Slovensko chce pomôcť mestám budovať nabíjacie stanice pre e-autá. Získať môžu státisíce eur

  • Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo historicky prvú výzvu na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily
  • V prvom kole výzvy je vyčlenených 500-tisíc eur a žiadosti bude možné podávať do 1. októbra
  • Po vyhodnotení plánuje rezort vyhlásiť druhú výzvu, na ktorú vyčlenil ďalšieho pol milióna eur
ceooo
wikimedia.rog-dronepicr
  • Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo historicky prvú výzvu na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily
  • V prvom kole výzvy je vyčlenených 500-tisíc eur a žiadosti bude možné podávať do 1. októbra
  • Po vyhodnotení plánuje rezort vyhlásiť druhú výzvu, na ktorú vyčlenil ďalšieho pol milióna eur

Cieľom je taktiež budovanie nabíjacích staníc aj mimo hlavných ťahov. Minimálna výška dotácie na kúpu elektronabíjačky, ktorú môže samospráva získať, je momentálne 2 500 eur. Maximálna výška je 5 000 eur. Ak sa napríklad mesto rozhodne požiadať o financie, musí mať k dispozícii 5 % vlastných zdrojov a 95 % nákladov pokryje dotácia.

„Slovensko je automobilová veľmoc a automobilky postupne prechádzajú na výrobu elektromobilov. Podpora výstavby siete nabíjacích staníc je preto kľúčová pre rozšírenie elektromobilov,“ zdôraznil pre mhsr.sk minister Peter Žiga. 

Nabíjacia stanica v noci príde o poctivosť…navštívil ju elektrošrac z ďalekej Blavy :-)

Gepostet von Trebišov Pozrifotky am Freitag, 20. Juni 2014

Ako to už na Slovensku býva, do podobných záležitostí sa samosprávy síce chcú zapájať, no častokrát ich brzdí masívna byrokracia. Ministerstvo je však toho názoru, že tentokrát je celý proces nastavený administratívne čo najjednoduchšie. Program pritom zvýhodní žiadateľov z najmenej rozvinutých okresov. Tu sa však naskytá otázka koľko percent obyvateľov vlastní elektromobil napríklad v Bardejove a či sú práve nabíajacie stanice tým, čo ich prinúti si nejaký zadovážiť.

V záujme vyhnutia sa polemikám o zneužívaní financií pri budovaní infraštruktúry rezort hospodárstva vyzýva samosprávy, aby prehodnotili cenové ponuky od viacerých dodávateľov na trhu.

Ideme s dobou! 💚 Nabíjacia stanica GreenWay na strešnom parkovisku váš elektromobil nabije tou správnou energiou a vy sa zatiaľ môžete venovať nákupom. 🔌

Gepostet von Polus City Center am Samstag, 2. September 2017

Podpora smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výkonom menším ako 22 kW, ktorých je momentálne na Slovensku približne 150. Podrobnosti sú zverejnené na internetovej stránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá túto výzvu v spolupráci s MH SR zastrešuje. 

Po vyhodnotení rezort plánuje vyhlásiť druhú výzvu, na ktorú vyčlenil ďalších 500-tisíc eur. Pokiaľ samospráva príspevok štátu naplno využije, počet nabíjačiek tohto typu sa viac ako zdvojnásobí.

Vystavovateľ ABB a ich nabíjacia stanica Terra 53

Gepostet von Bratislava eMOBIL am Dienstag, 20. Juni 2017

 

Vláda taktiež schválila Akčný plán na  podporu rozvoja elektromobility na Slovensku. Ten obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré by mali Slováci pocítiť v praxi už do dvoch rokov. 

Okrem rozvoja infraštruktúry počíta s podporou kúpy elektromobilov a aj s podporou investícií do výskumu a vývoja komponentov do elektromobilov. Na základe akčného plánu sa pre elektromobily zavádzajú tzv. zelené tabuľky s  evidenčným číslom. Tie by mali majiteľov áut oprávňovať jazdiť vo vyhradených jazdných pruhoch či vstupovať do nízkoemisných zón.

Plný elektromobilov bol aj nedávny Autosalón Bratislava, na ktorom sme nechýbali ani my:

zdroj: sario.sk, mhsr.sk, siea.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech