Slovensko chce opäť organizovať MS v hokeji. Prezident IIHF upozornil na problém

  • Už čoskoro by mohli byť majstrovstvá sveta v hokeji na Slovensku
  • Prezident IIHF to nevylúčil, problémom môžu byť štadióny
Majstrovstvá sveta v hokeji na Slovensku
Ilustračné fotografie TASR/AP, Darko Vojinovic, TASR/Michal Runák
  • Už čoskoro by mohli byť majstrovstvá sveta v hokeji na Slovensku
  • Prezident IIHF to nevylúčil, problémom môžu byť štadióny

Organizátori hokejových majstrovstiev sveta sú až do roku 2028 známi. Budúci rok ich budú hostiť Dáni a Švédi, v roku 2026 Švajčiari a o rok neskôr Nemci. Tento rok Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) oznámila, že o 4 roky sa majstrovstvá odohrajú vo Francúzsku. Adeptom na tie ďalšie v roku 2029 by malo byť Slovensko.

Ako informuje Šport.sk, prezradil to prezident IIHF Luc Tardif. Uviedol, že o tom už viedol diskusiu so zástupcami Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), pričom mali zisťovať, či je na rok 2029 aj iný kandidát. Francúzi sa totiž v prípade roka 2028 stali jediným a na rok 2029 zatiaľ neohlásili ani jedného záujemcu. 

„V Bratislave a Košiciach to bol dobrý šampionát. Musíme dať šancu každému. Najdôležitejšie je, či dokážu pre šport zabezpečiť všetky nevyhnutné veci. Rozprávame sa však až o roku 2029,“ citoval Šport.sk Tardifa, ktorý reagoval na otázku, či by nevadili nižšie kapacity slovenských arén.

Požiadavky IIHF

Medzinárodná hokejová federácia v roku 2019 chválila pravidlá, podľa ktorých by hlavná hala nemala mať kapacitu pod 10-tisíc a druhá pod 6-tisíc ľudí. Odporúča sa pritom 12- a 8-tisíc.

Bratislavská TIPOS Aréna (pôvodne Zimný štadión Ondreja Nepelu) a košická Steel Arena majú kapacitu 10 000, respektíve 8 000 návštevníkov. Tardif na to podľa portálu odpovedal, že „majú päť rokov na to, aby niečo postavili“.

Viceprezident IIHF Petr Bříza pre Šport.sk uviedol, že menšia kapacita by pri snahe o organizáciu mohla byť problémom. 

Bratislava má podľa neho skvelú arénu, no nevedel, ako sú na tom Košice. Podotkol, že to v súčasnosti ani nemá právo posudzovať. Uviedol však, že by to bola pre organizátorov veľká výzva a nároky na infraštruktúru sa zvyšujú každý rok.

„A haly, ktoré sú 30 alebo 40 rokov staré, ich už úplne nesplňujú. Slovensku by veľmi pristala nová aréna, je to skvelá hokejová krajina. A veľmi by sa jej hodila väčšia aréna s 10-tisíc divákmi,“ dodal Bříza.

Igor Liba v Sieni slávy

Ako píše SITA, slovenskú hokejovú legendu Igora Libu v nedeľu uviedli do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Už tradične sa tak deje počas posledného dňa svetového šampionátu. V dejisku MS sa zvykne konať slávnosť, na ktorej do dvorany uvedú legendy. Výnimkou nebol ani tento rok.

Okrem Libu do Siene slávy IIHF vstúpili v Prahe aj Švéd Kenny Jonsson, Fín Petteri Nummelin, Česi Jaroslav Pouzar a Jaromír Jágr, Kanaďan Ryan Smith, americká ženská hokejová legenda Natalie Darwitzová a kanadská trénerka Mel Davidsonová.

Do spoločnosti členov Siene slávy IIHF sa zaradil Liba ako desiaty hokejista spod Tatier. Ešte pred ním medzi hokejovú smotánku vstúpili Jozef Golonka, Vladimír Dzurilla, Ján Starší, Peter Šťastný, Ladislav Horský, Ladislav Troják, Peter Bondra a doteraz naposledy dvojica Miroslav Šatan so Žigmundom Pálffym.

Zdroje: Šport.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá