Slovenskí zamestnávatelia sa konečne naučili ukazovať platy. Takto si vypýtaš plat, ktorý ti patrí

  • Až 93,8 % pracovných ponúk už v dnešnej dobe obsahuje konkrétny údaj o výške mzdy
  • Nie vždy je to však povinnosťou zamestnávateľa
  • Zistili sme kedy a ako sa vypýtať plat, ktorý ti prináleží
pohovor (2)
Unsplash/Clem Onojeghuo, Brooke Cagle
  • Až 93,8 % pracovných ponúk už v dnešnej dobe obsahuje konkrétny údaj o výške mzdy
  • Nie vždy je to však povinnosťou zamestnávateľa
  • Zistili sme kedy a ako sa vypýtať plat, ktorý ti prináleží

Aj napriek tomu, že zamestnávatelia v ponuke práce uvádzajú konkrétnu výšku odmeny, prípravu na pohovor by si podceniť nemal. Povinnosť nenechať riadok s výškou príjmu prázdnu dáva zamestnávateľovi priestor vytvoriť si, keď už nič viac, aspoň finančné rozmedzie, v ktorom sa bude pohybovať. 

Obľúbené sú formulky, ktoré k základnému platu sľubujú ohodnotenie podľa predpokladov konkrétneho uchádzača. A tak sa výsledná suma na výplatnej páske môže, ale aj nemusí líšiť.

Najnovšia správa portálov Profesia.sk Platy.sk odhaľuje, čo všetko dokážu ľudia zistiť z pracovnej ponuky a o aké dodatočné informácie je zo strany Slovákov najväčší záujem. Ponúkaný plat možno nájsť v drvivej väčšine pracovných inzerátov. Spôsoby zverejňovania sú však, ako sme už spomínali, rôzne.

Zhruba 94 percent. Toľko je ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk, ktoré v roku 2020 obsahujú informáciu o plate. Zvyšných 6 % takúto ponuku vôbec nezverejňuje. Zamestnávateľ pôsobí zaujímavejšie a pre potenciálneho uchádzača aj profesionálnejšie, ak ku ponuke uvedie aj konkrétnu výšku ohodnotenia. 

Kedy výšku odmeny v ponuke nenájdeš?

Napriek tomu, že novela o povinnom zverejňovaní platov v ponukách platí od mája 2018, nie všetci sa jej držia. Existujú výnimky, na ktoré sa nevzťahuje. Medzi nimi sú napríklad prípady, keď firma hľadá živnostníkov, ponuky od verejných inštitúcií alebo zahraničné pracovné inzeráty. Práve to je dôvod, prečo najväčší pracovný portál eviduje vyše 6 percent ponúk, kde informácia o plate chýba.

Spôsoby podávania informácií o platoch sú rôzne. Nie každý napríklad uverejňuje mesačnú mzdu. Zhruba 84 percent ponúk uvádza mesačný plat, nasleduje desatina inzerátov s hodinovou mzdou. Také sú výsledky údajov z portálu Profesia.

Medzi ponukou nájdeš dokonca aj inzeráty zamestnávateľov, ktoré ponúkajú mzdu za výkon. Z tohto dôvodu je pre ľudí často zložité porovnávať jednotlivé ponuky medzi sebou.

zdroj: Unsplash.com/Tim Gouw

Iba jedno percento inzerátov uvádza minimálnu mzdu. Medzi najčastejšie spôsoby zverejňovania platu patrí mzdové rozmedzie, ktoré môžeme nájsť v približne 45 percentách ponúk, v ktorých sa nachádza informácia o plate.

Vtedy je dôležité na pohovore preukázať potrebné vzdelanie, schopnosti, prax, odhodlanie a predošlé skúsenosti. Na základe týchto parametrov dokáže zamestnávateľ upraviť výšku mzdy bližšie k tvojim predstavám.

Zmena za posledné 2 roky

Platy v ponukách priniesli počas dvoch rokov uchádzačom viac informácií. Zároveň však treba zdôrazniť, že uverejňované čísla často nezmenili spôsob diskutovania o plate na pracovných pohovoroch.

Uchádzači by sa preto mali pripraviť na to, že veľká časť personalistov sa ich na konci pohovoru spýta na očakávaný plat. Je to zapeklitá otázka, na ktorú asi neexistuje správna odpoveď. Je dôležité, vedieť sa správne ohodnotiť, na druhej strane netreba prestreliť. 

Portál Platy.sk odporúča ľuďom zistiť si o platoch čo najviac informácií. Už 13 rokov ponúka Slovákom bezplatnú možnosť poskytnutia priemerného platu na konkrétnych pozíciách, ktoré sú ešte prispôsobené podľa regiónov, dosiahnutého vzdelania či rokov praxe. Ak sa však rozhodneš túto analýzu podstúpiť, pravdepodobne zistíš, že tvoj plat je o niečo nižší, ako ti podľa zadaných premenných prináleží.

V súčasnosti platí, že Slováci zisťujú priemerné platy najčastejšie na pozíciách ako je administratívny pracovník, predavač a skladník.

Ako neprestreliť?

Keď máš dostatok informácií o priemernom plate na pozícií, na ktorú sa hlásiš, je dobré, ak s týmto číslom pracuješ. Portál Platy.sk odporúča uchádzačom zvoliť si mzdové rozmedzie, ktoré má priemernú mzdu niekde v strede.

Keď na konci pracovného pohovoru príde otázka o tom, aké sú konkrétne predstavy o výške tvojej mzdy, najvyššiu sumu uveď v prípade, keď pohovor vyšiel, naopak, najnižšiu vtedy, keď stretnutie nedopadlo najlepšie.

V prípade, že sa uchádzač pripravuje na pracovný pohovor, platí, že netreba zabúdať na zistenie si informácií nielen o danom pracovnom mieste, ale aj o zamestnávateľovi. Mal by si sa tiež pripraviť na to, že pracovný pohovor nemusí prebiehať osobne. Spoločnosť Profesia 16. marca predstavila novinku – video pohovory. Služba mala slúžiť firmám a uchádzačom na to, aby sa počas mimoriadnej situácie zjednodušila a taktiež urýchlila možnosť absolvovania pohovorov.

Príprava na video pohovor by mala byť takmer rovnaká, ako keď stretnutie prebieha online. Mal by si si dávať pozor na výber vhodného tichého miesta, uistiť sa, že sa ti počas pohovoru nevybije zariadenie a najmä vyhradiť si čas, počas ktorého sa budeš venovať iba personalistovi. Je tak dobré stíšiť si telefón a odložiť ostatné povinnosti.

Nezabúdaj, že úplne prvým krokom je dobrý, kvalitný a zaujímavý životopis. Trendy sa menia aj v tejto oblasti. 

Zdroje: platy.sk, profesia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech