Slovensko darovalo takmer pol milióna vakcín. Chce sprístupniť ochranu pred COVIDom aj chudobným krajinám

  • Slovensko darovalo Keni a Rwande 440 000 dávok vakcín proti koronavírusu
  • Brazília prekonala hranicu 600 000 mŕtvych na COVID-19, čím je druhou krajinou s najväčšími stratami celosvetovo
vakcína
TASR/AP/Al-hadji Kudra Maliro, TASR/AP/Sakchai Lalit
  • Slovensko darovalo Keni a Rwande 440 000 dávok vakcín proti koronavírusu
  • Brazília prekonala hranicu 600 000 mŕtvych na COVID-19, čím je druhou krajinou s najväčšími stratami celosvetovo

Slovenská republika v piatok 8. októbra doručila pomoc vo forme stoviek tisíc dávok vakcín proti koronavírusu do dvoch partnerských krajín v Afrike – do Rwandy a Kene. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí.

„Slovensko plne podporuje spravodlivú distribúciu vakcín, lebo boj proti pandémii bude účinný, len ak bude vakcína dostupná aj v menej vyspelých krajinách a špeciálne africké krajiny dlhodobo poukazujú na potrebu napĺňania princípu vakcinačnej spravodlivosti,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková.

Očkovacie látky AstraZeneca sa poskytujú ako súčasť oficiálnej rozvojovej pomoci SR pod značkou SlovakAid a v rámci iniciatívy Team Europe. Dopravné náklady na prepravu očkovacích látok pokryje EÚ do výšky 75 %.

Keňa je podľa komunikačného odboru kľúčovým partnerom a programovou krajinou rozvojovej spolupráce SR už od samotného vzniku SlovakAid, a zároveň najväčším príjemcom dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR. Plná zaočkovanosť obyvateľstva Kene je aktuálne len na úrovni 2,9 %.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Dar v podobe 160-tisíc dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 je vhodným a efektívnym doplnením aktivít, ktoré Slovensko v Keni uskutočňuje s cieľom zmierňovať sociálne a ekonomické dôsledky pandémie na miestne obyvateľstvo a rozvoj krajiny.

Dôležitou partnerskou krajinou SlovakAid je tiež Rwanda, ktorá zohráva vedúcu úlohu v boji proti ochoreniu COVID-19 v regióne Východnej subsaharskej Afriky. Darovanie 280-tisíc dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 Rwande je podľa komunikačného odboru nielen významným gestom solidarity, ale aj adresnou formou podpory krajine, ktorá napriek obmedzeným možnostiam patrí v regióne medzi najaktívnejšie v boji proti šíreniu pandémie.

Brazília prekonala 600 000 úmrtí na COVID-19

Brazília sa v piatok stala druhou krajinou na svete, ktorá prekonala smutný míľnik, a to hranicu 600 000 úmrtí na ochorenie COVID-19. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP.

Brazíliu v počte úmrtí na covid celosvetovo predstihujú len Spojené štáty, ktoré v tomto smere nedávno prekonali už aj hranicu 700 000 úmrtí. AFP však pripomína, že populácia USA je o 35 % početnejšia než tá brazílska.

Agentúra taktiež upozorňuje na to, že mnohí odborníci považujú oficiálne údaje o počte covidových úmrtí za značene podhodnotené oproti skutočným číslam.

V Brazílii za posledných 24 hodín oficiálne zaznamenali 615 nových úmrtí na covid a tiež vyše 18 000 nových prípadov tohto ochorenia. Celkovo už v tejto 213-miliónovej krajine zaevidovali od začiatku pandémie 21,5 milióna prípadov ochorenia.

„Situácia sa zlepšuje, nemôžeme však poľaviť v ostražitosti,“ povedala AFP Margareth Dalcolmová, pneumologička a výskumníčka z prestížneho brazílskeho výskumného inštitútu Fiocruz. Dodala, že pandémia bude pod kontrolou, až keď bude „zaočkovaných 80 % populácie“.

Prinajmenšom jednu dávku proticovidovej vakcíny dosiaľ dostalo 71,4 % Brazílčanov, plne zaočkovaných je však len 45,9 % obyvateľov tejto krajiny. Brazília s vakcináciou obyvateľstva začala až koncom januára, a teda niekoľko týždňov po Spojených štátoch či Argentíne. Z oneskoreného začiatku očkovania vinili odborníci vládu.

Za posledné tri mesiace sa však situácia dramaticky zlepšila, keďže predtým zomieralo na covid v tejto krajine denne približne 2 000 ľudí a samotné očkovanie stagnovalo. Koncom júla klesla denná úmrtnosť na covid pod 1 000 prípadov. Následne ďalej klesala až na približne 500 úmrtí denne, na ktorých sa ustálila v septembri.

Brazília je však podľa Domingosa Alvesa, výskumníka z lekárskej fakulty na Univerzite v Sao Paule, ešte ďaleko od toho, aby „videla svetlo na konci tunela“ a situácia je „aj naďalej zlá“.

Veľké mestá ako Rio de Janeiro či Sao Paulo aj napriek týmto obavám pokračujú v snahe o návrat do normálneho života.

Starosta Ria Eduardo Paes dokonca oznámil, že svetoznámy karneval v tomto meste sa vo februári 2022 uskutoční „bez obmedzení“, pripomína AFP.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá