Slovensko čaká úchvatné vesmírne divadlo, priprav sa. Ružový supermesiac uvidíš už o pár hodín

  • Tento týždeň bude na oblohe opäť možnosť vidieť nádherné vesmírne divadlo, „ružový supermesiac“ sa predvedie v celej svojej kráse
  • Mesiac v skutočnosti nebude ružový ani červenkastý. To, odkiaľ pochádza jeho názov, ťa prekvapí
mesiac
Unsplash/Nick Raynolds, AP Photo/Aung Shine Oo
  • Tento týždeň bude na oblohe opäť možnosť vidieť nádherné vesmírne divadlo, „ružový supermesiac“ sa predvedie v celej svojej kráse
  • Mesiac v skutočnosti nebude ružový ani červenkastý. To, odkiaľ pochádza jeho názov, ťa prekvapí

Príroda sa tento týždeň opäť predvedie vo svojej plnej kráse. Na oblohe sa bude v nočných hodinách odohrávať vesmírne divadlo, ktoré uchváti milovníkov astronómie, ale aj bežného pozorovateľa. Forbes informuje, že zajtrajší východ mesiaca bude veľkou udalosťou.

Za „supermesiac“  je podľa NASA považovaný buď spln Mesiaca alebo nov, a to v čase, kedy sa nachádza Mesiac v perigeu, teda je v najmenšej vzdialenosti od Zeme, vysvetľuje astropixels.com.

Práve 27. apríla, teda už zajtra večer, sa „ružový supermesiac“ ukáže v celej svojej nádhere. Pozorovať ho budeme môcť aj na Slovensku. 26. apríla 2021 je od Zeme vzdialený len 357 615 kilometrov. Spolu so splnom tak nastala krásna zhoda okolností, vďaka ktorej si budeš môcť užiť pohľad na večerné predstavenie na oblohe.

Krásna zhoda náhod

Podobná situácia nastáva, keď sa mesiac pohybuje vo svojej eliptickej dráhe a je k Zemi bližšie, ako zvyčajne. V tom momente by mal byť asi o 14 % väčší a 30 % jasnejší ako zvyčajne.

„Supermesiac je výsledkom splnu, kedy sa mesiac nachádza na svojej obežnej dráhe blízko svojho najbližšieho bodu k Zemi. To sa môže stať, pretože mesiac obieha okolo Zeme eliptickou cestou, a nie kruhovou,“ citoval The Guardian Annu Ross, astronómku v Kráľovskom observatóriu v Greenwichi.

zdroj: AP Photo/Charlie Riedel

Mesiac sa nám v závislosti od svojho pohybu po obežnej dráhe javí niekedy menší a niekedy väčší. Zaujímavá situácia nastane, keď sa jeho úplná fáza, teda spln, objaví v čase, keď je Mesiac k Zemi najbližšie. Práve vtedy môžeme na oblohe pozorovať úchvatné predstavenie, ktoré nás čaká aj zajtra.

Ľudia zo Severnej Ameriky a Európy budú môcť jasný Mesiac pozorovať 27. apríla večer, asi 45 minút až hodinu po západe slnka.

Podľa odporúčaní astronómov by si pre najlepší zážitok mal stáť na mieste s dobrým výhľadom na horizont už pri súmraku, aby si mohol sledovať, ako mesiac vychádza. Ak však tento úkaz nestihneš, nevadí. Aj počas ďalších dní bude krásny, hoci nie až tak ako zajtra.

Nebude naozaj ružový

A prečo mesiac tentokrát dostal prívlastok „ružový“? Zlou správou je, že jeho sfarbenie nebude mať červenkastý odtieň, ako by sa mohlo z názvu zdať, píše sciencefocus.com.

Astronómovia dávajú často vesmírnym úkazom pomenovania, tento ho získal vďaka rastline flox šidlolistý, ktorá rastie na východe USA. Pre aprílový mesiac sú však aj iné názvy, ktoré tiež odkazujú na javy v prírode. Niektoré pochádzajú z jazyka pôvodných Američanov.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Mesiac mierne mení farbu v závislosti od toho, kde sa na oblohe objaví,“ povedal pre web doktor Darren Baskill, profesor fyziky a astronómie na univerzite v Sussexe.

Tohtoročná jar bude skutočne výnimočná. Už o mesiac nás totiž čaká ďalšia nočná udalosť. Tentokrát bude mať Mesiac prívlastok „kvetový“ a pozorovať ho budeme môcť už 26. deň nasledujúceho mesiaca. Oproti „ružovému“ mesiacu bude k Zemi dokonca ešte o 0.04 percenta bližšie.

Zdroje: astropixels.com, The Guardian, sciencefocus.com, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá