Slovensko chce definitívne zrušiť rodné čísla. Stáť nás to bude niekoľko miliónov eur

  • Rodné čísla Slovákov už pravdepodobne čoskoro nahradia takzvané identifikátory fyzických osôb
  • Realizačné náklady na nový systém predstavujú viac ako 8 miliónov eur
panorr
wikipedia.org-Eredeti fájl,minv.sk
  • Rodné čísla Slovákov už pravdepodobne čoskoro nahradia takzvané identifikátory fyzických osôb
  • Realizačné náklady na nový systém predstavujú viac ako 8 miliónov eur

Rodné číslo vraj už nepostačuje dnešným informačným systémom, preto je čas na zmenu. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR.

Problémom má byť aj chybovosť pri jeho prideľovaní, následkom čoho môžu byť aj neželané duplicity, ktoré môžu v bežnom živote občanom narobiť pomerne veľa problémov. V prípade tradičného rodného čísla sa podľa ministerstva môžeme obávať aj zneužitia osobných údajov, ktoré rodné číslo obsahuje. Je totiž z neho možné zistiť tvoj vek aj pohlavie. Práve tieto informácie môžu byť zaujímavé pre určité subjekty, ktoré ich môžu použiť napríklad aj na komerčné využitie.

zdroj: pixabay.com

Bezpečnú identifikáciu chce preto ministerstvo riešiť sústavou základných identifikátorov, ktoré budú tvoriť utajeným postupom, nebudú dostupné pre používateľa a budú slúžiť len na identifikáciu fyzickej osoby pri výmene údajov v informačných systémoch. 

„Zo základného identifikátora sa transformáciou zdrojovej a špecifickej časti vytvoria identifikátory pre výmenu identifikácie v rôznych sektoroch . Jedným z nich je bezvýznamový identifikátor fyzickej osoby, jedinečný pre každú fyzickú osobu, druhým sektorový identifikátor, pod ktorým budú príslušné informačné systémy evidovať fyzické osoby. MV SR bude zároveň viesť register týchto identifikátorov, ktorý bude súčasťou Informačného systému identifikátora fyzických osôb,” opisuje ministerstvo princíp fungovania tejto novinky. 

zdroj: wikipedia.org-Wizzard

Vďaka spomínaným identifikátorom tak bude možné osobu presne identifikovať vo všetkých informačných systémoch verejnej správy. Pôjde tak o pomerne prevratnú zmenu, pretože identifikátor fyzickej osoby bude potrebné premietnuť do množstva zákonov, v rámci ktorých každého z nás štát identifikuje podľa starého dobré rodného čísla.

Samostatnou kapitolou je zavedenie tejto novinky do praxe. Pôjde o taký náročný proces, pri ktorom by zrejme mnohí z nás zapochybovali, že to Slovensko plynule zvládne, nakoľko digitalizácia nie práve tou najsilnejšou stránkou našej krajiny.

Zavedie sa preto takzvané prechodné obdobie, počas ktorého sa bude súbežne používať  tradičné rodné číslo, ako aj identifikátor fyzických osôb.

zdroj: minv.sk

Toto obdobie trvalo v prípade iných členských štátov približne 10 rokov, ako dlho bude trvať Slovensku zatiaľ jasné nie je. Samozrejme, nebude to zadarmo, realizačné náklady na nový systém predstavujú presne 8 159 999,99 eura. Dodávateľom je Gratex International, a.s. A Asseco Central Europe, a.s.

Nový zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v našom právnom poriadku v roku 2030.

zdroj: minv.sk, slov-lex.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech