Slovensko čaká drsná noc. Mrazy až do mínus 20 stupňov, sneh, poľadovica a záveje

  • Zima nás cez vianočnú noc potrápi
  • Na niektorých miestach klesne teplota až na 20 stupňov pod nulou
zima
Unsplash/Frias, Nicolas Michot
  • Zima nás cez vianočnú noc potrápi
  • Na niektorých miestach klesne teplota až na 20 stupňov pod nulou

Perinbaba a Mrázik nebudú len v televízii, ale aj vonku. Ako uvádza SHMÚ, dnešná noc bude ľadová a zasnežená. Na niektorých miestach Slovenska klesne teplota až na mínus 20 stupňov Celzia. Pridá sa sneženie a vietor a výsledkom budú snehové jazyky a záveje.

Sneženie, dážď, ľadovica, snehové jazyky a záveje, -20 °CNajbližšie hodiny budú veľmi pestré čo sa týka prejavov…

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Saturday, December 25, 2021

Na juhu západného a stredného Slovenska je teplejšie, a tak tam lokálne prší. Chladný vzduch totiž nedokáže prekonať pohoria, tak ich musí doslova obísť. Do rána by sa mu to malo podariť, a tak bude mrznúť aj v súčasne najteplejšom Nitrianskom kraji.

Okrem toho čaká aspoň niektoré kraje naozaj výdatná snehová nádielka.

Najvýdatnejšie zrážky budú v Banskobystrickom kraji, kde v priebehu dnešného dňa pribudne lokálne 10 – 17 cm snehu (časť už miestami spadla). Niekoľko cm snehu však pribudne aj na väčšine ostatného územia Slovenska (s výnimkou juhozápadu, kde budú miesta bez snehu), čo v kombinácii s miernym až čerstvým severným vetrom povedie k tvorbe snehových jazykov, ojedinele aj závejov, najmä večer (v noci vietor zoslabne, okrem juhovýchodu územia, kde bude veterno aj zajtra),“ uvádza SHMÚ na sociálnej sieti.

Studený front postupujúci na juh prinesie mrazivé počasie najmä na sever Slovenska, kde by mala teplota postupne klesnúť na -15 až -20 stupňov Celzia.

No na juhozápade ostane teplejší vzduch a zamračené, teplota teda klesne len málo pod 0 °C. Vo výsledku tak v rámci nášho územia očakávame veľmi široký interval minimálnej teploty vzduchu. Podobné teplotné rozpätie očakávame aj v noci na pondelok. Potom už nastane ďalšie otepľovanie a záver roka očakávame vo veľmi teplom vzduchu,“ dopĺňajú meteorológovia.

Zdroj: SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie