a prevažne zábavný content. V mnohých prípadoch pritom decká s týmito virtuálnymi kamošmi za obrazovkou trávia viac času, než s tými skutočnými. Je to dobré či zlé? Ťažko povedať. Mnohým mladým to môže pomôcť, ak sa nevedia v bežnom živote začleniť.

Uvedomujú si však samotní tvorcovia videí, aký dosah majú na svoje, prevažne mladé, publikum? Z časti určite áno a snažia sa nemať na nich negatívny vplyv. V skutočnosti môžeme obsah slovenských youtuberov hodnotiť dosť pozitívne, nepôsobia vulgárne, ich zábava je v rámci normy a mnohí, ako napríklad LucyPug, GoGo, Selassie či Sajfa sa snažia tvoriť naozaj pozitívne naladený obsah, inšpirujú, cestujú.

Na druhej strane je však ich tvorba prevažne zábavného typu a často veľmi povrchného. Ak sa chce niekto dozvedieť niečo informačne prínosné, mal by zrejme zamieriť inam, než na kanály týchto autorov. Aj tu sa však nájdu výnimky, ako napríklad projekt Baštrng, ktorý vytvoril Michal Kubovčík a vtipnou formou mladým predstavoval inak neatraktívne povinné čítanie.

Je to skvelý príklad, ako využiť Youtube prospešne. Realitou však je, že aj keď spomenutí youtuberi prinášajú slušnú zábavu a občas aj zdravé názory, často reprezentujú konzumný spôsob života, pomáhajú vytvárať obraz o svete, v ktorom sa treba pravidelne zásobovať najnovšími trendmi, oblečením, make-upom, elektronikou. Občas sa však vyskytne napríklad video podporujúce secondhandy, ktoré nedávno natočila LucyPug.

Naopak málo využívajú svoju silu ovplyvniť názory deciek, ktoré si ich práve utvárajú, a nevenujú sa vážnejším spoločenským, politickým i pokojne vzťahovým témam, ktoré by vedeli uchopiť atraktívnejším spôsobom. Dokázali by tak nielen zabávať, ale tiež suplovať úlohu vzdelávacích inštitúcií, pretože pozrieť si vtipné video dnes baví viac, ako prečítať si knihu.

Youtube zrejme naďalej zostane najmä zábavným kanálom, kde fičia bláznivé a šokujúce virály, herné a make-upové videá. Prečo? Pretože ľudia to chcú a top youtuberi to robia naozaj dobre. Mnohí by však nemali zabúdať na zodpovednosť, ktorá s vlogovaním prichádza a porozmýšľať nad tým, ako spraviť svoju „prácu“ prínosnejšou. A možno urobiť aspoň malý krok k hodnotnejšiemu obsahu. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech