Slovensko dáva na rok 2021 zelenú eko bývaniu. Dotácie môžu získať státisíce domácností

  • Minister životného prostredia Ján Budaj prišiel s ďalším skvelým návrhom
  • Vďake nemu sa budú môcť státisíce domácností viac priblížiť k eko konceptu bývania
TASR/Jakub Kotian
  • Minister životného prostredia Ján Budaj prišiel s ďalším skvelým návrhom
  • Vďake nemu sa budú môcť státisíce domácností viac priblížiť k eko konceptu bývania

Agentúra TASR informovala, že minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) pripravil so svojím tímom namiesto kotlovej dotácie inú formu energetickej obnovy rodinných domov. Má byť financovaná z Fondu obnovy Európskej únie. Týkať by sa mohla až stotisíc domácností. Uviedol to v rozhovore pre TASR.

V novej dotácii nepôjde iba o kotly. „Zelená obnova“ má zahŕňať celý komplex opatrení, od výmeny okien, cez zateplenie, zachytávanie dažďovej vody, kompostovanie až po kúrenie a výmenník na ohrev teplej vody, priblížil Budaj.

Letná lyžiarska hala na Donovaloch dostala stopku. Budaj tu nechce komerčný park, rozhodol sa zasiahnuť

„Majitelia nerenovovaných domov budú môcť urobiť so štátom dohodu, obsahujúcu plán na premenu svojej nehnuteľnosti na kvalitný dom pre 21. storočie, ako aj viaczdrojové financovanie až do výšky približne 25.000 eur,“ povedal pre TASR šéf envirorezortu. Dodal, že vďaka tomu by sa mohol do piatich rokov zásadne zlepšiť štandard bývania ľudí vo všetkých regiónoch SR.

Na margo kotlovej dotácie Budaj podotkol, že mala „vrodenú chybu“. Dokazuje to pozastavené konanie žiadostí v Slovenskej agentúre životného prostredia. V jednom prípade išlo o nesplnenie podmienok a v druhom späťvzatie žiadostí.

zdroj: TASR/Martin Baumann

„Akoby ňou bývalé vedenie ministerstva chcelo dať objednávku za desiatky miliónov eur do rúk monopolného dodávateľa. Ak to tak bolo, potom je zrozumiteľné aj to, prečo sa „dohodnutý víťaz“ po voľbách už na tento čudný obchod nehlásil,“ doplnil Budaj.

Výzvu na 35 miliónov eur vyhlásil minulý rok exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Súčasný minister chcel súťaž na dodávateľa kotlov zrušiť.

V rámci kotlovej dotácie si mali domácnosti vymeniť staré kotly na tuhé palivo za nízkoemisné. Predpokladalo sa, že prvé výmeny kotlov by sa mohli realizovať tento rok v lete.

Občan by musel preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a prípadne ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť by bol poskytnutý príspevok 3 000 eur. Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva podľa ministerstva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá