Slovenskí záchranári dostanú špeciálny covidový príplatok. Matovič potvrdil, že pôjde o stovky eur mesačne

  • Slovenskí záchranári už dlhé mesiace podľa slovníka premiéra Matoviča „potia krv" v prvej línii
  • Ani zďaleka pritom nebojujú len s koronavírusom, riešia infarkty, zlomeniny či rôzne úrazy
koronavírus nemocnica pacienti úmrtia
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Slovenskí záchranári už dlhé mesiace podľa slovníka premiéra Matoviča „potia krv" v prvej línii
  • Ani zďaleka pritom nebojujú len s koronavírusom, riešia infarkty, zlomeniny či rôzne úrazy

Aj napriek extrémnemu nasadeniu sa v našom štáte až doposiaľ nedočkali podpory. Po verejnej prosbe rezortu zdravotníctva o zaradenie do systému odmeňovania, sa záchranári napokon dočkali zmeny. Po novom budú mať spätne od 1. marca špeciálny covidový príplatok. Dnes o tom informoval Igor Matovič s tým, že v priemere má ísť o 350 eur na mesiac. „Som rád,“ uviedol na sociálnej sieti.

Uverejnil používateľ Igor Matovic Streda 31. marca 2021

„Záchranári si nemôžu vybrať či pôjdu slúžiť a ošetrovať pozitívneho pacienta, alebo len naoko bezpríznakového a neinfekčného občana. Títo záchranári jednoducho chodia deň, čo deň do práce a prijímajú to, čo im služba a život prinesie. O náročnosti práce v teréne a používaní ochranných pomôcok, čakaní v mraze či teple pred nemocnicami nehovoriac. Situácia je mimoriadne napätá a väčšina záchranárov pracuje vysoko nad rámec svojich možností,“ napísala v otvorenom liste ministrovi Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov taktiež upozorňuje, že zdravotníci sa v praxi čoraz častejšie stretávajú aj s fyzickými útokmi. „Niekto si zavolá záchranku a my sa snažíme v čo najkratšom možnom čase dostať tam, kde je potrebná naša pomoc. Po príchode na miesto na nás zaútočia.“ Ide podľa nich o nepochopiteľnú situáciu, ktorá je však realitou ostatných dní.

„Počas výkonu služby nedávno surovo napadli dve naše kolegyne, na jednu z nich zaútočil vyše 100-kilový chlap. Deň predtým dostal lekár záchranky päsťou do brucha.“

Útokov podľa komory pribúda a na kopance a údery zdravotníci nie sú pripravení. „Sme školení na záchranu ľudských životov, nie na útoky pacientov alebo ich doprovodu.“ Aj preto navrhujú zmenu legislatívy, aby mali záchranári aspoň počas výkonu povolania štatút verejného činiteľa, rovnako, ako hasiči a policajti.

„Všetci sme vo vypätej situácii, pandémia sa podpísala na našich životoch nás všetkých. Sme vyťažení, no robíme čo môžeme, aby sme čo najskôr boli tam, kde čakajú na našu pomoc,“ dodáva komora.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

Aj lekárka Táňa Bulíková patrí do tímu záchranárov, ktorí sú vysielaní do terénu na pomoc pacientom v ohrození života. Bulíková konštatuje, že dnes je na Slovensku situácia taká, že ich každý druhý pacient je nakazený koronavírusom.

„Drvivá väčšina pacientov, ktorých majú záchranári pred očami, má veľmi ťažký priebeh. Vidíme, ako sa pacienti dusia, lapajú po dychu, očami prosia o pomoc. Je to pre nás psychicky a fyzicky náročné aj preto, že na takéto výjazdy musíme chodiť oblečení v skafandroch.“

Ako jediné svetielko nádeje z tohto kruhu vidí očkovanie, ktoré sa za posledné týždne stalo celosvetovo témou číslo jeden. Dnes podľa nej existujú len dve možnosti, je to buď stále nejasná liečba ochorenie COVID-19, alebo očkovanie. Dodáva pritom, že je jej veľmi ľúto každého, kto sa očkovania nedožil, pričom obeťami sú, žiaľ, aj zdravotníci.

Priemerný hrubý mesačný plat zdravotníckeho záchranára sa v našej krajine pohybuje v rozmedzí 843 až 1723 eur. Ukazujú to dáta portálu Platy.sk. Zastúpenie žien na tejto pozícii predstavuje 30 %. Priemerný vek ľudí, ktorí zastávajú túto pozíciu je 28 rokov. Táto pracovná pozícia zastáva v rebríčku výšky platov v našej krajine 419. miesto

Zdroje: Facebook.com/ Igor Matovič, platy.sk, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá