Slovensko čoskoro prikryje snehová pokrývka. Do zasneženého rána sa zobudíš už o pár dní

  • Hoci už počas tohto roka na Slovensku snežilo, snehu sa nedočkali všetci
  • Čoskoro však sneženie zavíta na celé územie Slovenska
  • S jeho príchodom odíde jesenné počasie
pjimage - 2021-11-18T091948.890
Unsplash/Josh Hild Unsplash/Freestocks
  • Hoci už počas tohto roka na Slovensku snežilo, snehu sa nedočkali všetci
  • Čoskoro však sneženie zavíta na celé územie Slovenska
  • S jeho príchodom odíde jesenné počasie

Hoci sme v polovici novembra, počasie ani zďaleka novembrové nie je. To sa však čoskoro zmení, pretože ako uvádza portál iMeteo, plošnejšie sneženie by sa na Slovensku mohlo objaviť už čoskoro.

Vo Vysokých Tatrách sa prvý sneh objavil už na prelome augusta a septembra, kedy sa v horách vytvorila takmer 20-centimetrová vrstva snehu. Čo však s ostatnými časťami Slovenska?

Počasie počas posledných dní je nemenné, no to by sa malo o niekoľko dní zmeniť. Sychravé a hmlisté počasie zo Slovenska odíde už počas budúceho týždňa. V piatok by sa malo na Slovensku otepliť, teploty by sa mohli vyšplhať až na 14 stupňov Celzia.

Na tejto úrovni sa budú pravdepodobne držať aj počas celého víkendu. Na východnom a severnom Slovensku toto oteplenie spôsobí zrážky, no určite nepôjde o prívalové lejaky.

zdroj: TASR/František Iván

 

Katarína na ľade a Vianoce na blate

Vianoce na blate sú akýmsi zvykom, ktorý príroda dodržiava už niekoľko rokov. Podľa pranostiky by to tak malo byť aj tento rok, keďže na Katarínu by sa mal vo viacerých častiach Slovenska objaviť sneh. Spôsobené to bude závanom zimy, ktorý sa pomaly blíži k Európe.

Od severu bude do centrálnej Európy prúdiť studený vzduch, ktorý so sebou postupne prinesie sneženie. To sa však nebude týkať iba výšin, ale aj nížinatých častí.

Táto vlna by mala na Katarínu zasiahnuť napríklad susedné Česko, Nemecko, Rakúsko, no taktiež aj Slovensko. S prvým snehom by sme teda mohli počítať už 25. novembra v popoludňajších a večerných hodinách. 

Sneženie by sa na Slovensku malo vyskytnúť aj počas nasledujúceho dňa, no problémom môžu byť teploty, ktoré budú nad nulou. Obyvatelia nížin by teda nemali počítať s tým, že snehová prikrývka v týchto oblastiach aj ostane. Pripraviť by sa na to mali predovšetkým obyvatelia výšin. 

Hoci sa počas dnešného dňa zo snehu tešiť ešte nemôžeme, obyvateľov niektorých oblastí môžu prekvapiť nízke teploty. Podľa SHMÚ je na Chopku takmer -5 stupňov Celzia a mrznúca hmla.

Práve Chopok je v tejto chvíli najchladnejším miestom na Slovensku. Za touto oblasťou nasleduje Lomnický štít a Štrbské Pleso. Najteplejšie je v Slovenskom Grobe, kde sa teplota vyšplhala až na 7 stupňov Celzia. 

Zdroje: iMeteo, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie