Slovensko dáva od roku 2020 stopku neplnoletým nadšencom umelého slnka v soláriách

  • Ministerstvo zdravotníctva pomáha prevencii rakoviny kože u neplnoletých občanov
  • Reformou o zákaze komerčných solárií pre mladistvých pod 18 rokov sa tak Slovensko čoskoro zaradí k viacerým európskym krajinám
solarka
pixabay/unsplash
  • Ministerstvo zdravotníctva pomáha prevencii rakoviny kože u neplnoletých občanov
  • Reformou o zákaze komerčných solárií pre mladistvých pod 18 rokov sa tak Slovensko čoskoro zaradí k viacerým európskym krajinám

Ministerstvo zdravotníctva SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva prišli s novelou, ktorá zaradí Slovensko ku krajinám, v ktorých budú soláriá pre neplnoletých zakázané. Udiať by sa tak malo začiatkom roka 2020. Pre Startitup to potvrdila Jozefína Kaššová zo Sekcie medzinárodných vzťahov a komunikácie ÚVZ SR.

Z európskych krajín ide o Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Taliansko, Švédsko či Nórsko. Vo svete dostali tínedžeri stopku v Kanade a niektorých krajinách Spojených štátov, uvádza tlačová správa ministerstva.

Obmedzenie, ktoré vyplývalo z európskej technickej normy pre soláriá však nepomohlo. „Prax nám ukázala, že opatrenie je nedostatočné, pretože niektorí prevádzkovatelia napriek tomu umožňujú mladistvým opaľovať sa v solárnych zariadeniach – spomínaná norma nie je záväzná, s čím je spojená aj sťažená situácia pri vymáhaní porušenia zákazu od prevádzkovateľov,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

To, či k zákazu reálne dôjde, je podľa slov Úradu verejného zdravotníctva otázne. „Zákaz nadobudne účinnosť ku dňu nadobudnutia účinnosti aktuálne schvaľovanej novely zákona č. 355/2007 Z. z.  –  predbežne vláda SR schválila ako termín nadobudnutia účinnosti 1. 1. 2020, avšak tento termín ešte môže byť zmenený, nakoľko zákon ešte nebol prerokovaný NR SR, a teda môžu byť k nemu uplatnené pozmeňovacie návrhy,“ potvrdila J. Kaššová.

Čo to bude znamenať pre soláriá?

V roku 2017 bolo u nás podľa slov Úradu verejného zdravotníctva SR evidovaných 731 zariadení solárií. Ich počet však stále rastie. Orgány verejného zdravotníctva uložili minulý rok pri výkone Štátneho zdravotného dozoru v zaradeniach solárií 49 pokút v sume 15 930 eur.

To, že solárium nie je alternatívou slnečného žiarenia ani náhodou, svedčia rôzne fakty. A to, že ani to slnečné žiarenie už dnes nie je bezpečné, sa čím ďalej tým viac dostáva do povedomia ľudí. Osveta je však stále slabá a mýty pretrvávajú.

Zdroj: health.gov.sk, uvzsr.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech